Szybsze spłaty kredytów hipotecznych oraz zainteresowanie kredytami na stałą stopę
REKLAMA
REKLAMA
"Mamy nadal zwiększoną wartość wypłat gotówkowych, która prawdopodobnie nie ma charakteru paniki, reakcji na wojnę (...) natomiast zapewne jest wynikiem tego, co się pojawiło na rynku czyli schematu "gorącego pieniądza"- powiedział Bartkiewicz.
REKLAMA
Wyższa inflacja, wyższe ceny
"W momencie, kiedy społeczeństwo jest przekonane, że inflacja, która dotyka bezpośrednio ich gospodarstwa domowe przekracza czy sięga 12 proc. i będzie rosła, i będzie trwała przez okres długiego czasu, zastawia się gdzie przechowywać pieniądze, przede wszystkim szukają możliwości ulokowania tych pieniędzy w coś, czego wartość nawet w charakterze nominalnym będzie wzrastać. Wydatki - nazwijmy to - konsumpcyjne, rosną (...)" - dodał.
Kredyty hipoteczne – tendencja do przyspieszenia spłaty
Podał, że klienci decydują się także na przyspieszanie spłat kredytów, czy ich spłacania.
"Te sytuacje pojawiły się wraz ze wzrostem stóp w IV kwartale, w I kwartale były bardzo wyraźne, i trudno oczekiwać by zniknęły z pola widzenia" - powiedział Bartkiewicz.
"Mamy do czynienia z sytuacją zwiększenia przedpłat i spłat kredytów hipotecznych mniej więcej w tempie dwukrotnie wyższym niż normalnie widzieliśmy. Ta tendencja się utrzymuje, a wręcz rośnie w I kwartale i w kwietniu" - dodał.
Więcej kredytobiorców chce bardziej przewidywalnych kredytów hipotecznych
Poinformował, że rośnie zainteresowanie kredytami na okresową stałą stopę i w kwietniu kredyty te miały 64 proc. udział w sprzedaży kredytów hipotecznych.
Jego zdaniem rządowe propozycje dotyczące wsparcia kredytobiorców zdejmują pewną nieprzewidywalność w sektorze w tym zakresie.
W kwietniu 2022 roku premier przedstawił pakiet propozycji rządu, dotyczący wsparcia dla kredytobiorców, obejmujący wprowadzenie w roku 2022 i 2023 wakacji kredytowych dla kredytobiorców, zobowiązanie banków do posługiwania się stawką dla kredytów inną niż WIBOR oraz rozszerzenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
"Z naszej perspektywy one zdejmują w poważnym stopniu pewien element nieprzewidywalności, która jest najtrudniejsza do wymodelowania, a więc reakcji władz monetarnych i władz gospodarczych w tym zakresie" - powiedział Bartkiewicz.
"Przesądzenie w tym zakresie, jeśli będzie utrzymane, jest oczywiście dobrą wiadomością, ponieważ zdejmuje części elementu nieprzewidywalności w środowisku, w którym źródeł nieprzewidywalności jest bardzo wiele" - dodał.
Podał, że szczegóły wpływu tego programu na system bankowy nie są obecnie znane. Ocenił, że proponowane zastąpienie stawki WIBOR- jest "w miarę oczekiwane".
"Za głęboko nieuzasadnione uważam kwestionowanie dzisiejszych WIBOR-ów oraz przyszłych rozwiązań ustawowych (...)" - powiedział Bartkiewicz. Poinformował, że wzrost wynagrodzeń w banku od kwietnia jest na poziomie około 12 proc. (PAP Biznes)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat