REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt podatkowy może być ryzykowny

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnicy PIT i CIT mogą korzystać z kredytu podatkowego. Łatwo jednak stracić prawo do tej preferencji a skutki są dotkliwe. Podatnik ma często kilka dni na zapłatę zaległych zaliczek.


ROZMOWA

Autopromocja

• Przedsiębiorcy mogą być zwolnieni z comiesięcznego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy korzystając z kredytu podatkowego. Wów- czas jednorazowo rozliczają się z fiskusem po zakończeniu roku podatkowego. Kiedy mogą liczyć na tę preferencję?

- Przedsiębiorcy zainteresowani możliwością przesunięcia w czasie płatności podatku dochodowego muszą spełnić określone warunki. Są one inne dla podatników PIT i inne dla podatników CIT.

• Co zatem musi zrobić przedsiębiorca, by móc z kredytu podatkowego korzystać?

- Przedsiębiorcy, którzy płacą PIT, a chcą skorzystać ze zwolnienia, muszą uzyskiwać z działalności przychód odpowiadający średnio miesięcznie równowartości tysiąca euro od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności do 1 stycznia roku podatkowego, w którym rozpoczynają korzystanie ze zwolnienia. Dodatkowo podatnik taki musi być małym przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej. Powinien też zatrudniać co najmniej pięć osób na umowę o pracę, nie korzystać w prowadzonej działalności ze środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych udostępnionych nieodpłatnie przez najbliższą rodzinę. Musi też złożyć w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie do 31 stycznia tego roku, w którym zamierza korzystać ze zwolnienia. Wszystkie te warunki muszą być spełnione łącznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Dotyczy to podatników PIT. Jakie warunki powinni spełnić przedsiębiorcy płacący CIT?

- Podatnicy CIT, którzy są małymi przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej, mogą skorzystać z kredytu w pierwszym roku podatkowym, gdy rok ten trwał nie krócej niż dziesięć pełnych miesięcy kalendarzowych lub w drugim roku podatkowym, jeśli nie mogli spełnić wymogu dziesięciu miesięcy. Warunkiem skorzystania z preferencji jest złożenie w urzędzie skarbowym oświadczenia o korzystaniu z tego zwolnienia. Oświadczenie powinno być złożone w formie pisemnej w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego objętego zwolnieniem.

• Czyli niespełnienie choć jednego z warunków uniemożliwi skorzystanie z kredytu podatkowego?

- Niespełnienie wskazanych warunków może skutecznie zniechęcić do aplikowania o zwolnienie z płacenia zaliczek na podatek dochodowy. Wystarczy np., że w roku korzystania ze zwolnienia albo w pięciu następnych latach podatkowych przedsiębiorca zlikwiduje działalność lub zostanie ogłoszona jego upadłość, a traci prawo do ulgi. Powodem utraty prawa do zwolnienia może być niższy przychód niż równowartość tysiąca euro albo zmniejszenie - w którymkolwiek z miesięcy - przeciętnego miesięcznego zatrudnienia. Jak widać, są to czynniki obiektywne, na które przedsiębiorcy mogą nie mieć wpływu, stąd znaczne ryzyko korzystania z kredytu podatkowego.

• To nie jedyne negatywne skutki, jakie mogą odczuć przedsiębiorcy ubiegający się o tę ulgę?

- Negatywne skutki utraty zwolnienia są uciążliwe, wiążą się np. z koniecznością zapłaty należnych zaliczek na podatek, w terminie już do 20 dnia miesiąca następującego po tym, w którym utracili prawo do zwolnienia. Wówczas nie nalicza się odsetek za zwłokę. Przedsiębiorcy nie unikną jednak zapłaty podatku razem z odsetkami.

Fot. Marek Matusiak

Paweł Jabłonowski, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy

Rozmawiała EWA MATUSZEWSKA

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA