reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wsparcie z funduszy UE na walkę z COVID-19 do 30 czerwca 2021 r.

Wsparcie z funduszy UE na walkę z COVID-19 do 30 czerwca 2021 r.

Wydłużenie do 30 czerwca 2021 r. możliwości udzielania dotacji lub pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych UE na lata 2014-2020 na walkę z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, który został opublikowany 5 listopada 2020 r. Pomoc może trafić na łagodzenie skutków epidemii COVID-19.

Dotacje i pomoc zwrotna na wsparcie gospodarki

Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie udzielania pomocy w formie dotacji lub pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19 zmieniającego rozporządzenie z 28 kwietnia 2020 r., które jest podstawą prawną do udzielania pomocy publicznej dopuszczonej przez Komisję Europejską w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19.

W projekcie rozporządzenia, które trafiło do 7-dniowych konsultacji podkreślono, że pomoc może być udzielana w formie dotacji albo pomocy zwrotnej, pod warunkiem, że celem pomocy jest łagodzenie skutków epidemii COVID-19.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, 13 października 2020 r. Komisja Europejska opublikowała czwartą zmianę Tymczasowych ram, na mocy której okres stosowania środków pomocy państwa, określonych w sekcji 3.1 Tymczasowych ram, został wydłużony do dnia 30 czerwca 2021 r.

W związku z powyższym, w celu umożliwienia udzielania pomocy w formie dotacji lub pomocy zwrotnej, w ramach programów operacyjnych po dniu 31 grudnia 2020 r., zachodzi potrzeba wydłużenia okresu obowiązywania rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 2020 r. i zmiany terminu do którego może być udzielana pomoc - czyli na dzień 30 czerwca 2021 r. - podano. (PAP)

Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ je/

Przedłużone do końca czerwca 2021 r. będzie również wsparcie na te same cele ale z nieco innych funduszy, przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy w uproszczonej formie wsparcia zwrotnego ze środków instrumentów inżynierii finansowej podlegających ponownemu wykorzystaniu oraz z instrumentów finansowych w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19.

Pomoc ze środków UE na produkcję wyrobów służących zwalczaniu pandemii COVID-19

Pomocy inwestycyjnej, m.in. na produkcję produktów służących zwalczaniu pandemii COVID-19, w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020, będzie można udzielać do końca czerwca 2021 r. - przewiduje opublikowany w czwartek projekt przygotowany w MF.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie "w sprawie udzielania pomocy na działalność badawczo-rozwojową związaną z wystąpieniem pandemii COVID-19, pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę służącą do testowania i przygotowania do masowej produkcji produktów służących zwalczaniu pandemii COVID-19 oraz pomocy inwestycyjnej na produkcję produktów służących zwalczaniu pandemii COVID-19, w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020".

Jak wyjaśniono w jego uzasadnieniu, wcześniejsze rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z 15 lipca 2020 r. w tej sprawie dało podstawę prawną do udzielania pomocy publicznej dopuszczonej przez Komisję Europejską w Komunikacie Komisji "Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19". Zgodnie z tym rozporządzeniem pomoc może być udzielana w formie dotacji lub wsparcia zwrotnego, pod warunkiem, że celem pomocy jest łagodzenie skutków epidemii COVID-19.

MF informuje, że 13 października br. Komisja Europejska opublikowała czwartą zmianę "Tymczasowych ram". Na jej mocy okres stosowania środków pomocy państwa w określonych sekcjach został wydłużony do 30 czerwca 2021 r.

"W związku z powyższym, w celu umożliwienia udzielania pomocy w formie dotacji lub wsparcia zwrotnego, w ramach programów operacyjnych po dniu 31 grudnia 2020 r., zachodzi potrzeba wydłużenia okresu obowiązywania rozporządzenia z dnia 15 lipca 2020 r." - napisano w uzasadnieniu.

W projekcie zmieniono termin, do którego może być udzielana pomoc, na dzień 30 czerwca 2021 r. (PAP)

Marcin Musiał
mmu/ je/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama