| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Strażnicy porządku i własności intelektualnej

Strażnicy porządku i własności intelektualnej

W I półroczu tego roku Służba Celna odprowadziła do budżetu już ponad 30 mld zł z tytułu akcyzy, VAT i ceł. Celnicy udaremniają przemyt papierosów, alkoholu, towarów pirackich i podrabianych.


Ponadto Służba Celna ujawniła 425 mln sztuk papierosów w 2005 roku, a w I półroczu 2006 roku – już 234 mln sztuk. W ramach prowadzonych działań kontrolnych w 2005 roku udaremniono również przemyt ponad 438 kg i 9300 sztuk narkotyków i psychotropów.

W dziedzinie ochrony praw własności intelektualnej Służba Celna w wyniku przeprowadzonych czynności uzyskała następujące rezultaty: w 2005 roku dokonano zatrzymań ponad 4 mln sztuk towarów pirackich i podrabianych, natomiast w I połowie 2006 roku po- nad 1,3 mln sztuk tych towarów.

W ostatnim okresie coraz częściej dochodzi do ujawnień podrabianych towarów stanowiących zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego, do których należą: lekarstwa, zabawki, artykuły spożywcze, części zamienne do samochodów i innych pojazdów.

Oczekiwania celników

Z krótkiej sondy przeprowadzonej przez GP wśród celników wynika, że są oni zadowoleni ze swojej pracy. Jednak mają też pewne oczekiwania.

– Po pierwsze, oczekuję stabilizacji strukturalnej. Mam nadzieję, że Służba Celna będzie funkcjonować, tak jak do tej pory, jako odrębna, niezależna formacja, tym bardziej iż z roku na rok jej skuteczność jest coraz większa. Po drugie, chciałbym, aby Służba Celna, która jest klasyczną służbą mundurową, uzyskała w przyszłości uprawnienia emerytalne analogiczne jak pozostałe służby mundurowe – wskazał nam jeden z pracowników celnych, który prosił o zachowanie anonimowości.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK