REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsza wirtualna kasa fiskalna z homologacją

Pierwsza wirtualna kasa fiskalna z homologacją
Pierwsza wirtualna kasa fiskalna z homologacją

REKLAMA

REKLAMA

Wirtualna kasa fiskalna. Pierwsza kasa wirtualna do zastosowania ogólnego uzyskała homologację i wchodzi na rynek pod nazwą iPOS pocket. Kasy wirtualne to nowy rodzaj fiskalnych kas rejestrujących, które mają postać oprogramowania (aplikacji). W rozwiązaniu stworzonym przez firmę iPOS, aplikacja fiskalna została zainstalowana na terminalu płatniczym. Terminal, który dotychczas stał obok urządzenia fiskalnego, całkowicie przejmuje jego funkcje – nie tylko zrealizuje płatności bezgotówkowe, ale służy także do prowadzenia sprzedaży, wystawienia paragonu czy faktury.

Homologacja kas wirtualnych

Kasy wirtualne, podobnie jak te tradycyjne, sprzętowe, zanim zostaną udostępnione przedsiębiorcom, muszą przejść proces homologacji w Głównym Urzędzie Miar. Mimo że przepisy umożliwiają stosowanie kas w formie oprogramowania od czerwca ubiegłego roku, dotychczas żadnemu podmiotowi poza iPOS nie udało się uzyskać certyfikacji dla kasy wirtualnej do zastosowania ogólnego. Na rynek trafia zatem pierwsza kasa software’owa, która może ułatwić prowadzenie biznesu szerokiej grupie przedsiębiorców. Obecnie ustawodawca dopuszcza możliwość korzystania z takich kas w branży HoReCa, ale rozwiązanie jest na tyle perspektywiczne, że na zgodę ustawodawcy czekają już kolejne sektory, m.in. retail.

REKLAMA

Autopromocja

Terminal płatniczy z funkcją kasy fiskalnej

W iPOS pocket wykorzystano potencjał oczywistego i intuicyjnego narzędzia do pracy w handlu, jakim jest terminal płatniczy. Stanowi on funkcjonalną bazę dla oprogramowania fiskalnego, ponieważ realizuje niezbędne wciąż wydruki, ma stabilną łączność GSM i wbudowany skaner.

- Sprzęt, który dotychczas służył głównie do realizacji płatności kartą całkowicie przejął rolę urządzenia fiskalnego, co sprawia, że tradycyjne kasy przestają być potrzebne. Od dziś przedsiębiorca w ramach jednego, mobilnego iPOS pocketa, otrzyma wszystkie funkcje potrzebne do realizacji transakcji – rejestrację sprzedaży, możliwość przyjęcia gotówkowych i bezgotówkowych form płatności, wydruk paragonu i faktury (a w niedalekiej przyszłości także wsparcie e-paragonu)  mówi Michał Pawłowski Członek Zarządu iPOS SA.

Kasa wirtualna pocket jest elementem kompleksowego systemu. Rozwiązanie w czasie rzeczywistym przesyła dane o sprzedaży na komputer lub smartfona właściciela. Przedsiębiorca, poza dostępem do funkcji z zakresu obsługi sprzedaży, jakie daje kasa wirtualna, otrzymuje także narzędzie do zaawansowanej analizy biznesowej.

Autorzy rozwiązania zwracają również uwagę na kwestię bezpieczeństwa.  Pierwotną funkcją terminali jest pośredniczenie w procesie dokonywania płatności kartą płatniczą, a więc operacji, która wymaga szczególnych środków bezpieczeństwa. Wykorzystanie terminala płatniczego w połączeniu z oprogramowaniem fiskalnym, które również musi spełnić szereg wymagań sprawia, że iPOS pocket zapewnia poziom bezpieczeństwa znany z kas sprzętowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kaso-terminale będzie można kupić lub wynająć

Dotychczas przedsiębiorcy pracowali na dwóch osobnych urządzeniach – na kasie fiskalnej i terminalu płatniczym, w związku z cym płacili podwójnie. Tradycyjne kasy sprzętowe trzeba było kupić, co dla wielu właścicieli małych i średnich biznesów stanowiło obciążenie. Jak przekonuje producent, kasa w formie aplikacji pozwoli znacząco ograniczyć koszty.

- Wyeliminowaliśmy najdroższy i przynoszący najmniej wartości dodanej element zestawu, czyli kasę w formie sprzętu  mówi Michał Pawłowski.

Wraz z nowym produktem, iPOS wprowadza także ofertę wynajmu swoich kas. Wszystkie kaso-terminale będzie można kupić na własność lub wynająć. iPOS pocket wraz z systemem do zarządzania będzie można wynająć już za 69 zł/mies.

Najpierw w gastronomii

W pierwszej kolejności rozwiązanie trafi do przedstawicieli branży gastronomicznej, która wraz z transportem stanowią sektory objęte przez ustawodawcę możliwością stosowania kas w formie oprogramowania. iPOS na pierwszy ogień zdecydował się dedykować urządzenia właśnie gastronomii i to dla niej stworzono całą infrastrukturę. iPOS pocket może służyć jako “mobilny kelner”, tym samym ułatwiając restauracjom przyjmowanie zamówień na sali, wysyłanie ich na kuchnię oraz rozliczenie płatności. Urządzenie może być również przydatne w przypadku dostaw bezpośrednio do klienta, pełniąc rolę przenośnego urządzenia fiskalno-płatniczego.

REKLAMA

- Pandemia zrewidowała podejście do prowadzenia biznesu. Gastronomia szczególnie ucierpiała na wprowadzonych lockdownach, dlatego właściciele restauracji coraz mocniej zaczęli polegać na mobilności, dostawach „pod drzwi” i rozwiązaniach elastycznych cenowo. Przenośny i wielofunkcyjny iPOS pocket, pozwala firmom nie tylko na prowadzenie działalności mimo obostrzeń, ale przede wszystkim, dzięki dostępowi do danych analitycznych i możliwości zdalnego zarządzania w czasie rzeczywistym sprawia, że restauratorzy mogą reagować dynamicznie – dodaje Członek Zarządu iPOS SA.

Po wprowadzeniu przez ustawodawcę odpowiednich zmian przepisów, firma deklaruje gotowość rozwiązania dla  kolejnych branż. Jeśli taki scenariusz się sprawdzi, to już wkrótce przedsiębiorcy z innych sektorów, w tym retail, będą mogli skorzystać z iPOS pocket, który ułatwi im prowadzenie biznesu, jednocześnie przyczyniając się do usprawnienia procesów związanych z obsługą klienta. Opcja mobilnego kasjera czy systemu rozładowania kolejki to m.in. ze względu na małe rozmiary, poręczność i wbudowany skaner, perspektywiczne rozwiązanie szczególnie dla sklepów wielkopowierzchniowych czy stacji paliw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA