REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-DZ (informacja o dzieciach uprawniających podatnika do ulgi dla rodzin 4+) - konsultacje podatkowe MF

PIT-DZ (informacja o dzieciach uprawniających podatnika do ulgi dla rodzin 4+) - konsultacje podatkowe MF
PIT-DZ (informacja o dzieciach uprawniających podatnika do ulgi dla rodzin 4+) - konsultacje podatkowe MF

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów prowadzi konsultacje wzoru nowego formularza podatkowego - PIT-DZ, czyli informacji o dzieciach uprawniających podatnika do zwolnienia podatkowego w PIT zwanego potocznie "ulgą dla rodzin 4+". Formularz ten będzie niezbędny dla rocznego rozliczenia tego zwolnienia.

PIT-0 dla rodzin 4+

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje zwolnienie podatkowe zwane potocznie "PIT-0 dla rodzin 4+" albo "ulga dla rodzin 4+". To zwolnienie dotyczy podatników (rodziców, opiekunów prawnych, rodziców zastępczych), którzy wychowują co najmniej 4 dzieci, niezależnie od tego, czy są samotnymi rodzicami.

Każdy rodzic co najmniej czwórki dzieci, którego przychody z pracy na etacie, umowy zlecenia zawartej z firmą lub z pozarolniczej działalności gospodarczej (innej niż opodatkowana kartą podatkową) wyniosą rocznie do 85 528 zł, nie zapłaci PIT od tych dochodów. W przypadku obojga rodziców kwota ta wzrasta do 171 056 zł.

Rodzice, którzy rozliczają się według skali podatkowej, dzięki reformie skorzystają również z 30 tys. zł kwoty wolnej. Oznacza to że rodzic, który rozlicza się na skali, nie zapłaci PIT do kwoty 115 528 zł. Przy wspólnym rozliczeniu małżonków kwota bez PIT wynosi 231 056 zł.

Autopromocja

Uwaga! 
Korzystanie z ulgi dla rodzin 4+ nie wyklucza możliwości skorzystania z ulgi na dzieci.

Do rocznego rozliczenia zwolnienia podatkowego dla rodzin 4+ potrzebna będzie informacja PIT-DZ

Przedmiotem rozpoczętych 28 czerwca 2022 r. konsultacji podatkowych Ministerstwa Finansów jest merytoryczna zawartość udostępnionego do konsultacji wzoru informacji PIT-DZ(1). Konsultowany wzór informacji został opracowany na skutek zmian podatkowych wprowadzonych ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (tzw. podatkowy Polski Ład). Ustawa ta rozszerzyła katalog zwolnień przedmiotowych zawartych w ustawie o PIT m. in. o zwolnienie od podatku określone w art. 21 ust. 1 pkt 153 tej ustawy,
zwane potocznie „ulgą dla rodzin 4+”. Ulga obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. i ma zastosowanie do (przychodów) dochodów uzyskanych od tego dnia.

Podatnik korzystający z tej ulgi na podstawie art. 21 ust. 46 pkt 1 ustawy o PIT obowiązany jest w terminie określonym dla złożenia zeznania (od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym korzystał z ulgi) złożyć w urzędzie skarbowym informację, według ustalonego wzoru, zawierającą dane o liczbie dzieci i ich numerach PESEL, a w przypadku braku tych numerów wskazać imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci.

Ministerstwo Finansów wskazuje, że informacja PIT-DZ(1) nie jest sama w sobie zeznaniem o wysokości osiągniętego dochodu - służy jedynie podaniu danych faktycznych, w sytuacji gdy podatnik korzysta z ulgi dla rodzin 4+ i nie składa rocznego zeznania podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Wzór nie będzie opublikowany w rozporządzeniu a w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów. Tak jak wszystkie formularze PIT i CIT od 2022 roku

Wyżej wskazana ustawa z dnia 29 października 2021 r. zmieniła dotychczasowe zasady procedowania i ogłaszania wzorów formularzy w podatkach dochodowych (PIT i CIT). Odstąpiono od ogłaszania wzorów tych formularzy w drodze rozporządzeń Ministra Finansów, na rzecz ich udostępniania w BIP (Biuletyn Informacji Publicznej) Ministerstwa Finansów.

W tej sytuacji procedura legislacyjna dotycząca wydawania rozporządzeń nie ma już zastosowania do wzorów formularzy PIT i CIT.

Zatem również wzór formularza PIT-DZ(1) zostanie udostępniany w BIP Ministerstwa Finansów bez procedury wydawania rozporządzenia Ministra Finansów.

Konsultacje podatkowe do 9 lipca 2022 r.

Ministerstwo Finansów postanowiło udostępnić projektowany wzór informacji PIT-DZ(1) do zapoznania się z nim i ewentualnego zgłoszenia uwag. W ramach konsultacji Ministerstwo Finansów pragnie uzyskać opinie, uwagi i sugestie dotyczące kompletności merytorycznej projektowanego wzoru informacji PIT-DZ(1).

Konsultacje te:
- są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, w szczególności dla podatników obowiązanych do składania konsultowanego wzoru informacji,
- polegają na uzyskaniu uwag (opinii/stanowisk) dotyczących konsultowanego zagadnienia, poprzez ich przekazanie w terminie i na zasadach niżej określonych.

Uwagi można zgłaszać w terminie do 9 lipca 2022 r. mailem na adres: Konsultacje.WzoryPIT@mf.gov.pl

Do dokumentów przekazywanych w formatach nieedytowalnych (np. jpg) należy dołączyć ich postać edytowalną.

Analizie będą poddawane jedynie uwagi przekazane w terminie i na zasadach wyżej określonych, zawierające szczegółowe uzasadnienie przedstawianych propozycji.

Po przeprowadzeniu konsultacji, ustalony wzór dokumentu elektronicznego zostanie udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów i będzie miał zastosowanie do (przychodów) dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r.

oprac. Paweł Huczko

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA