reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > O kupnie mieszkania trzeba zawiadomić gminę

O kupnie mieszkania trzeba zawiadomić gminę

O zakupie mieszkania lub domu trzeba poinformować gminę, która określi wysokość podatku od nieruchomości. Na złożenie informacji jest 14 dni od dnia nabycia nieruchomości.


Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym stanowiącym dochód gminy. Gmina prowadzi rejestr nieruchomości i na tej podstawie wysyła zawiadomienie o wysokości i terminach płatności tego podatku.


- W terminie 14 dni od zaistnienia zdarzenia powodującego powstanie obowiązku podatkowego podatnicy są zobowiązani do złożenia w urzędzie gminy informacji - w przypadku osób fizycznych, lub deklaracji w przypadku pozostałych podatników. Takim zdarzeniem jest nabycie nieruchomości - wyjaśnia Trajan Szuladziński, ekspert podatkowy.


Dodaje także, że zaniechanie tego obowiązku przy jednoczesnym braku zapłaty podatku stanowi wykroczenie karne skarbowe, a w pewnych przypadkach nawet przestępstwo.


Zgodnie z ustawą z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.) obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Wygasa natomiast z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek.


Wysokość podatku


Trajan Szuladziński podkreśla, że zasady opodatkowania nieruchomości zależą od rodzaju podmiotu będącego właścicielem lub innym zobowiązanym. Osoby fizyczne muszą jedynie złożyć właściwemu organowi informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru. Termin na złożenie formularza to 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości. Na tej podstawie organ wydaje decyzję ustalającą zobowiązanie podatkowe. Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.


- Osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej muszą składać organowi podatkowemu deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy i wpłacać obliczony w deklaracji podatek - bez wezwania - na rachunek budżetu właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca - podkreślił nasz rozmówca.


Informacja o zmianach


Doktor Robert Zajdler, ekspert podatkowy, wskazał natomiast, że na podatniku ciąży obowiązek poinformowania organu o zmianie własności oraz o zmianie przeznaczenia przedmiotu opodatkowania, które może skutkować podwyższeniem opłaty z tego tytułu, np. zmiana przeznaczenia mieszkania z celu mieszkalnego na prowadzenie w nim działalności. O tego rodzaju zmianie podatnik powinien niezwłocznie poinformować właściwy organ.


- Opóźnienia w płatnościach podatku od nieruchomości powodują powstawanie zaległości podatkowej, od której naliczane są odsetki. Z uwagi zazwyczaj na niewielkie kwoty tej opłaty gminom nie kalkuluje się natychmiastowe egzekwowanie należności w drodze postępowania egzekucyjnego. W momencie powstania dużej zaległości, takie postępowanie może być prowadzone. Może teoretycznie się okazać, że nastąpi przedawnienie tej zaległości, na co z pewnością liczą ci, którzy świadomie jej nie płacą - tłumaczył Robert Zajdler.


Jego zdaniem inaczej wygląda sytuacja w przypadku wykorzystywania lokalu czy też budynku na cele inne niż mieszkaniowe. Wtedy stawki opłaty są dużo wyższe i opłacalność egzekucji jest większa.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama