REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krynica Forum 2023: zmiany w podatkach muszą być ewolucją, nie rewolucją

Krynica Forum 2023: zmiany w podatkach muszą być ewolucją, nie rewolucją
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kampania wyborcza zawsze stanowi olbrzymie wyzwanie dla budżetu państwa, gdyż składane w jej toku obietnice i zobowiązania polityków wiążą się z dodatkowymi, wielomiliardowymi wydatkami. Warunkiem ich sfinansowania jest sprawnie działający system podatkowy, którego kształt musi pozostać wyłączną domeną polskiego rządu — ocenili uczestnicy panelu eksperckiego otwierającego drugi dzień Krynica Forum 2023.

Bilans zmian w systemie podatkowym

Ostatnie lata dla kondycji finansowej państwa i całego systemu podatkowego stały pod znakiem istotnych zmian, przybierających niekiedy gwałtowny charakter. Z jednej strony wpływy budżetowe w porównaniu z 2015 rokiem uległy więcej niż podwojeniu, a rząd pochwalić się może również historycznymi sukcesami w walce z szarą strefą czy tzw. luką VAT-owską. Z drugiej jednak — samo Ministerstwo Finansów otwarcie przyznaje się do szeregu błędów i niedopatrzeń, jakie towarzyszyły implementacji tzw. Polskiego Ładu.

Autopromocja

Debata ekspercka na Krynica Forum 2023

Wszystkie te kwestie stanowiły przedmiot debaty eksperckiej pt. „Podatki AD 2023. W poszukiwaniu polskiej drogi rozwoju gospodarczego. Jak godzić rosnące potrzeby budżetowe z nadchodzącymi wyzwaniami?" na Krynica Forum 2023.

Opinie przedstawicieli rządu i ekspertów

„To była rewolucja, która nauczyła nas, że w kwestii podatków warto stawiać raczej na stopniową i dobrze przemyślaną ewolucję. Przyjmując do wiadomości słuszne zarzuty stawiane Polskiemu Ładowi, warto jednak zaznaczyć, że finalnie przyniósł on największą w historii obniżkę podatku dochodowego oraz pozostawił w kieszeniach podatników około 37 miliardów złotych” – powiedział Artur Soboń, wiceminister finansów. „Kluczowa nie jest wysokość podatków, ale ich przewidywalność, z czym w ostatnim okresie mieliśmy niestety problem” – mówił Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Przewidywalność podatków kluczem do inwestycji

Z tą opinią zgodził się Jarosław Sachajko, poseł na Sejm RP z koła poselskiego Kukiz’15, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. „Podatki powinny być przewidywalne, bo proces inwestycyjny rozpoczyna się od decyzji, czy warto w ogóle angażować się finansowo w daną branżę. Wiedząc, jak ona będzie się rozwijała w kolejnych latach, inwestor podejmuje świadomą decyzję” – podkreślał parlamentarzysta.

Kwestia suwerenności w systemie podatkowym UE

Uczestnicy panelu zgodzili się, że fundamentalną kwestią jest zachowanie pełnej decyzyjności, jeśli chodzi o kształt systemu podatkowego przez rządy poszczególnych państw członkowskich UE — zwłaszcza w czasie, gdy te uprawnienia są na forum unijnym podważane. Polska na forum UE od dłuższego czasu podnosi kwestie poszanowania suwerenności państw członkowskich w podejmowaniu kluczowych decyzji, o czym wspominał m.in. rzecznik polskiego rządu Piotr Müller.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tysiące gości z kraju i zagranicy, setki prelegentów, dziesiątki paneli — w dniach 13-15 września podczas Krynica Forum 2023 liderzy polityki, gospodarki, samorządu, wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki dyskutują o najistotniejszych wyzwaniach stojących obecnie przed Polską oraz całym kontynentem.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA