Wpłaty na rzecz polskiej kinematografii (tzw. podatek od seriali) od 1 lipca 2020 r.
REKLAMA
REKLAMA
Takie rozwiązanie wprowadza ustawa z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 875), tzw. Tarcza antykryzysowa 3.0.
REKLAMA
Nowela, oprócz szeregu zmian skierowanych bezpośrednio na walkę z gospodarczymi skutkami COVID-19, zawiera także zmianę w ustawie z dnia 30 czerwca 2005 r. o kinematografii, która jest istotna dla nadawców VOD (takich jak np. Netflix, Ipla, Player, HBO GO, Cda i inne platformy streamingowe).
Otóż, w dziale dotyczącym podmiotów zobowiązanych do wpłat na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w art. 19 dodano ust. 6a-6c.
Zgodnie z brzemieniem nowych przepisów podmiot dostarczający audiowizualną usługę medialną na żądanie (VOD - video on demand) dokonuje wpłaty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (IPSF) w wysokości 1,5% przychodu uzyskanego z tytułu opłat za dostęp do udostępnianych publicznie audiowizualnych usług medialnych na żądanie albo przychodu uzyskanego z tytułu emisji przekazów handlowych, jeżeli ten przychód w danym okresie rozliczeniowym jest wyższy.
Natomiast podmiot dostarczający audiowizualną usługę medialną na żądanie posiadający siedzibę w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej dokonuje wpłaty daniny, ustalanej na podstawie przychodów uzyskiwanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zaznaczmy, że obecnie analogiczną opłatę wnoszą m.in. nadawcy telewizyjni, właściciele kin, dystrybutorzy, czyli podmioty, które czerpią przychody z eksploatacji dorobku polskiej kinematografii.
Przy czym, obowiązek wpłaty daniny nie ma zastosowania do podmiotu dostarczającego audiowizualną usługę medialną na żądanie:
1) będącego mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców lub
2) którego liczba użytkowników wszystkich udostępnianych publicznie przez niego audiowizualnych usług medialnych na żądanie w roku poprzedzającym rok, w którym jest ustalany obowiązek wpłaty na rzecz IPSF, nie przekroczyła 1% abonentów usług transmisji danych zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu; liczbę użytkowników usług transmisji danych zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu określa się na podstawie danych z inwentaryzacji, o której mowa w art. 29 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.
Wpłaty dokonywane przez nadawców VOD mają być przekazywane w okresach kwartalnych w terminie 30 dni po upływie kwartału. Będą stanowiły dla nich koszty uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w dacie ich poniesienia. Do należności z tytułu „podatku od seriali” mają zastosowanie przepisy działu III ustawy - Ordynacja podatkowa.
Nowe regulacje zaczną obowiązywać z dniem 1 lipca 2020 r.
REKLAMA
Ustawodawca uzasadnia wprowadzenie opłaty dla nadawców VOD koniecznością wsparcia rynku kinematografii w Polsce w związku z pandemią COVID-19, stwierdzając, że brak eksploatacji filmów w kinach oraz ogólnoświatowy wzrost w trakcie pandemii korzystania z usług medialnych na żądanie warunkuje wprowadzenie obowiązku uiszczania daniny.
Szacuje się, że nałożenie na podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie obowiązku dokonywania wpłat na rzecz IPSF przyniesie tej instytucji przychód w wysokości około 15 mln zł do końca roku 2020 oraz co najmniej 20 mln zł rocznie w kolejnych latach.
Podstawa prawna:
- ustawa z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 875),
- ustawa z dnia 30 czerwca 2005 r. o kinematografii z dnia 30 czerwca 2005 r. (t.j. z dnia 13 listopada 2019 r. - Dz.U. z 2019 r., poz. 2199; ostatnia zmiana: Dz.U. z 2020 r., poz. 875).
[RAPORT] KORONAWIRUS – podatki, prawo pracy, biznes
Polecamy: Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat