| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kontrola fiskusa ma być mniej uciążliwa

Kontrola fiskusa ma być mniej uciążliwa

Od 2008 roku kontrola podatkowa, którą będzie prowadzić nowa administracja skarbowa, ma być mniej uciążliwa dla podatnika.


ZMIANA PRAWA

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), która ma zostać powołana 1 stycznia 2008 r., będzie prowadzić kontrole podatkowe według nowych wytycznych.


Celem kontroli będzie sprawdzenie, czy kontrolowani wywiązują się ze swoich obowiązków podatkowych. Kontrola będzie prowadzona w sposób jak najmniej uciążliwy dla kontrolowanego. Przede wszystkim nie powinna uniemożliwiać prowadzenia przez przedsiębiorcę bieżącej działalności gospodarczej. Kontrola dodatkowo ma zmierzać do dobrowolnego usunięcia przez podatnika ujawnionych w jej trakcie nieprawidłowości. Takie zmiany przewiduje projekt ustawy wprowadzającej przepisy ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.


Organy podatkowe będą zawiadamiać podatników o zamiarze wszczęcia kontroli. Przedsiębiorca otrzyma z urzędu pismo informujące o planowaniu podjęcia czynności kontrolnych. Po upływie siedmiu dni od doręczenia takiego zawiadomienia urząd będzie rozpoczynał sprawdzanie podatnika. Jeśli urząd będzie chciał wcześniej przeprowadzić kontrolę niż po upływie siedmiu dni od doręczenia zawiadomienia, będzie musiał otrzymać zgodę podatnika.


Czynności kontrolne będą dokonywane w obecności kontrolowanego, chyba że podatnik zrezygnuje z tego prawa. W przypadku rezygnacji przedsiębiorca będzie musiał na piśmie złożyć stosowne oświadczenie. Co istotne, czynności kontrolne będą mogły być prowadzone tylko przez osiem godzin dziennie.


Fiskus podczas kontroli podatkowej będzie mógł korzystać z informacji biegłych i specjalistów. Projekt wprowadzający przepisy ustawy o KAS przewiduje, że jeżeli w toku kontroli konieczne będzie zbadanie określonych zagadnień wymagających wiadomości specjalnych, właściwy organ podatkowy powoła biegłego. Natomiast w przypadku, gdy w toku kontroli ujawni się potrzeba dokonania przez kontrolującego określonych czynności badawczych z udziałem specjalisty w danej dziedzinie, organ podatkowy może, w drodze postanowienia, powołać specjalistę do udziału w tych czynnościach, określając przedmiot, zakres i czas jego działania.


NOWE ZASADY KONTROLI

Od 2008 roku podatników będą sprawdzały:

- organy podatkowe pierwszej instancji,

- minister finansów (gdy chodzi o sprawdzanie cen transferowych stosowanych między podmiotami powiązanymi),

- mobilne grupy kontrolne.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »