| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Audyt użyteczny w biznesie i instytucjach państwowych

Audyt użyteczny w biznesie i instytucjach państwowych

Doświadczenia zdobyte przez audytorów wewnętrznych w instytucjach państwowych, mogą okazać się przydatne również w prywatnych firmach.Firmy planujące zatrudnić audytorów wewnętrznych mają niekiedy wątpliwości, czy osoba, która sprawdziła się w sektorze finansów publicznych, równie dobrze poradzi sobie z zadaniami w prywatnej firmie lub banku. Eksperci jednak nie mają żadnych wątpliwości.

Jak wyjaśnia Maciej Klukowski z Katedry Zarządzania i Finansów SGH, zakres pracy audytora w sferze jednostek sektora finansów publicznych (jsfp) nie ogranicza się jedynie do badania działalności podmiotu, ale również jego otoczenia i jednostek współpracujących. Posiada zatem kontakt z podmiotami prywatnymi i sposobem ich funkcjonowania.

– Ma to znaczenie dla lepszego zrozumienia mechanizmów działających w organizacji i powiązań podstawowej działalności z otoczeniem zewnętrznym – dodaje nasz rozmówca.

Twierdzi też, że audytor wykorzystuje w pracy standardy polskie i międzynarodowe, przez co warsztat jego pracy nie zależy od miejsca wykonywania zawodu. Zdaniem eksperta, osoba posiadająca uprawnienia audytora wewnętrznego w jsfp, w ramach posiadanej wiedzy, może pełnić obowiązki audytora w sferze prywatnej. Ważne, aby miała już doświadczenie w swojej pracy.

Natomiast Krzysztof Klimczak, prezes Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych Jednostek Sektora Finansów Publicznych, dodaje, że dobre efekty uzyska ten audytor, który zna specyfikę jednostki, jest biegły w metodologii audytu, posiada niezbędne w pracy audytora cechy charakteru – m.in. asertywność, kreatywność, dociekliwość.


Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK