| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Strażnicy porządku i własności intelektualnej

Strażnicy porządku i własności intelektualnej

W I półroczu tego roku Służba Celna odprowadziła do budżetu już ponad 30 mld zł z tytułu akcyzy, VAT i ceł. Celnicy udaremniają przemyt papierosów, alkoholu, towarów pirackich i podrabianych.


Ponadto Służba Celna ujawniła 425 mln sztuk papierosów w 2005 roku, a w I półroczu 2006 roku – już 234 mln sztuk. W ramach prowadzonych działań kontrolnych w 2005 roku udaremniono również przemyt ponad 438 kg i 9300 sztuk narkotyków i psychotropów.

W dziedzinie ochrony praw własności intelektualnej Służba Celna w wyniku przeprowadzonych czynności uzyskała następujące rezultaty: w 2005 roku dokonano zatrzymań ponad 4 mln sztuk towarów pirackich i podrabianych, natomiast w I połowie 2006 roku po- nad 1,3 mln sztuk tych towarów.

W ostatnim okresie coraz częściej dochodzi do ujawnień podrabianych towarów stanowiących zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego, do których należą: lekarstwa, zabawki, artykuły spożywcze, części zamienne do samochodów i innych pojazdów.

Oczekiwania celników

Z krótkiej sondy przeprowadzonej przez GP wśród celników wynika, że są oni zadowoleni ze swojej pracy. Jednak mają też pewne oczekiwania.

– Po pierwsze, oczekuję stabilizacji strukturalnej. Mam nadzieję, że Służba Celna będzie funkcjonować, tak jak do tej pory, jako odrębna, niezależna formacja, tym bardziej iż z roku na rok jej skuteczność jest coraz większa. Po drugie, chciałbym, aby Służba Celna, która jest klasyczną służbą mundurową, uzyskała w przyszłości uprawnienia emerytalne analogiczne jak pozostałe służby mundurowe – wskazał nam jeden z pracowników celnych, który prosił o zachowanie anonimowości.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »