reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Doradcy mogą stracić prawo wykonywania zawodu

Doradcy mogą stracić prawo wykonywania zawodu

Resort finansów przygotował projekt małej nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym. Zmiany dotyczą około 80 proc. doradców podatkowych w Polsce.

Ministerstwo Finansów opublikowało wczoraj projekt zmian w ustawie o doradztwie podatkowym, czyli tzw. małą nowelizację. Zmiany wynikają z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który 22 maja uznał, że niektóre przepisy ustawy zostały znowelizowane w 2004 roku niezgodnie z procedurą legislacyjną (sygn. K 42/05). Trybunał nakazał więc ustawodawcy w ciągu sześciu miesięcy wprowadzić te przepisy zgodnie z zasadami określonymi w konstytucji.

Chodzi o przepis, który określa, że czynnością doradztwa podatkowego jest prowadzenie ksiąg i ewidencji podatkowych, a także o przepis, na mocy którego doradcy podatkowi mogą wykonywać zawód samodzielnie (jako osoba fizyczna prowadząca działalność we własnym imieniu i na własny rachunek) lub w spółce niemającej osobowości prawnej. Dla doradców są to kluczowe przepisy pozwalające prowadzić działalność doradczą.

- Konieczność wprowadzenia tej zmiany dotyczy doradców podatkowych, którzy prowadzą działalność na własne nazwisko oraz w formie spółek, np. cywilnych. Szacujemy, że zmiany dotyczą 70-80 proc. czynnych doradców podatkowych - powiedział Gazecie Prawnej Zbigniew Maciej Szymik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Przypomnijmy, w Polsce jest ok. 10 tys. doradców podatkowych.

Jeśli więc do 5 grudnia Sejm nie zdąży uchwalić projektu ustawy, doradcy - jak czytamy w uzasadnieniu - straciliby prawo do prowadzenia ksiąg i ewidencji podatkowych. Nie mogliby również prowadzić własnych firm lub uczestniczyć w spółkach.

Projekt zmian zakłada także uchylenie przepisów, na mocy których osoby usługowo prowadzące księgi rachunkowe miały prawo do wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego. Zmiana ta wynika z faktu przeniesienia tych uprawnień do ustawy o rachunkowości. Projekt zmian w ustawie o rachunkowości przyjął przedwczoraj rząd.

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama