REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Finansów: nie prowadzimy prac nad przesunięciem terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF

KSeF 2024-2025 - harmonogram wdrożenia
KSeF 2024-2025 - harmonogram wdrożenia
KSeF 2024-2025 - harmonogram wdrożenia
Ministerstwo Finansów

REKLAMA

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie redakcji Biuletynu VAT, Wydział Prasowy Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów poinformował 9 stycznia 2024 r., że w chwili obecnej nie są prowadzone w MF prace nad przesunięciem terminu obowiązkowego KSeF.

Terminy wdrożenia obowiązkowego KSeF

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, od 1 lipca 2024 r. wejdą w życie przepisy wdrażające obowiązek stosowania e-faktur (faktur ustrukturyzowanych) za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). 

Autopromocja

Od tego dnia e-faktury przy użyciu KSeF będą mieli obowiązek wystawiać czynni podatnicy VAT odnośnie czynności, które wymagają udokumentowania fakturą wystawioną zgodnie z ustawą o VAT. Chodzi o czynności (dostawa towarów i świadczenie usług), które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, w tym krajowe dostawy towarów i świadczenie usług dokonywane pomiędzy przedsiębiorcami  i na rzecz organów publicznych.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych, będą mieli podatnicy wykonujący czynności objęte wymogiem fakturowania według polskich przepisów dot. VAT, którzy posiadają siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (jeżeli to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej uczestniczy w dostawie towarów lub świadczeniu usług). Z użyciem KSeF będą musiały być wystawiane także faktury korygujące bez względu na to, czy pierwotne faktury zostały wystawione przy użyciu KSeF czy poza nim.

Faktury dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie będą musiały być wystawiane przy użyciu KSeF.

Natomiast od 1 stycznia 2025 r. obowiązek fakturowania przy użyciu KSeF będą mieli podatnicy zwolnieni z VAT lub wykonujący wyłącznie czynność zwolnione z VAT.

Postulaty przesunięcia terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF

W ostatnich miesiącach i tygodniach pojawiają się postulaty i apele o przesunięcie terminu lipcowego wdrożenia KSeF dla wszystkich czynnych podatników VAT. Ostatnio taki postulat wysunął np. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, który uzyskał poparcie w tym zakresie od wielu przedsiębiorców.

Więcej na ten temat:
Rzecznik MŚP proponuje rozłożenie w czasie wejścia w życie KSeF
KSeF obowiązkowy od 1 lipca tylko dla dużych firm? Tak chcą przedsiębiorcy. Firmy i księgowi jeszcze nie gotowi na KSeF.

O możliwym przesunięciu terminu wdrożenia KSeF wspominał też przewodniczący sejmowej komisji finansów Janusz Cichoń (poseł Koalicji Obywatelskiej) w trakcie pierwszego czytania projektu ustawy budżetowej 21 grudnia 2023 roku. Jest to możliwe choćby dlatego, że na przejście na elektroniczny system fakturowania Komisja Europejska dała wszystkim państwom członkowskim UE czas do 2028 roku. Więcej: E-faktury w UE od 2028 roku. KSeF może więc poczekać.

Czy zatem już od 1 lipca niemal wszyscy podatnicy VAT będą musieli fakturować za pośrednictwem KSeF? Na ten moment wydaje się, że tak i ww. harmonogram wdrożenia KSeF zostanie utrzymany. Przynajmniej to można wnioskować z wyżej cytowanej odpowiedzi Ministerstwa Finansów na  pytanie redakcji Biuletynu VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Pablo
  2024-01-12 20:32:30
  Żaden nowy system elektroniczny wdrażany w Polsce nie ruszył bez wielkich problemów. Nadciąga niespotykana katastrofa!
  0
 • Lidka
  2024-01-11 17:56:09
  Brak słów
  0
 • Rod
  2024-01-12 06:22:21
  I bardzo dobrze. Nie będzie nam lobby producentów papieru dyktować warunków.
  3
 • Michał
  2024-01-29 17:10:37
  przydała by się aktualizacja artykułu....
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

REKLAMA