KSeF 2023/2024. Nowa wersja struktury logicznej e-faktury FA(2) - od 1 września. Wersja robocza już dostępna. Jest harmonogram wdrożenia
REKLAMA
REKLAMA
Dobrowolny KSeF i pierwsza wersja e-Faktury ustrukturyzowanej od 1 stycznia 2022 r.
Działający obecnie jako system dobrowolny Krajowy System e-Faktur (KSeF) umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Faktura ustrukturyzowana przyjmuje format xml, zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury FA(1). Ta pierwsza wersja struktury logicznej e-Faktury FA(1), jako elektroniczny wzór dokumentu, została 29 listopada 2021 roku opublikowana w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP.
Struktura logiczna e-Faktury FA(1) obowiązująca od 1 stycznia 2022 roku
REKLAMA
Druga wersja e-Faktury ustrukturyzowanej od 1 września 2023 r. Harmonogram wdrażania
23 maja 2023 r. MF i KAS opublikowały wersję roboczą struktury logicznej FA(2) w celu umożliwienia dostosowania systemów informatycznych do projektowanych zmian.
Ministerstwo Finansów przedstawiło też następujący harmonogram dalszych działań związanych z publikacją struktury logicznej drugiej wersji e-Faktury FA(2):
- Czerwiec 2023 - publikacja struktury logicznej na ePUAP,
- Lipiec 2023 r. - udostępnienie środowiska testowego dostosowanego do struktury logicznej wraz z dokumentacją,
- 1 września 2023 r. udostępnienie środowiska produkcyjnego.
Ministerstwo Finansów planuje, że od 1 września 2023 r. struktura logiczna FA(2) zastąpi obecnie obowiązującą strukturę logiczną FA(1). Oznacza to, że struktura logiczna FA(2) zacznie obowiązywać w trakcie fakultatywnego KSeF. Zdaniem ekspertów resortu finansów ma to ułatwić przygotowanie się podatników do obowiązkowego e-fakturowania od 1 lipca 2024 roku.
Jak deklaruje resort finansów, zaktualizowana struktura logiczna FA(2) opracowana została w oparciu o:
- opinie przesłane podczas konsultacji podatkowych,
- postulaty zgłoszone w trakcie spotkań z organizacjami przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów oraz przez sektor IT.
Robocza wersja struktury logicznej e-Faktury FA(2) - gdzie jest opublikowana
Robocza wersja struktury logicznej FA(2) udostępnona została na stronie Ministerstwa Finansów – Krajowej Administracji Skarbowej w zakładce Krajowy System e-Faktur oraz na stronie Portalu podatkowego w zakładce Struktury dokumentów XML. Dodatkowo na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce Pliki do pobrania KSeF zamieszczono zmiany w strukturze logicznej FA(2) w porównaniu do FA(1).
Struktura_logiczna_FA(2)_wersja_robocza.xsd
Dokumentacja_struktury_roboczej_FA(2).pdf
Zmiany w roboczej FA(2) w porównaniu do FA(2) przekazanej 1 grudnia 2022 r. do konsultacji.pdf
Zmiany w FA(2) przekazanej 1 grudnia 2022 r. do konsultacji w porównaniu do FA(1) (PDF, 505 kB)
Aktualizacja API Krajowego Systemu e-Faktur i Aplikacji Podatnika KSeF na środowisku produkcyjnym
MF i KAS poinformowały też, że 25 maja 2023 roku w godzinach 13:00 – 14:00 zaplanowano aktualizację API Krajowego Systemu e-Faktur i Aplikacji Podatnika KSeF na środowisku produkcyjnym. Może to spowodować chwilowe utrudnienia w dostępie do środowiska w tym czasie.
Obowiązkowy KSeF od 1 lipca 2024 r.
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (w tym np. Ordynacji podatkowej, Prawa celnego, ustawy o KAS), który ma na celu wdrożenie obowiązkowego systemu e-fakturowania w Polsce przy użyciu Krajowy System e-Faktur (KSeF) - od 17 maja 2023 r. jest w Sejmie RP i został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.
Ta nowelizacja ma co do zasady wejść w życie 1 lipca 2024 r., wprowadzając od tego dnia obowiązek wystawiania e-faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Natomiast do końca 2024 roku:
- podatnicy nierozliczający się z VAT będą mogli wystawiać faktury inne niż ustrukturyzowane,
- będzie można wystawiać faktury z kas rejestrujących oraz faktury uproszczone poza KSeF, w tym paragony z NIP do kwoty 450 zł;
- wyłączona będzie odpowiedzialność karnoskarbowa za błędy w realizacji obowiązków w zakresie KSeF.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat