REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Preferencje dla spółek do 2010 roku

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Spółki, które wystąpiły z wnioskiem o objęcie ich preferencjami podatkowymi przed zakwestionowaniem ich przez Komisję Europejską, powinny z nich skorzystać.

Europejski Sąd Pierwszej Instancji wydał wyrok w sprawie Koninklijke Friesland Foods NV v. Komisja Europejska (T-348/03). Dotyczy on pomocy publicznej udzielanej przez władze holenderskie podmiotom prowadzącym działalność międzynarodowego finansowania.

Autopromocja

Holenderska ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewidywała specjalny system opodatkowania pomiotów prowadzących wewnątrzgrupowe finansowanie międzynarodowe (tzw. system GFA). Spółki, które udowodniły, że spełniają przesłanki wskazane w tych przepisach, mogły liczyć na udogodnienia podatkowe, które miały im zrekompensować ryzyko ponoszone w związku z prowadzoną działalnością.

Komisja Europejska uznała w 2003 roku, że przepisy te naruszają zasady Unii dotyczące pomocy publicznej. Wydała jednak zgodę na wprowadzenie okresu przejściowego, który umożliwia korzystanie z zakwestionowanego systemu udogodnień do 31 grudnia 2010 r. tym spółkom, które objęte nim były w dacie rozpoczęcia oficjalnego postępowania Komisji w tej sprawie, czyli 11 lipca 2001 r.

Koninklijke Friesland Foods zaskarżyło decyzję KE, jako naruszającą interesy tych spółek, które wprawdzie złożyły przed 11 lipca 2001 r. wniosek o objęcie ich przepisami o GFA, ale nie został on rozpatrzony do momentu rozpoczęcia postępowania przez Komisję.

Sąd Pierwszej Instancji uznał, że spółka Koninklijke Friesland Foods, składając wniosek, mogła oczekiwać, że pomimo wątpliwości dotyczących systemu GFA będzie on obowiązywał, ponieważ wcześniej podobne rozwiązanie zastosowane przez władze belgijskie Komisja uznała za zgodne z przepisami wspólnotowymi. To rozstrzygnięcie mogło uprawdopodobnić, że także holenderskie przepisy są zgodne z zasadami udzielania pomocy publicznej w Unii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd zauważył, że nawet jeżeli rozpoczęcie formalnego postępowania w sprawie holenderskich udogodnień podatkowych mogło wzbudzić wątpliwości co do ich legalności, to podmioty, które złożyły wnioski w sprawie objęcia ich tym systemem, miały prawo oczekiwać ochrony swoich interesów. Tymczasem spółki, które złożyły wnioski przed 11 lipca 2007 r., jednak przed tą datą nie zostały one rozpatrzone, w decyzji Komisji zostały potraktowane inaczej niż te, które zostały już objęte systemem. Według Sądu Komisja naruszyła w ten sposób zasadę równego traktowania. Dlatego Sąd Pierwszej Instancji uznał za nieważną decyzję Komisji Europejskiej.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

REKLAMA