Kategorie

Polski Ład w podatkach - skutki dla podatników PIT i CIT

Polski Ład w podatkach - skutki dla podatników PIT i CIT
Polski Ład w podatkach - skutki dla podatników PIT i CIT
Polski Ład w podatkach. W związku z Polskim Ładem skokowy wzrost obciążeń czeka przedsiębiorców płacących PIT, część osób opodatkowanych liniowo może zainteresować się ryczałtem, wreszcie dostępny dla wielu podatników będzie estoński CIT- mówi PAP partner w kancelarii KNDP Marek Kolibski. Według niego kontrowersje budzi tryb wprowadzania zmian - mają zacząć obowiązywać za niecałe 4 miesiące.

Projekt zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu już w Sejmie

W dniu 8 września Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw dot. podatkowego aspektu Polskiego Ładu. Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu, ich pierwsze czytanie zaplanowano na piątek 17 września 2021 r.

Kancelaria Premiera przekonuje, że zaakceptowane przez rząd rozwiązania pozwolą na to, by w kieszeniach Polaków rocznie pozostało ok. 16,5 mld zł, a dla 90 proc. płacących podatki w kraju nowe rozwiązania będą korzystne bądź neutralne. KPRM podkreśla, że na Polskim Ładzie zyska niemal 18 mln osób, a prawie 9 mln przestanie płacić PIT. Podatku tego nie będą płacić osoby najmniej zarabiające i prawie 70 proc. emerytów. Z kolei podatek w wysokości 32 proc. płacić będzie o połowę osób mniej niż dotychczas. Polski Ład zakłada m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz wzrost z ok. 85 tys. do 120 tys. zł progu podatkowego, po przekroczeniu którego płaci się 32 proc. stawkę podatku.

Polski Ład w podatkach - kto zyska a kto straci

PAP: Kto straci, a kto zyska na planowanych zmianach podatkowych?

Marek Kolibski, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP: Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. To dlatego, że Polski Ład przewiduje bardzo dużo nowych rozwiązań. Dla osób prowadzących biznes w szerszym zakresie, którzy chcą reinwestować zyski, ciekawą propozycją jest estoński CIT, który wreszcie będzie dostępny dla wielu podatników. W tym zakresie zmiany są bardzo istotne, np. zrezygnowano z limitu 100 mln zł oraz zmieniono zasady wejścia do tego modelu i wyjścia z niego. Ponadto opłacanie CIT w modelu estońskim nie będzie już uzależnione od dokonywania inwestycji. Dla dużych podatników łączne obciążenie podatkiem dochodowym (PIT oraz CIT) będzie wynosić 25 proc. To mniej niż typowe obciążenie polegające na zapłacie CIT na zasadach ogólnych i PIT od dywidendy.

Jeśli chodzi o inne rozwiązania, to część osób opodatkowanych dotychczas podatkiem liniowym może się zainteresować ryczałtem, ponieważ w tym przypadku składka zdrowotna nadal będzie określona kwotowo. Dotyczy to w szczególności tzw. samozatrudnionych, ponieważ koszty takich osób zwykle są stosunkowo niewysokie.

Najwięcej stracić mogą przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność lub w ramach spółki jawnej, którzy nie zdążą szczegółowo przeanalizować swojej sytuacji i wybrać najkorzystniejszego rozwiązania. Ogromny, wręcz skokowy wzrost obciążeń dotyczy bowiem tych przedsiębiorców, którzy obecnie płacą PIT.

Skutki dla biznesu

PAP: Które branże najbardziej odczują zmiany na plus, czyli spadek obciążeń, dla których będą one oznaczać wzrost opodatkowania?

MK: W trudnej sytuacji mogą znaleźć się osoby, które zainwestowały w nieruchomości mieszkalne, np. pod najem krótkoterminowy. Konieczność płacenia ryczałtu od przychodów, nawet gdy koszty je przewyższają może postawić takie osoby w trudnej sytuacji. Szczególnie jeśli ich wydatki, np. odsetki od kredytów na zakup nieruchomości, wzrosną. Natomiast zmiany na plus mogą odczuć firmy z branży informatycznej i innych innowacyjnych. Dla nich pojawią się bowiem nowe ulgi oraz możliwość szerszego, jednoczesnego korzystania z ulgi B+R oraz 5 proc. stawki podatku dochodowego. Korzystnie ocenią zmiany podatnicy, którzy są w trakcie rozwoju swoich firm i chcą reinwestować wszystkie albo większość zysków. Takie osoby, dzięki wyborowi podatku estońskiego, mogą bowiem na wiele lat odroczyć płatność podatku dochodowego.

PAP: Jakie będą konsekwencje zmian dla prowadzenia biznesu?

MK: Największe kontrowersje budzi tryb wprowadzania zmian. Jest to bowiem prawdziwa rewolucja. Projekt zmian ma 259 stron, a jego uzasadnienie 262 stron. Zgodnie z planem nowelizacja ma zacząć obowiązywać za niecałe 4 miesiące. Ministerstwo Finansów samo doradza podatnikom, że mogą zmienić formę prowadzenia działalności oraz zasady opodatkowania. Pytanie tylko, kiedy przedsiębiorcy mają to zrobić.

Bardzo trudna będzie analiza, którą formę prowadzenia działalności wybrać, oraz z których rozwiązań skorzystać. Liczba czynników, które trzeba wziąć pod uwagę jest bowiem ogromna. Do tego dokonując wyboru należy przyjąć pewne założenia dotyczące np. wielkości przychodów, poziomu kosztów, planowanych inwestycji itd. Gdy te założenia się nie sprawdzą, to dokonany na początku roku wybór zasad opodatkowania może okazać się daleki od optymalnego. Największe wyzwanie czeka biura rachunkowe. Gdy biuro obsługuje 20 klientów, to może się okazać, że każdy rozlicza się na innych zasadach i korzysta z innych ulg. Zdecydowanie nie zazdroszczę księgowym.

System podatkowy jeszcze się skomplikuje

PAP: Propozycje zawarte w Polskim Ładzie dają szanse na uproszczenie podatków, czy przeciwnie, skomplikują je?

MK: Tu ocena może być tylko jedna – system podatkowy bardzo się skomplikuje. Wydaje się, że głoszone kiedyś powszechnie stanowisko, że prawo podatkowe powinno być proste przestało być aktualne. Warto bowiem pamiętać, że wszystkie nowe rozwiązania nakładają się na już istniejące, np. spora część firm korzysta z ulg inwestycyjnych, ulgi B+R, ulgi IP BOX. Z każdym rokiem rozszerzane są ograniczenia dotyczące możliwości zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Nowych przepisów wciąż przybywa.

Należy pamiętać, że komplikacja systemu to problem nie tylko dla podatników, ale również dla urzędników. Oni także będą przecież musieli poznać nowe przepisy. Biorąc pod uwagę tempo i rozmiar zmian przy praktycznym stosowaniu prawa pojawi się wiele nieścisłości. Nieuniknione będą zatem spory.

Uszczelnienie podatków

PAP: Czy wraz z wejściem w życie zmian w ramach Polskiego Ładu możemy spodziewać się uszczelnienia systemu?

MK: Co do zasady tak.

PAP: Jakie działania, przekształcenia firm są możliwe, aby z jednej strony uniknąć negatywnych konsekwencji zmian, z drugiej być beneficjentem korzystnych rozwiązań?

MK: Na pewno można spodziewać się uproszczenia wielu struktur, bo jest to jeden z warunków zastosowania estońskiego CIT. Zwiększy się także liczba spółek z o.o. opodatkowanych w ten sposób, ponieważ funkcjonowania w tej formie będzie stosunkowo proste i obciążone daninami na rozsądnym poziomie – w szczególności, gdy wypłata bieżących zysków nie jest dla wspólników priorytetem.

Spodziewam się też wzrostu liczby spółek komandytowych, w których osoby fizyczne będą komplementariuszami. W takim przypadku występuje bowiem w praktyce jednokrotne opodatkowanie zysków, a składka zdrowotna nadal będzie określana w sposób kwotowy. Ceną za to jest osobista odpowiedzialność osoby fizycznej za zobowiązania spółki. Powinna również zwiększyć się liczba osób wybierających ryczałt.

Minimalny podatek dochodowy

PAP: Czy minimalny podatek dochodowy, który dotknie wielkie zagraniczne koncerny unikające płacenia podatków w Polsce, również obejmie polskie firmy korzystające z agresywnej optymalizacji podatkowej? Będzie to skuteczne rozwiązanie z punktu widzenia budżetu?

MK: To jedno z bardziej kontrowersyjnych rozwiązań. Jest ono przedstawiane jako podatek od wielkich zagranicznych koncernów. Tymczasem z brzmienia przepisów wynika, że będzie opłacany przez każdą spółkę, która ma rentowność poniżej 1 proc. albo ponosi stratę. Może to zatem dotknąć podatnika z każdej branży. Można sobie na przykład wyobrazić firmę budowlaną, która 2 lata temu wygrała przetarg. Ze względu na wzrost kosztów realizuje projekt (albo rozwiązuje umowę) ponosząc stratę. Już z tego powodu jest w trudnej sytuacji. Konieczność zapłaty podatku może być „gwoździem do trumny” dla takiego przedsiębiorstwa.

W mojej ocenie projekt powinien zostać zmodyfikowany, np. minimalny podatek mógłby dotyczyć podmiotów, które przez wiele lat wykazują straty. W obecnym kształcie rozwiązanie to, według mnie, będzie szkodliwe. (PAP)

autorka: Longina Grzegorska-Szpyt

lgs/ mmu/

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT +  VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Tymon
    2021-09-16 07:22:19
    Autor skupił się głównieii na iformacjach medialnych raczej, a nie na merytoryce zagadnienia. Choć i taki artykuł może być przydatny, lecz no cóż?
    0
QR Code
Księgowość
1 sty 2000
22 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Efekty zwalczania luki VAT

Zwalczanie luki VAT przyczynia się do tego, że rząd może o 80 mld zł zwiększyć prognozę dochodów na rok 2021 – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski podczas konferencji „Uczciwy VAT, zysk dla wszystkich”.

Orzecznictwo TSUE chroni oszustwa podatkowe w VAT

Skuteczne działania legislacyjne państw członkowskich mające na celu wyeliminowanie oszustw podatkowych okazują się być (w świetle orzecznictwa TSUE) sprzeczne z prawem wspólnotowym – pisze profesor Witold Modzelewski. Najlepszym tego przykładem jest wyrok z 9 września 2021 r., który na podstawie jakiś mętnych wywodów uzasadnia pogląd, że wprowadzenie w Polsce w 2016 roku granicznej płatności podatnika z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w celu eliminacji oszustw na rynku paliwowym, jest sprzeczny z prawem unijnym.

Ulga dla klasy średniej - jakie są założenia Polskiego Ładu?

Ulga dla klasy średniej to jedno z rozwiązań podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Kto będzie miał prawo do ulgi? Jak wygląda algorytm dla ulgi przygotowany przez ustawodawcę?

Opłaty drogowe - zmiany od 1 października

Opłaty drogowe - zmiany od 1 października. Pozostało już tylko 8 dni do wygaszenia viaTOLL, który to system będzie działał tylko do 30 września 2021 r. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa apelują, by nie zwlekać i zmienić system na e-TOLL. Z nowym systemem można zapłacić zarówno za przejazd po drogach krajowych, jak i po autostradach zarządzanych przez GDDKiA. Od 1 października 2021 r. wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu w Miejscach Poboru Opłat na autostradach A2 (Konin- Stryków) oraz A4 (Wrocław-Sośnica). Od tego dnia nie będą działać viaBOX i viaAUTO. Dotychczasowi użytkownicy tych urządzeń powinni korzystać z aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL.

Wycena aktuarialna rezerw na świadczenia pracownicze - aktuariusz i jego rola

Aktuariusz, wycena aktuarialna i raport aktuarialny - rola i obowiązki aktuariusza przy wycenie aktuarialnej rezerw na świadczenia pracownicze wg Ustawy o rachunkowości, MSR 19, KSR 6 i KSA 1 (wycena aktuarialna rezerw na odprawy emerytalne, rentowe, nagrody jubileuszowe itp.).

Zakup obywatelstwa z paszportem - nowy kierunek optymalizacji podatkowej

Optymalizacja podatkowa. W internecie pojawiły się oferty w rodzaju: Kup paszport - obywatelstwo. Uzyskaj rezydencję podatkową. Eksperci radzą, by dobrze przemyśleć odpowiedź.

Polski Ład. Ułatwienia związane z rozliczaniem składki zdrowotnej

Polski Ład jest w tej chwili w Sejmie, jest po pierwszym czytaniu, za chwilę zaczną się prace komisyjne. Jakich zmian możemy się jeszcze spodziewać w trakcie tych prac? W studio DGP rozmawiamy z wiceministrem finansów Janem Sarnowskim.

Wiążące polecenie dotyczące prowadzenia spraw w grupie spółek

Wiążące polecenie w grupie spółek. Spółka dominująca uczestnicząca w grupie spółek będzie mogła wydawać spółce zależnej wiążące polecenia – nie zawsze jednak spółka zależna będzie nimi związana. Skutki wiążącego polecenia w grupie spółek i okoliczności odmowy jego wykonania wyjaśnia Bartosz Lewandowski – aplikant radcowski z Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych.

Będą wyjaśnienia podatkowe do Polskiego Ładu

Polski Ład. Chcemy opublikować wyjaśnienia podatkowe, dotyczące rozwiązań wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu dla przedsiębiorców, które będą wiążące dla administracji – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas EKG w Katowicach

Ekologia coraz ważniejsza w strategiach firm

Ekologia w strategiach firm. Prawie 57% firm na świecie uważa, że pandemia przyspieszyła realizację celów środowiskowych w firmie. Instytucje finansowe i rosnące oczekiwania społeczne są głównym katalizatorem zmian – wynika z najnowszego raportu ING i EY Biznes dla klimatu. Raport o zmianie priorytetów.

Gadżety reklamowe a koszty uzyskania przychodów

Gadżety reklamowe a koszty. Wydatki poniesione na nabycie drobnych gadżetów z logo podatnika, które są rozdawane dobrowolnie i nieodpłatnie, stanowią wydatki reklamowe. Tego rodzaju wydatki, jako spełniające kryteria z art. 15 ust 1 ustawy o CIT, mogą być w całości uznane za koszty uzyskania przychodów. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 17 września 2021 r.

Kiedy można odliczyć VAT od zakupu artykułów spożywczych?

Odliczenie VAT od artykułów spożywczych. Podatnicy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nabywają różnego rodzaju artykuły spożywcze wpływające na komfort organizowania spotkań, motywację pracowników czy postrzeganie przedsiębiorcy na rynku. Kiedy możliwe jest odliczenie VAT od tych artykułów?

Crowdsourcing jako model wsparcia i rozwoju biznesu

Crowdsourcing można określić jako tzw. mądrość ludu czy wiedzę tłumu. Wbrew pozorom i anglojęzycznej nazwie, zjawisko to miało swoje odzwierciedlenie w życiu społecznym już w XVIII wieku. Wtedy to brytyjski rząd ogłosił konkurs dla obywateli na opracowanie najlepszego sposobu określania dokładnej pozycji statku na morzu. Ustalono nagrodę w wys. 20 tys. funtów, a proporcjonalnie otrzymywał ją każdy, kto miał choćby minimalny udział w rozwiązanie problemu. To jedna z pierwszych sytuacji, w których pojawiła się idea crowdsourcingu. Jak wykorzystać ją we współczesnym biznesie?

