Kredyt podatkowy może być ryzykowny
REKLAMA
ROZMOWA
REKLAMA
• Przedsiębiorcy mogą być zwolnieni z comiesięcznego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy korzystając z kredytu podatkowego. Wów- czas jednorazowo rozliczają się z fiskusem po zakończeniu roku podatkowego. Kiedy mogą liczyć na tę preferencję?
- Przedsiębiorcy zainteresowani możliwością przesunięcia w czasie płatności podatku dochodowego muszą spełnić określone warunki. Są one inne dla podatników PIT i inne dla podatników CIT.
• Co zatem musi zrobić przedsiębiorca, by móc z kredytu podatkowego korzystać?
- Przedsiębiorcy, którzy płacą PIT, a chcą skorzystać ze zwolnienia, muszą uzyskiwać z działalności przychód odpowiadający średnio miesięcznie równowartości tysiąca euro od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności do 1 stycznia roku podatkowego, w którym rozpoczynają korzystanie ze zwolnienia. Dodatkowo podatnik taki musi być małym przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej. Powinien też zatrudniać co najmniej pięć osób na umowę o pracę, nie korzystać w prowadzonej działalności ze środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych udostępnionych nieodpłatnie przez najbliższą rodzinę. Musi też złożyć w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie do 31 stycznia tego roku, w którym zamierza korzystać ze zwolnienia. Wszystkie te warunki muszą być spełnione łącznie.
• Dotyczy to podatników PIT. Jakie warunki powinni spełnić przedsiębiorcy płacący CIT?
- Podatnicy CIT, którzy są małymi przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej, mogą skorzystać z kredytu w pierwszym roku podatkowym, gdy rok ten trwał nie krócej niż dziesięć pełnych miesięcy kalendarzowych lub w drugim roku podatkowym, jeśli nie mogli spełnić wymogu dziesięciu miesięcy. Warunkiem skorzystania z preferencji jest złożenie w urzędzie skarbowym oświadczenia o korzystaniu z tego zwolnienia. Oświadczenie powinno być złożone w formie pisemnej w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego objętego zwolnieniem.
• Czyli niespełnienie choć jednego z warunków uniemożliwi skorzystanie z kredytu podatkowego?
- Niespełnienie wskazanych warunków może skutecznie zniechęcić do aplikowania o zwolnienie z płacenia zaliczek na podatek dochodowy. Wystarczy np., że w roku korzystania ze zwolnienia albo w pięciu następnych latach podatkowych przedsiębiorca zlikwiduje działalność lub zostanie ogłoszona jego upadłość, a traci prawo do ulgi. Powodem utraty prawa do zwolnienia może być niższy przychód niż równowartość tysiąca euro albo zmniejszenie - w którymkolwiek z miesięcy - przeciętnego miesięcznego zatrudnienia. Jak widać, są to czynniki obiektywne, na które przedsiębiorcy mogą nie mieć wpływu, stąd znaczne ryzyko korzystania z kredytu podatkowego.
• To nie jedyne negatywne skutki, jakie mogą odczuć przedsiębiorcy ubiegający się o tę ulgę?
- Negatywne skutki utraty zwolnienia są uciążliwe, wiążą się np. z koniecznością zapłaty należnych zaliczek na podatek, w terminie już do 20 dnia miesiąca następującego po tym, w którym utracili prawo do zwolnienia. Wówczas nie nalicza się odsetek za zwłokę. Przedsiębiorcy nie unikną jednak zapłaty podatku razem z odsetkami.
Fot. Marek Matusiak
Paweł Jabłonowski, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
Rozmawiała EWA MATUSZEWSKA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA