REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na dziecko 2022. Gdy zabraknie podatku do odliczenia, podatnik dostanie dodatkowy zwrot ulgi

Ulga na dziecko 2022. Gdy zabraknie podatku do odliczenia, podatnik dostanie dodatkowy zwrot ulgi
Ulga na dziecko 2022. Gdy zabraknie podatku do odliczenia, podatnik dostanie dodatkowy zwrot ulgi

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że każdy podatnik, któremu „zabraknie” podatku do odliczenia przysługującej mu kwoty ulgi na dzieci, może uzyskać w rozliczeniu rocznym tzw. „dodatkowy zwrot ulgi na dzieci”. Podatnik, któremu przysługuje ulga na dzieci, a który nie płaci podatku z uwagi na kwotę wolną od podatku wynoszącą od 2022 r. 30 000 zł, czy też ze względu na zwolnienie dla podatników wychowujących co najmniej czworo dzieci (tzw. PIT-0 dla rodzin 4+) skorzysta (w rozliczeniu za 2022 rok) z ulgi na dzieci w ramach zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Co więcej od 2022 r. skorzysta z pełnej kwoty zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne stanowiącej 9% podstawy wymiaru, a nie tej, która do końca 2021 r. podlegała odliczeniu od podatku dochodowego (czyli 7,75% podstawy jej wymiaru).

Czy zmiany w PIT od 2022 roku ograniczają ulgę na dziecko?

Z szeregiem pytań dotyczących ulgi na dziecko w świetle zmian podatkowych w PIT w 2022 roku (w ramach tzw. Polskiego Ładu), zwrócił się do Ministerstwa Finansów pewien dziennikarz. Zapytał on m.in. jak będą mogły korzystać z ulgi na dziecko rodziny uboższe, czy rodziny, które obejmuje tzw. zerowy PIT dla rodzin 4+. Czy rodziny te będą mogły (tak jak dotąd) otrzymać zwrot nieodliczonej części ulgi na dziecko?

Autopromocja

W przypadku rodzin gdzie małżonkowie rozliczają się wspólnie, zarabiają do 231 056 zł rocznie – czy jaki będzie zwrot na nowych zasadach? Czy kwota zwrotu podatku (np. w przypadku czwórki dzieci – 6924,12 zł) będzie taka sama jak na starych zasadach, wyższa czy niższa?

Dodatkowy zwrot ulgi na dziecko, gdy brakuje podatku do odliczenia

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z 8 marca 2022 r. na pytania dziennikarza zaznaczyło przede wszystkim, że w Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace dotyczące likwidacji, czy zmiany zasad określonych w ustawie PIT dotyczących ulgi na dzieci. Oznacza to, że kwoty przysługującego odliczenia, jak i pozostałe reguły uprawniające do odliczenia, czy skorzystania z dodatkowego zwrotu ulgi (gdy podatnikowi „zabraknie” podatku) nie ulegną w 2022 roku zmianie.

Zdaniem resortu finansów zmiany podatkowe wprowadzone ustawą realizującą podatkową część Polskiego Ładu w tym dotyczące podwyższenia do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, nie wpływają negatywnie na zasady korzystania przez podatników z ulgi na dzieci.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne nadal będzie stanowiła element kwoty dodatkowego zwrotu podatkowej ulgi na dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo Finansów przypomina, że każdy podatnik, któremu „zabraknie” podatku do odliczenia przysługującej mu kwoty ulgi na dzieci, może uzyskać w rozliczeniu rocznym tzw. „dodatkowy zwrot ulgi na dzieci”.

Te szczególne rozwiązanie regulują postanowienia art. 27f ust. 8-12 ustawy o PIT. Z tych przepisów wynika m.in., że w podatkowej uldze na dzieci podatnikowi przysługuje kwota stanowiąca różnicę między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia, a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym (czyli dodatkowy zwrot ulgi na dzieci).

Dodatkowy zwrot nie może przekroczyć sumy:

‒     składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a ustawy o PIT,

‒     składek na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

- w tym ww. składek zapłaconych ze środków podatnika od przychodów zwolnionych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 i 152-154 ustawy o PIT, tj. składek zapłaconych od zwolnionych z opodatkowania przychodów w ramach tzw. ulgi dla młodych, ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi dla pracujących seniorów.

Z ulgi na dziecko skorzysta także podatnik, który nie płaci PIT - otrzyma zwrot podatku do wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, z ww. przepisów wynika, że podatnik, któremu przysługuje ulga na dzieci, a który nie płaci podatku z uwagi na kwotę wolną od podatku wynoszącą od 2022 r. 30 000 zł, czy też ze względu na zwolnienie dla podatników wychowujących co najmniej czworo dzieci (tzw. PIT-0 dla rodzin 4+) skorzysta z ulgi na dzieci w ramach zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Co więcej od 2022 r. skorzysta z pełnej kwoty zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne stanowiącej 9% podstawy wymiaru, a nie tej, która do końca 2021 r. podlegała odliczeniu od podatku dochodowego (czyli 7,75% podstawy jej wymiaru).

Źródło: Informacja Ministerstwa Finansów przekazywana do mediów na zapytania dziennikarzy z 8 marca 2022 r. (ID 483266)

oprac. Paweł Huczko

 

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kasia
  2022-03-31 19:21:00
  Jestem mamą 4 dzieci i mam 39 lat (doliczona pasionka) Staż pracy mojej zawodowej wynosi 22 lata bez pasionki 19 lat i nie zrezygnowałam z pracy kiedy otrzymałam 500+ Jaki bonus ja otrzymam od Rządu.... mam nadzieję że porządny dodatek do emerytury!!!! Skoro matkom siedzącym w domu proponuje się emeryturę za samo wychowywanie dzieci.
  3
 • Ja
  2022-03-31 08:03:42
  To w końcu będzie można odliczyć ze składki zdrowotnej? Wcześniej pisaliście, że składka zdrowotna według polskiego ładu jest nieodliczalna i dodatkowego zwrotu będzie można dokonać tylko ze składek na ubezpieczenie społeczne.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

REKLAMA