Sprzedaż firmowego laptopa osobie prywatnej a kasa fiskalna

Sprzedaż firmowego laptopa osobie prywatnej a kasa fiskalna. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, zamierza sprzedać firmowy laptop. Czy jeżeli laptop zostanie sprzedany osobie prywatnej, konieczne będzie nabycie przez osobę fizyczną kasy fiskalnej? Dodam, że obecnie osoba ta nie ma kasy fiskalnej.

Zakup samochodu w innym kraju UE przez podatnika zwolnionego z VAT

Zakup samochodu a zwolnienie z VAT. Nasz klient, który korzysta ze zwolnienia z VAT ze względu na obrót, chce kupić w Niemczech, na firmę, używany samochód o wartości około 60 000 zł. Czy należy rozliczyć VAT z tego tytułu? Czy nasz klient straci prawo do zastosowania zwolnienia?

Zakup pieca gazowego w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Ulga rehabilitacyjna. Czy zakup grzewczego pieca gazowego, zapewniającego ciepło w mieszkaniu oraz ciepłą, bieżącą wodę stanowi wydatek ułatwiający wykonywanie czynności życiowych, w związku z niepełnosprawnością związaną z narządami ruchu? Czy kwota tego zakupu podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Zmiany w VAT - SLIM VAT 2

Zmiany w VAT. 1 października 2021 r. wchodzi w życie zdecydowana większość przepisów ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe wprowadzającej tzw. pakiet SLIM VAT 2, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw 6 września 2021 r. Część zmian weszła w życie już 7 września br. Co się zmienia w rozliczeniach VAT?

Polski Ład. Propozycje zmian w VAT

Polski Ład, wśród licznych zmian przepisów prawa podatkowego, zawiera także nowe propozycje w zakresie ustawy o VAT, które mogą zacząć obowiązywać już od 2022 r. Oto najważniejsze zmiany w VAT w ramach Polskiego Ładu.

Kościński o Polskim Ładzie: Zostawiamy więcej pieniędzy dla tych co zarabiają mniej

Polski Ład. Chodzi tu o elementarną sprawiedliwość. Nie może być tak, że pracodawca który zarabia 30 tys. płaci mniejsze podatni niż pracownik co zarabia 3 tys. - mówi w wywiadzie minister finansów Tadeusz Kościński.

Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy

Polski Ład a klin podatkowy. Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy i podtrzymać wzrost gospodarczy; myślę, że to, co proponujemy, zda egzamin – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Ryczałt w 2022 r. Co zmieni Polski Ład?

Ryczałt 2022. W ramach Polskiego Ładu mają zostać ujednolicone zasady opodatkowania przychodów z najmu lub dzierżawy. Ustawodawca planuje także zmiany w stawkach ryczałtu. Jakie nowości mogą się pojawić od przyszłego roku?

Podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy

Minimalny podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy, w tym MŚP, spółki Skarbu Państwa, startupy, a nawet mikrofirmy. Nowy podatek doprowadzi do znaczącej podwyżki cen wielu towarów i spowoduje ucieczkę dużych firm do innych krajów UE - ocenia Konfederacja Lewiatan.

System viaTOLL tylko do 30 września 2021 r.

System viaTOLL będzie działać wyłącznie do 30 września br. Od 1 października zostanie wyłączony, a jedynym systemem umożliwiającym opłacanie przejazdów ciężkich po drogach płatnych będzie system e-TOLL – powiedziała Magdalena Rzeczkowska, Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

Zasady ustalania rezydencji podatkowej

Rezydencja podatkowa. Jak wyglądają zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień Ministerstw Finansów z 29 kwietnia 2021 r.?

Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej a PIT

Odpłatne zbycie nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, która nie była środkiem trwałym i nie podlegała ujęciu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Taką interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) został zaprezentowany w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego (podjętej w składzie siedmiu sędziów) z 17 lutego 2014 r. (sygn. akt II FPS 8/13). Tak samo uważają organy podatkowe, w tym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.