REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki 2024. Jakie zmiany planuje Ministerstwo Finansów? KSeF jednym z priorytetów

Co nowego w podatkach w 2024 roku? Jakie plany ma Ministerstwo Finansów?. KSeF jednym z priorytetów.
Co nowego w podatkach w 2024 roku? Jakie plany ma Ministerstwo Finansów?. KSeF jednym z priorytetów.

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są priorytety resortu finansów w zakresie polityki fiskalnej (podatkowej) w 2024 roku? Przedstawił je 4 stycznia 2024 roku Jarosław Neneman Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, działający z upoważnienia Ministra Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Co nowego w podatkach w 2024 roku? Jakie zmiany planuje Ministerstwo Finansów? 

Na początek analizy, potem, zmiany. System podatkowy ma być przewidywalny, stabilny i sprawiedliwy

Ministerstwo Finansów pod nowym kierownictwem chce w 2024 roku w pierwszej kolejności dokonać analizy systemu podatkowego w Polsce. Analizy będą miały na celu przygotowanie propozycji takich zmian przepisów, aby polski system podatkowy stał się bardziej przyjazny dla podatników i wspierający inwestycje. Zdaniem Ministra Finansów system podatkowy ma być przewidywalny, stabilny i sprawiedliwy. 

REKLAMA

Autopromocja

KSeF – priorytet i nadzieja fiskusa

Minister Neneman wskazał, że jednym z priorytetów Ministerstwa Finansów na 2024 rok jest wdrożenie i rozwój Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Resort finansów ma nadzieję, że wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania przyczyni się do skuteczniejszego zwalczania oszustw podatkowych w VAT (takich jak np. przestępstwa „karuzelowe”) i uchylania się od płacenia VAT. 
Zdaniem Ministra Finansów KSeF w połączeniu z przekazywaniem dodatkowych danych dotyczących transakcji znacznie poprawi zdolności analityczne polskiej administracji podatkowej, umożliwiając jej automatyczną weryfikację spójności między zadeklarowanym a zapłaconym VAT oraz zwiększając dokładność weryfikacji wniosków o zwrot VAT składanych przez podatników. 

KSeF ma być kolejnym elementem systemu uszczelnienia VAT, w którym już dobrze działają takie rozwiązania (instytucje prawne) jak Jednolity Plik Kontrolny (JPK), mechanizm podzielonej płatności (MPP), elektroniczny system analizowania przepływów środków pieniężnych STIR oraz system kas rejestrujących online służący do monitorowania sektora detalicznego. 

Minister Finansów ma nadzieję, że KSeF spowoduje zwiększenie dochodów budżetu państwa z podatku VAT na każdym etapie obrotu towarami i usługami. 

KSeF ma także – w opinii resortu finansów – poprawić warunki i bezpieczeństwo prowadzenia biznesu - dzięki m.in. zwiększeniu automatyzacji procesów oraz wprowadzeniu szeregu ułatwień dla przedsiębiorców. Chodzi tu np. o przyspieszone zwroty VAT, co ma poprawić płynność finansową zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw. 

Centralna, aktualizowana na bieżąco baza danych pochodzących z jednolitych w skali całej Polski e-faktur, ma pozwolić fiskusowi na sprawną analizę poprawności rozliczeń VAT.

Jednocześnie w ramach prowadzonych prac w Radzie UE dotyczących przedstawionego przez Komisję Europejską w dniu 8 grudnia 2022 r. pakietu legislacyjnego VAT in the Digital Age, delegacja Ministerstwa Finansów podejmuje prace mające na celu realizację priorytetowego zagadnienia jakim jest utrzymanie dotychczas przyjętych ustaleń w obszarze e-fakturowania i raportowania cyfrowego umożliwiających Polsce dalsze (po 2026 r. – tj. po upływie okresu, na który Polska otrzymała pozwolenie na wdrożenie systemu fakturowania elektronicznego ustrukturyzowanego) stosowanie krajowych rozwiązań w tym zakresie, tj. Krajowego Systemu e-Fakturowania – KSeF. 

Inne sygnalizowane przez MF zmiany i priorytety w systemie podatkowym w 2024 roku

W 2024 roku Ministerstwo Finansów planuje także dalsze prace związane z analizami wprowadzenia usprawnień i uproszczeń w systemie podatkowym poprzez m.in.: 
- wydłużenie okresu vacatio legis dot. zmian podatkowych
nowelizację ustawy Kodeks karny skarbowy we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości;
- wprowadzenie zmian doprecyzowujących oraz mających na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie podatku akcyzowego oraz opłaty od środków spożywczych; 
- uproszczenie procedur podatkowych, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych, poprawę relacji między podatnikami i organami podatkowymi oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości.

Ponadto MF zamierza podjąć działania i analizy w celu głębszego zbadania tzw. szarej strefy w gospodarce i wypracowania narzędzi (w tym nowych przepisów) zmniejszających to negatywne zjawisko.

W celu poprawy i rozwoju polskiego systemu podatkowego Ministerstwo Finansów zamierza prowadzić:
- analizy porównawcze przepisów podatkowych państw Unii Europejskiej, OECD lub innych; 
- współpracować ze środowiskiem naukowym oraz międzynarodowymi instytucjami badawczymi; 
podnosić poziomu wiedzy społeczeństwa w obszarze podatków i prawa podatkowego poprzez prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych.

Źródło: odpowiedź ministra finansów z 4 stycznia 2024 r. na interpelację poselską nr 250 (znak sprawy: DSP3.8022.5.2023).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA