reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Skazany prawomocnym wyrokiem sądu traci certyfikat księgowego

Skazany prawomocnym wyrokiem sądu traci certyfikat księgowego

Osoba, która po otrzymaniu certyfikatu księgowego zostanie skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa popełnione umyślnie, traci uprawnienia. Doradcy podatkowi, którzy przez pięć lat nie wykonują zawodu, są skreślani z listy, czyli tracą swoje uprawnienia.


Takie rozwiązania nie mają zastosowania w przypadku otrzymania certyfikatu uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie oznacza to jednak, że tych uprawnień nie można stracić. Ministerstwo Finansów wyjaśniło Gazecie Prawnej, że zgodnie z treścią par. 3 ust. 3 rozporządzenia w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, osoby, które po otrzymaniu certyfikatu księgowego lub świadectwa kwalifikacyjnego, uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, zostaną skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa popełnione umyślnie oraz za czyny określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości, nie są uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.


Prawo bilansowe natomiast w rozdziale 9 określa odpowiedzialność karną za wadliwie prowadzone księgi rachunkowe, tworzenie sprawozdań finansowych niezgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości oraz naruszenie obowiązku ogłaszania sprawozdania. Przypomnijmy, że karze grzywny lub karze pozbawienia wolności podlegają, przykładowo, osoby, które prowadzą działalność usługowego prowadzenia ksiąg, nie posiadając obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

 

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie ministra finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 120, poz. 1022 z późn. zm.).


Agnieszka Pokojska


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama