REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2023 – ostatni tydzień czerwca. Tabela najlepszych ofert

Oprocentowanie loka bankowych i kont oszczędnościowych - czerwiec 2023 - Tabela
Oprocentowanie loka bankowych i kont oszczędnościowych - czerwiec 2023 - Tabela
HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

REKLAMA

REKLAMA

Jakie oprocentowanie lokat terminowych i kont oszczędnościowych oferują banki pod koniec czerwca 2023 r.? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych w czerwcu 2023 roku wyniosło 7,05%. PKO BP oferuje lokatę na 10% ale z kilkoma istotnymi warunkami.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych w czerwcu 2023

7,05% – tyle wyniosło średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych w czerwcu 2023 roku – wynika z danych zebranych przez HREIT. W ciągu miesiąca przeciętna stawka zupełnie się nie zmieniła. Nie znaczy to jednak, że nie doszło do ciekawych przetasowań w ofercie.

REKLAMA

Autopromocja
średnie oprocentowanie depozytów 2021-2023 - wykres 2023 06 26

 

 

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

 PKO BP daje 10%  - ale trzeba spełnić kilka warunków 

Tym razem największy bank w Polsce (PKO BP) zaproponował lokatę na pół roku i obiecuje w zamian oprocentowanie na poziomie 10%. To wyraźnie więcej niż konkurencja, która nawet przy promocyjnych depozytach nie wychodzi poza zakres 8-8,5%. 

Problem z najlepiej oprocentowanymi depozytami jest jednak przeważnie taki, że oferty te są mocno limitowane. Nie inaczej jest i tym razem. Jak się bowiem okazuje oprocentowanie na poziomie 10% będzie naliczane jedynie do kwoty 50 tys. złotych. Ponadto musimy spełnić co najmniej jeden z trzech warunków – ustawić zlecenie stałe, kupić dowolne ubezpieczenie albo kupić jednostki funduszu inwestycyjnego. Co ważne, mówimy tu o lokacie mającej celebrować 10 urodziny aplikacji IKO. Ma to swoje konsekwencje. Po pierwsze lokatę założymy tylko przez IKO, a dodatkowe warunki (ustawienie zlecenia stałego, zakup ubezpieczenia lub jednostek funduszu) również musimy spełnić poprzez aplikację na telefonie. Dla porządku warto dodać, że w przypadku niespełnienia żadnego z nich obowiązuje oprocentowanie 5% w skali roku, a jeśli zerwiemy lokatę przed czasem, to tracimy odsetki.

W ofercie bankach przybywa "gwiazdek"

Choć średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych pozostało ostatnio bez zmian, to widzimy, że w ostatnich miesiącach przybywa gwiazdek przy produktach trafiających do naszego zestawienia najlepszych bankowych depozytów. Chodzi tutaj o to, że promocyjny procent otrzymamy dopiero wtedy, jeśli spełnimy określone wymagania, a te stają się coraz bardziej wymyślne

I tak poza wspomnianymi ograniczeniami przykładowo w innym banku uzyskamy 7,4%, o ile będziemy jednym z pierwszych 500 klientów, którzy zgłoszą się do banku. W dodatku najpóźniej do końca pierwszego miesiąca po miesiącu otwarcia konta musimy zapewnić saldo dzienne środków w wysokości 450 tys. złotych. 

Kolejny przykład? W innej instytucji miesięczny koszt prowadzenia rachunku niezbędnego do otworzenia lokaty wynosi 40 złotych. Oczywiście opłaty tej można uniknąć, o ile w okresie rozliczeniowym zapewnimy wpływ w wysokości co najmniej 9 tys. złotych lub nasze średnie miesięczne saldo na depozytach wyniesie co najmniej 150 tys. złotych. 

Stawiane warunki nie ograniczają się tylko do salda naszych środków. Znajdziemy również propozycję banku, w którym oprocentowanie na poziomie 7% w skali roku naliczane jest po wyrażeniu zgód marketingowych. Chodzi tutaj o to, że uzyskamy ten procent, o ile pozwolimy pracownikom banku kontaktować się z nami w sprawie sprzedaży różnych innych usług. Zgoda ta nie może zostać odwołana do końca trwania lokaty. 

Znajdziemy też i takie banki, w których aby uzyskać wyższe oprocentowanie musimy aktywnie korzystać z karty lub konta. Przykładowo do naszych oszczędności będą doliczane odsetki w wysokości 7% lub 7,5% w skali roku, ale pod warunkiem wykonania minimum 5 płatności kartą lub BLIK-iem. Nieco mniejsze wymagania dotyczą oferty z 8,5% oprocentowaniem w skali roku. Tu wykonać trzeba co najmniej 1 taką transakcję. Z tym, że przy okazji musimy zapewnić wpływ na konto w wysokości minimum 1 tys. złotych. 

Ważne

Wniosek jest więc taki, że należy uważnie sprawdzać regulaminy promocyjnych depozytów. Nierzadko spełnić trzeba kilka wymagań naraz by uzyskać wysoki procent na naszym rachunku. Gdy bowiem nie spełnimy któregoś z nich możemy być zdziwieni, że nasze oszczędności urosły np. o jedynie 2% w skali roku, a nie nawet kilkukrotnie mocniej. 

Czy oprocentowanie depozytów wzrośnie w lipcu? Na poprawę raczej nie ma co liczyć

To nie koniec złych informacji dla oszczędzających. Z każdym miesiącem jesteśmy przecież coraz bliżej rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych. Ekonomiści spodziewają się delikatnego luzowania polityki pieniężnej jeszcze w bieżącym roku. Jeszcze śmielej swoje prognozy stawiają gracze rynkowi. Jeśli bowiem spojrzymy na notowania kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA), to okaże się, że obniżki mogą się pojawić już pod koniec 3 kwartału 2023 roku. Jest to o tyle istotne, że poziom stóp procentowych jest skorelowany z oprocentowaniem lokat. Jeśli więc dojdzie do obniżek stóp procentowych, to spadać powinno również oprocentowanie lokat. 

Przy tym trzeba jednak niezmiennie pamiętać, że zarówno rynkowe notowania jak i prognozy bywają zmienne i zależą od wielu czynników takich jak: bieżąca sytuacja ekonomiczna, gospodarcza czy geopolityczna.

NBP donosi, że oprocentowanie nadal spadało

Warto spojrzeć też na dane nie tylko na temat topowych, promocyjnych i limitowanych ofert bankowych depozytów, ale też na lokaty, które Polacy faktycznie zakładają. Takich danych dostarcza nam NBP, ale niestety ze względu na czasochłonne zbieranie danych, najnowsze podsumowanie mamy z kwietnia. Wynika z niego, że w czwartym miesiącu średnie oprocentowanie faktycznie zakładanych lokat wyniosło 5,7%. Wynik ten w porównaniu do poprzedniego miesiąca był więc gorszy o 0,06 pkt. proc. To już 4 konsekwentny ruch w dół. Średnie oprocentowanie faktycznie zakładanych lokat wynosiło pod koniec 2022 roku 6,25%. W ciągu czterech miesięcy mamy więc spadek o ponad 0,5 pkt. proc. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedni podwyższają oprocentowanie, drudzy je obniżają 

Reasumując – patrząc na rynek depozytów bankowych z lotu ptaka widzimy, że średnie oprocentowanie się nie zmienia. Stało się tak pomimo wprowadzenia lokaty na 10% w skali roku. Z drugiej jednak strony dwie instytucje postanowiły zredukować obiecywany procent. Jeden z banków wycofał swoją flagową ofertę i proponuje inną, ale z niższym oprocentowaniem. Drugi natomiast po prostu obniżył oprocentowanie swoich najlepszych produktów. To zrównoważyło wartość średnią. 

Przypomnijmy, że w ramach naszego rankingu zbieramy co miesiąc informacje o najlepiej oprocentowanych lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Skupiamy się na takich, w ramach, których powierzamy pieniądze na maksymalnie 12 miesięcy. Kluczowe jest dla nas bezpieczeństwo, a więc lokata lub rachunek oszczędnościowy muszą podlegać pod gwarancję BFG (lub identycznej instytucji z innego kraju UE). I choć przyjmujemy oferty, w ramach których trzeba skorzystać z produktów dodatkowych (konta, karty, a nawet ubezpieczenia), to robimy to tylko wtedy, gdy można z nich zrezygnować lub uniknąć kosztów aktywnie korzystając z karty lub konta.

Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe

Nazwa banku

Nazwa produktu

Oprocen- towanie w skali roku

Max kwota z danym oprocen- towaniem

Okres lokaty lub promocyjnego oprocentowania

Oferta dla nowych klientów lub środków?

Wymagane produkty dodatkowe

PKO BP

Lokata urodzinowa IKO

10,00%*

50 tys. zł

6 miesięcy

nie

konto

Credit Agricole

Lokata mobilna dla nowego klienta

8,50%**

30 tys. zł

180 dni

tak

konto

Nest Bank

Nest Konto Oszczędnościowe

8,25%

50 tys. zł

90 dni

nie

konto

Citi Bank Handlowy

Lokata powitalna

7,40%***

400 tys. zł

do 17.07.2023

tak

konto

VeloBank

Elastyczne Konto Oszczędnościowe

8,00%

300 tys. zł

3 miesiące

tak

-

VeloBank

Lokata Mobilna Na Start

8,00%

50 tys. zł

2 miesiące

tak

-

Santander

Konto Max Oszczędnościowe

8,00%

100 tys. zł

do 29.06.2023

tak

-

mBank

Moje nowe cele

8,00%

50 tys. zł

3 miesiące

nie

konto 

Inbank

Lokata Na Start

8,00%

50 tys. zł

3 miesiące

tak

-

Nest Bank

Lokata Witaj

8,00%

20 tys. zł

6 miesięcy

tak

konto 

Bank Millennium

Konto Oszczędnościowe Profit

7,50%

200 tys. zł

91 dni

tak

konto, karta/BLIK

****

mBank

Rachunek bardzo oszczędnościowy

7,50%

500 tys. zł

90 dni

tak

konto

BOŚ

Lokata na Nowe Środki

7,10%

500 tys. zł

12 miesięcy

tak

konto

BFF

Lokata Facto

7,00%

bez limitu

12 miesięcy

nie

-

BFF

Lokata Facto

7,00%

bez limitu

6 miesięcy

nie

-

PKO BP

Lokata na nowe środki dla klientów Bankowości Osobistej i Bankowości Prywatnej

6,50%

*****

200 tys. zł

12 miesięcy

tak

konto

Inbank

Lokata standardowa

7,00%

1 mln zł

12 miesięcy

nie

-

BOŚ

Ekolokata Promocyjna

7,00%

500 tys. zł

12 miesięcy

nie

konto

ING Bank Śląski

OKO

7,00%

200 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

Santander

Lokata mobilna

7,00%

20 tys. zł

4 miesiące

nie

konto

Bank Pekao

Konto oszczędnościowe

7,00%

100 tys. zł

6 miesięcy

tak

konto

Alior Bank

Konto Mega Oszczędnościowe

7,00%

400 tys. zł

3 miesiące

tak

konto, karta/BLIK

****

Santander Consumer Bank

Rachunek oszczędnościowy 

7,00%

50 tys. zł

do 23.08.2023

nie

-

Toyota Bank PL

Lokata Plus 12M

6,20%

10 x 40 tys. zł

12 miesięcy

nie

konto

Santander Consumer Bank

Lokata online Nowe Środki

6,75%

400 tys. zł

6 miesięcy

tak

-

Bank Millennium

Lokata Horyzont Zysku

6,50%

bez limitu

6 miesięcy

tak

konto

Toyota Bank PL

Lokata Standard

6,50%

10 x 40 tys. zł

6 miesięcy

nie

-

Alior Bank

Lokata terminowa

6,00%

200 tys. zł

182 dni

tak

konto

Bank Pekao

Lokata z Żubrem V

6,00%

50 tys. zł

6 miesięcy

nie

konto

BNP Paribas

Lokata na Nowe Środki

6,00%

bez limitu

12 miesięcy

tak

konto

Credit Agricole

Lokata na nowe pieniądze

5,00%

50 tys. zł

90 dni

tak

konto

Aion Bank

Aion (light) Oszczędności

5,00%

bez limitu

do 31.07.2023

nie

aplikacja mobilna

BNP Paribas

Lokata Gomobile

5,00%

50 tys. zł

5 miesięcy

nie

konto

Bank Pocztowy

Lokata w Porządku

7,00%

******

20 tys. zł

3 miesiące

nie 

konto

*Przez aplikację IKO należy ustawić zlecenie stałe, kupić ubezpieczenia albo jednostki f. inwestycyjnych

**Należy zapewnić wpływ minimum 1 tys. złotych oraz co najmniej 1 transakcję kartą lub BLIK-iem

***Oferta dla pierwszych 500 klientów oraz przy zapewnieniu salda dziennego w wysokości 450 tys. złotych najpóźniej do pierwszego miesiąca kalendarzowego po otwarciu konta

****Co miesiąc należy kilkukrotnie przeprowadzić transakcję z wykorzystaniem karty płatniczej lub BLIK-a

*****Opłata za konto 40 zł, chyba że: wpływ na konto min. 9 tys. zł lub średnie saldo depozytów 150 tys. złotych

******Należy wyrazić zgody marketingowe

Opracowanie HREIT na podstawie ankiet (termin nadsyłania informacji 23.06.2023) i stron internetowych banków

Oskar Sękowski, Bartosz Turek, HREIT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: HRE Investments

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA