REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki 2024. Jakie zmiany planuje Ministerstwo Finansów? KSeF jednym z priorytetów

Co nowego w podatkach w 2024 roku? Jakie plany ma Ministerstwo Finansów?. KSeF jednym z priorytetów.
Co nowego w podatkach w 2024 roku? Jakie plany ma Ministerstwo Finansów?. KSeF jednym z priorytetów.

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są priorytety resortu finansów w zakresie polityki fiskalnej (podatkowej) w 2024 roku? Przedstawił je 4 stycznia 2024 roku Jarosław Neneman Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, działający z upoważnienia Ministra Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Co nowego w podatkach w 2024 roku? Jakie zmiany planuje Ministerstwo Finansów? 

Na początek analizy, potem, zmiany. System podatkowy ma być przewidywalny, stabilny i sprawiedliwy

Ministerstwo Finansów pod nowym kierownictwem chce w 2024 roku w pierwszej kolejności dokonać analizy systemu podatkowego w Polsce. Analizy będą miały na celu przygotowanie propozycji takich zmian przepisów, aby polski system podatkowy stał się bardziej przyjazny dla podatników i wspierający inwestycje. Zdaniem Ministra Finansów system podatkowy ma być przewidywalny, stabilny i sprawiedliwy. 

REKLAMA

Autopromocja

KSeF – priorytet i nadzieja fiskusa

Minister Neneman wskazał, że jednym z priorytetów Ministerstwa Finansów na 2024 rok jest wdrożenie i rozwój Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Resort finansów ma nadzieję, że wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania przyczyni się do skuteczniejszego zwalczania oszustw podatkowych w VAT (takich jak np. przestępstwa „karuzelowe”) i uchylania się od płacenia VAT. 
Zdaniem Ministra Finansów KSeF w połączeniu z przekazywaniem dodatkowych danych dotyczących transakcji znacznie poprawi zdolności analityczne polskiej administracji podatkowej, umożliwiając jej automatyczną weryfikację spójności między zadeklarowanym a zapłaconym VAT oraz zwiększając dokładność weryfikacji wniosków o zwrot VAT składanych przez podatników. 

KSeF ma być kolejnym elementem systemu uszczelnienia VAT, w którym już dobrze działają takie rozwiązania (instytucje prawne) jak Jednolity Plik Kontrolny (JPK), mechanizm podzielonej płatności (MPP), elektroniczny system analizowania przepływów środków pieniężnych STIR oraz system kas rejestrujących online służący do monitorowania sektora detalicznego. 

Minister Finansów ma nadzieję, że KSeF spowoduje zwiększenie dochodów budżetu państwa z podatku VAT na każdym etapie obrotu towarami i usługami. 

KSeF ma także – w opinii resortu finansów – poprawić warunki i bezpieczeństwo prowadzenia biznesu - dzięki m.in. zwiększeniu automatyzacji procesów oraz wprowadzeniu szeregu ułatwień dla przedsiębiorców. Chodzi tu np. o przyspieszone zwroty VAT, co ma poprawić płynność finansową zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw. 

Centralna, aktualizowana na bieżąco baza danych pochodzących z jednolitych w skali całej Polski e-faktur, ma pozwolić fiskusowi na sprawną analizę poprawności rozliczeń VAT.

Jednocześnie w ramach prowadzonych prac w Radzie UE dotyczących przedstawionego przez Komisję Europejską w dniu 8 grudnia 2022 r. pakietu legislacyjnego VAT in the Digital Age, delegacja Ministerstwa Finansów podejmuje prace mające na celu realizację priorytetowego zagadnienia jakim jest utrzymanie dotychczas przyjętych ustaleń w obszarze e-fakturowania i raportowania cyfrowego umożliwiających Polsce dalsze (po 2026 r. – tj. po upływie okresu, na który Polska otrzymała pozwolenie na wdrożenie systemu fakturowania elektronicznego ustrukturyzowanego) stosowanie krajowych rozwiązań w tym zakresie, tj. Krajowego Systemu e-Fakturowania – KSeF. 

Inne sygnalizowane przez MF zmiany i priorytety w systemie podatkowym w 2024 roku

W 2024 roku Ministerstwo Finansów planuje także dalsze prace związane z analizami wprowadzenia usprawnień i uproszczeń w systemie podatkowym poprzez m.in.: 
- wydłużenie okresu vacatio legis dot. zmian podatkowych
nowelizację ustawy Kodeks karny skarbowy we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości;
- wprowadzenie zmian doprecyzowujących oraz mających na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie podatku akcyzowego oraz opłaty od środków spożywczych; 
- uproszczenie procedur podatkowych, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych, poprawę relacji między podatnikami i organami podatkowymi oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości.

Ponadto MF zamierza podjąć działania i analizy w celu głębszego zbadania tzw. szarej strefy w gospodarce i wypracowania narzędzi (w tym nowych przepisów) zmniejszających to negatywne zjawisko.

W celu poprawy i rozwoju polskiego systemu podatkowego Ministerstwo Finansów zamierza prowadzić:
- analizy porównawcze przepisów podatkowych państw Unii Europejskiej, OECD lub innych; 
- współpracować ze środowiskiem naukowym oraz międzynarodowymi instytucjami badawczymi; 
podnosić poziomu wiedzy społeczeństwa w obszarze podatków i prawa podatkowego poprzez prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych.

Źródło: odpowiedź ministra finansów z 4 stycznia 2024 r. na interpelację poselską nr 250 (znak sprawy: DSP3.8022.5.2023).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA