Odliczenie połowy wydatków tylko od pierwszej kasy fiskalnej
REKLAMA
ORZECZENIE
REKLAMA
Podatnik w 2003 roku rozpoczął ewidencjonowanie obrotu za pomocą kasy fiskalnej. Potem zaprzestał prowadzenia działalności objętej tym obowiązkiem. W 2004 roku wznowił działalność i znów musiał używać kasy fiskalnej. Postanowił jednak wystąpić o interpretację podatkową. Zapytał, czy może znów skorzystać z prawa do odliczenia 50 proc. wydatków na nabycie kasy fiskalnej.
Organy podatkowe wyjaśniły, że prawo do odliczenia przysługuje tylko w przypadku tzw. pierwszej kasy. Również wojewódzki sąd administracyjny przychylił się do tego stanowiska. Oddalając skargę podatnika, wyjaśnił, że zgodnie z przepisami obecnej ustawy o VAT, podatnik nie może korzystać z odliczenia w stosunku do wszystkich zakupionych kas.
Spór trafił na wokandę NSA. Podatnika przekonywał, że o prawie do odliczenia decyduje dzień rozpoczęcia ewidencjonowania, a nie rozpoczęcia ewidencjonowania po raz pierwszy.
NSA oddalił skargę kasacyjną. Przypomniał, że sporny przepis art. 111 ust. 4 ustawy o VAT pozwala podatnikom, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, na odliczenie od podatku kwoty wydatkowanej na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2,5 tys. zł. Sąd nie miał wątpliwości, że chodzi tu tylko o tzw. pierwszą kasę fiskalną. Inaczej mówiąc, podatnik może odliczyć połowę wydatków, ale związanych z kasami zgłoszonymi w związku z tym, że po raz pierwszy musi zacząć stosować kasy. NSA zwrócił uwagę, że zgodnie z przepisami wykonawczymi, jednym z warunków zastosowania odliczenia jest złożenie oświadczenia o liczbie i miejscu instalacji kas fiskalnych.
Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt IFSK 1266/07
2,5 tys. zł maksymalnie można odliczyć na zakup kasy
ALEKSANDRA TARKA
aleksandra.tarka@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat