REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy opłaty sądowe są kosztem podatkowym? Zależy od przypadku

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
Opłaty sądowe mogą być kosztem podatkowy
Opłaty sądowe mogą być kosztem podatkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus podkreśla, że zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na opłaty sądowe uzależnione jest od konkretnego przypadku. Nie każdy stan faktyczny kształtuje taki sam rezultat. Zaskoczenie wywołało jednak wydanie w krótkim okresie dwóch sprzecznych interpretacji w tym zakresie.

Koszty opłat sądowych w świetle interpretacji fiskusa. Co jest kosztem podatkowym?

Za koszty uzyskania przychodów uznaje się wszelkie racjonalnie i ekonomicznie uzasadnione wydatki, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a które zmierzają do uzyskania przychodów lub zabezpieczenia bądź zachowania źródła przychodów. Kluczowe jest również, aby poniesiony koszt nie podlegał wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodu. 

Autopromocja

Istnienie związku przyczynowo skutkowego pomiędzy poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy analizować za każdym razem odrębnie w odniesieniu do każdego wydatku. Analiza tego rodzaju związku powinna za każdym razem wskazywać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Jakie są warunki uznania opłaty sądowej za koszt podatkowy?

W interpretacji z 29 czerwca 2023 r. sygn. 0112-KDIL2-2.4011.461.2023.1.KP organ podkreślił, że koszty poniesione przez podatnika na postępowanie sądowe nie zostały wskazane wprost jako wyłączenie z kosztów uzyskania przychodu. Dlatego potencjalnie istniałaby możliwość zaliczenia tego rodzaju wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Organ stwierdził, że wydatek ten musi jednak zostać poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. 

W omawianej interpretacji zdaniem fiskusa zapłata zasądzonych kosztów postępowania sądowego przez podatnika nie podlegała zaliczeniu do kosztów podatkowych, ponieważ według organu nie była ona związana z rzeczywistym zdarzeniem gospodarczym, natomiast wynikała z błędnego działania podatnika.

Z kolei w analogicznym stanie faktycznym, natomiast dotyczącym kosztów opłat sądowych związanych z postępowaniami sądowymi w sprawie umów frankowych, organ w interpretacji z 28 czerwca 2023 r. sygn. 0114-KDIP2-2.4010.231.2023.1.SP stwierdził, że bank ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłat sądowych. Warto przy tym nadmienić, że na tle sporów sądowych związanych z umowami dotyczącymi kredytów frankowych ukształtowała się linia interpretacyjna pozwalająca na zaliczenie kosztów opłat sądowych do kosztów uzyskania przychodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jest to o tyle zaskakujące, że w omawianych interpretacjach zarówno bank, jak i przedsiębiorca podjęli działanie, jakim był proces sądowy w celu minimalizacji strat oraz zabezpieczenia źródła przychodów, a koszty procesu można powiązać bezpośrednio z prowadzoną działalnością.

Interpretacja uznająca opłaty sądowe za koszt podatkowy 

Zauważyć można, że występują również inne sytuacje, w których wydatki na opłaty sądowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Przykład tego stanowi interpretacja indywidualna z 22 sierpnia 2017 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.200.2017.2.MM, gdzie organ wskazał, że: (…) przedmiotowe wydatki (zasądzone przez sąd koszty procesu oraz koszty zastępstwa procesowego) z tytułu udziału Spółki w procesach sądowych pozostają w związku z całokształtem prowadzonej przez nią działalności, ponieważ zostały poniesione w celu ochrony jej interesów. Ponadto, koszty związane z udziałem w postępowaniu sądowym mają na celu ochronę Spółki przed uszczupleniem jej majątku, wykorzystywanego w działalności gospodarczej prowadzonej w celu osiągania przychodów. Uznać zatem należy, że ww. wydatki miały swoje racjonalne i ekonomiczne uzasadnienie i służyły zachowaniu źródła przychodów Spółki. W podobnym tonie wypowiedział się także fiskus w interpretacji z  7 lutego 2017 r., nr 2461-IBPB-1-2.4510.1090.2016.1.ANK.

Skutki podatkowe związane z opłatami sądowymi 

Jak wskazują powyższe interpretacje podatkowe, podejście organów podatkowych jest rozbieżne. Taki sposób działania ze strony organów podatkowych nie prowadzi do pogłębiania zasady zaufania do organów państwa i wzbudza jedynie uzasadnione wątpliwości co do tego jak należy rozliczać koszty opłat sądowych. W tak nieoczywistym obszarze zasadne jest jednak wskazanie, że zachowanie przedsiębiorcy cechujące się brakiem należytej staranności i odbiegające od profesjonalnych standardów, czy po prostu działanie skutkujące świadomym narażeniem klienta na poniesienie straty nie powinny stanowić kosztów uzyskania przychodu. 

Reasumując, poniesienie wydatków na opłaty sądowe jest co do zasady uzależnione od indywidualnej sytuacji podatnika i powinien on zawsze dokonać dokładnej oceny stanu faktycznego, zanim podejmie określone działania.

Autor: Sebastian Stefańczyk, Aplikant Radcowski ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA