Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania II kadencji
REKLAMA
REKLAMA
Rada do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania
To unikalne ciało, jedyne w Polsce forum, na którym naukowcy i praktycy - przedstawiciele biznesu, branży doradczej, sądownictwa i administracji - wspólnie analizują ekonomiczne uzasadnienie skomplikowanych struktur korporacyjnych i ogromnych kontraktów. To ciało, na którym ciąży ogromna odpowiedzialność za stan polskiej gospodarki i za kondycję polskich firm – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas wręczenia nominacji.
Zadaniem Rady jest także opiniowanie projektów ustaw podatkowych i zmian w przepisach prawa podatkowego zawartych w innych aktach normatywnych związanych z przeciwdziałaniem unikaniu opodatkowania.
Wraz z rosnącą liczbą postępowań klauzulowych, wraz z coraz częstszym i efektywniejszym korzystaniem z tego narzędzia przez administrację, rola Rady będzie rosła. Jestem przekonany, że Rada w nowym składzie sprosta temu zadaniu – dodał wiceminister.
REKLAMA
Skład Rady II kadencji
W skład Rady wchodzą osoby wskazane przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRZiST), Krajową Radę Doradców Podatkowych (KRDP), Ministra Sprawiedliwości, Radę Dialogu Społecznego (RDS) oraz osoby powołane spośród pracowników szkół wyższych.
Obecny skład Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania to:
Członkowie:
- Michał Borowski wskazany przez RDS,
- Maria Fidzińska-Dziurzyńska wskazana przez KWRZiST,
- prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, powołana spośród pracowników szkół wyższych,
- dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH, wskazany przez MFFiPR,
- Bogdan Lubiński, wskazany przez Prezesa NSA,
- Alicja Sarna, wskazana przez KRDP,
- Sławomir Stojak, wskazany przez MS,
- dr Przemysław Szymczyk, wskazany przez MFFiPR.
Sekretarz:
dr Filip Majdowski
O Radzie
Rada może wydawać opinie nt. przedstawionych założeń lub projektów ogólnych wyjaśnień dotyczących możliwości zastosowania ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania lub innych przepisów, które mają na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania w przypadku zastosowania schematu podatkowego lub kategorii schematów podatkowych. Wydaje też opinie w sprawach dotyczących cofnięcia skutków unikania opodatkowania.
I Kadencja Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania upłynęła 15 września 2020 r. Zgodnie z art. 119n ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325, ze zm.) Rada działa do dnia powołania Rady kolejnej kadencji, nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy od dnia upływu kadencji.
Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Polecamy: INFORLEX Biznes
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat