REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki 2024. Jakie zmiany planuje Ministerstwo Finansów? KSeF jednym z priorytetów

Co nowego w podatkach w 2024 roku? Jakie plany ma Ministerstwo Finansów?. KSeF jednym z priorytetów.
Co nowego w podatkach w 2024 roku? Jakie plany ma Ministerstwo Finansów?. KSeF jednym z priorytetów.

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są priorytety resortu finansów w zakresie polityki fiskalnej (podatkowej) w 2024 roku? Przedstawił je 4 stycznia 2024 roku Jarosław Neneman Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, działający z upoważnienia Ministra Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Co nowego w podatkach w 2024 roku? Jakie zmiany planuje Ministerstwo Finansów? 

Na początek analizy, potem, zmiany. System podatkowy ma być przewidywalny, stabilny i sprawiedliwy

Ministerstwo Finansów pod nowym kierownictwem chce w 2024 roku w pierwszej kolejności dokonać analizy systemu podatkowego w Polsce. Analizy będą miały na celu przygotowanie propozycji takich zmian przepisów, aby polski system podatkowy stał się bardziej przyjazny dla podatników i wspierający inwestycje. Zdaniem Ministra Finansów system podatkowy ma być przewidywalny, stabilny i sprawiedliwy. 

Autopromocja

KSeF – priorytet i nadzieja fiskusa

Minister Neneman wskazał, że jednym z priorytetów Ministerstwa Finansów na 2024 rok jest wdrożenie i rozwój Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Resort finansów ma nadzieję, że wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania przyczyni się do skuteczniejszego zwalczania oszustw podatkowych w VAT (takich jak np. przestępstwa „karuzelowe”) i uchylania się od płacenia VAT. 
Zdaniem Ministra Finansów KSeF w połączeniu z przekazywaniem dodatkowych danych dotyczących transakcji znacznie poprawi zdolności analityczne polskiej administracji podatkowej, umożliwiając jej automatyczną weryfikację spójności między zadeklarowanym a zapłaconym VAT oraz zwiększając dokładność weryfikacji wniosków o zwrot VAT składanych przez podatników. 

KSeF ma być kolejnym elementem systemu uszczelnienia VAT, w którym już dobrze działają takie rozwiązania (instytucje prawne) jak Jednolity Plik Kontrolny (JPK), mechanizm podzielonej płatności (MPP), elektroniczny system analizowania przepływów środków pieniężnych STIR oraz system kas rejestrujących online służący do monitorowania sektora detalicznego. 

Minister Finansów ma nadzieję, że KSeF spowoduje zwiększenie dochodów budżetu państwa z podatku VAT na każdym etapie obrotu towarami i usługami. 

KSeF ma także – w opinii resortu finansów – poprawić warunki i bezpieczeństwo prowadzenia biznesu - dzięki m.in. zwiększeniu automatyzacji procesów oraz wprowadzeniu szeregu ułatwień dla przedsiębiorców. Chodzi tu np. o przyspieszone zwroty VAT, co ma poprawić płynność finansową zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw. 

Centralna, aktualizowana na bieżąco baza danych pochodzących z jednolitych w skali całej Polski e-faktur, ma pozwolić fiskusowi na sprawną analizę poprawności rozliczeń VAT.

Jednocześnie w ramach prowadzonych prac w Radzie UE dotyczących przedstawionego przez Komisję Europejską w dniu 8 grudnia 2022 r. pakietu legislacyjnego VAT in the Digital Age, delegacja Ministerstwa Finansów podejmuje prace mające na celu realizację priorytetowego zagadnienia jakim jest utrzymanie dotychczas przyjętych ustaleń w obszarze e-fakturowania i raportowania cyfrowego umożliwiających Polsce dalsze (po 2026 r. – tj. po upływie okresu, na który Polska otrzymała pozwolenie na wdrożenie systemu fakturowania elektronicznego ustrukturyzowanego) stosowanie krajowych rozwiązań w tym zakresie, tj. Krajowego Systemu e-Fakturowania – KSeF. 

Inne sygnalizowane przez MF zmiany i priorytety w systemie podatkowym w 2024 roku

W 2024 roku Ministerstwo Finansów planuje także dalsze prace związane z analizami wprowadzenia usprawnień i uproszczeń w systemie podatkowym poprzez m.in.: 
- wydłużenie okresu vacatio legis dot. zmian podatkowych
nowelizację ustawy Kodeks karny skarbowy we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości;
- wprowadzenie zmian doprecyzowujących oraz mających na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie podatku akcyzowego oraz opłaty od środków spożywczych; 
- uproszczenie procedur podatkowych, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych, poprawę relacji między podatnikami i organami podatkowymi oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości.

Ponadto MF zamierza podjąć działania i analizy w celu głębszego zbadania tzw. szarej strefy w gospodarce i wypracowania narzędzi (w tym nowych przepisów) zmniejszających to negatywne zjawisko.

W celu poprawy i rozwoju polskiego systemu podatkowego Ministerstwo Finansów zamierza prowadzić:
- analizy porównawcze przepisów podatkowych państw Unii Europejskiej, OECD lub innych; 
- współpracować ze środowiskiem naukowym oraz międzynarodowymi instytucjami badawczymi; 
podnosić poziomu wiedzy społeczeństwa w obszarze podatków i prawa podatkowego poprzez prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych.

Źródło: odpowiedź ministra finansów z 4 stycznia 2024 r. na interpelację poselską nr 250 (znak sprawy: DSP3.8022.5.2023).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • pizpeo jedno guwno
    2024-01-15 20:17:13
    POwaleni KOlbaranci twierdzili że ksef jest "niekonstytucyjny" jak byli w papierowej "opozycji" wzmocnionej kałem.
    1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

REKLAMA