REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KSeF odroczony. Prof. Modzelewski: faktury ustrukturyzowane nie będą fakturami handlowymi. Jest szansa na „wyrzucenie do kosza” tego pomysłu

KSeF odroczony. Prof. Modzelewski: faktury ustrukturyzowane nie będą fakturami handlowymi. Jest szansa na „wyrzucenie do kosza” tego pomysłu
KSeF odroczony. Prof. Modzelewski: faktury ustrukturyzowane nie będą fakturami handlowymi. Jest szansa na „wyrzucenie do kosza” tego pomysłu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

KSeF odroczony

Zgodnie z przewidywaniami Instytutu Studiów Podatkowych w piątkowym (19 stycznia 2024 r.) briefingu prasowym Minister Finansów Andrzej Domański przekazał, że Rząd odracza wejście w życie obowiązku systemu KSeF: „Wykryliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie systemu w 2024. Już dziś opublikowany zostanie przetarg na zewnętrzny audyt systemu. Datę wejścia w życie podamy po wynikach audytu. W tym roku na pewno nie". Minister Finansów zapowiedział też intensyfikację konsultacji ze środowiskiem przedsiębiorców oraz doradców podatkowych i księgowych w sprawie systemu KSeF. Instytut Studiów Podatkowych wielokrotnie wskazywał na luki i braki w projektowanym systemie. Odczuwamy satysfakcję, że nasze wątpliwości, które wyrażaliśmy w artykułach oraz oficjalnych listach do Ministra Finansów zostały podzielone przez stronę rządową – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Autopromocja

 

Prof. Modzelewski: faktura ustrukturyzowana zupełnie nie nadaje się do roli faktury handlowej

Teza, że tzw. faktura ustrukturyzowana zupełnie nie nadaje się do roli faktury handlowej, jest już znana i akcentowana zarówno przez podatników jak i organy podatkowe. Lecz jeszcze niedawno wciskano nam przysłowiowy kit, że jest dokładnie odwrotnie i moment wystawienia tejże faktury (czyli wysłania do KSeF) będzie z mocy prawa jednocześnie skutecznym wezwaniem dłużnika do zapłaty i od tej wirtualnej daty będzie biec termin płatności, który notabene będzie jednostronnie wyznaczany przez wystawcę tego dokumentu. Twórcy tychże poglądów niewiele wiedzą o polskim systemie podatkowym i przenoszą na nasz grunt cudze, niezbyt mądre pomysły. 

Problemy z legislacją podatkową

Być może niewielu z nas interesuje poziom wiedzy zawodowej autorów przepisów podatkowych, ale być może są to tzw. ludzie rynku, czyli z kilku firm zajmujących się na co dzień optymalizacją podatkową swoich klientów. Dopóki tych ludzi trzymano z daleka od tworzenia prawa, nasz system podatkowy nie był mieszaniną patologii i absurdów. Wraz z naszym „wuniowstąpieniem” rozpoczął się proces „zasiedlania” stanowisk publicznych tymi „ekspertami”: np. od 2011 r. do 2019 r. np. upowszechniono zastosowanie schematu podatkowego pod nazwą „odwrotnego obciążenia” w podatku od towarów i usług szermując hasłem, że jest to „sposób jego uszczelnienia”. Totalne ale również nachalne bzdury. Większość podatników jest przekonanych, że owi ludzie z rynku „nie wiedzą, że nie wiedzą” i naiwnie przynoszą do nas bezsensowne pomysły wymyślone np. przez OECD (np. owe „jotpeki”) czy biznes informatyczny (np. faktury ustrukturyzowane). Psują system, ale nie wiedza, że go psują. Ale czym większy bajzel w przepisach, tym ucieczka od podatku jest łatwiejsza. Zapewne prędzej czy później ktoś sprawdzi (np. Najwyższa Izba Kontroli), kim byli inicjatorzy upowszechnienia wadliwej koncepcji wystawiania faktur ustrukturyzowanych, czyli potencjalnie największej katastrofy w rozliczeniach biznesowych, bo przecież podatnicy musieliby na gwałt znaleźć nowe formy dokumentowania handlowego sprzedaży i zakupu, gdyż od trzydziestu lat najważniejszym dokumentem handlowym jest „faktura VAT”.

Faktury ustrukturyzowane - czy zdarzy się cud wyrzucenia do kosza tego pomysłu

Podatnicy modlili się o cud, wyrzucenia do kosza całego pomysłu faktur ustrukturyzowanych. Wciąż jest szansa, bo apogeum chaosu związanego z tą operacją będzie w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego a tych wyborów rządzący nie mogą przegrać. Podatnicy mają wciąż szansę. W tej sprawie wysłałem list z dnia 4 stycznia 2024 r. do władzy: zgodnie z oficjalną zapowiedzią termin lipcowej katastrofy został przesunięty na przyszły rok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prof. dr hab. Witold Modzelewski

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek i logistykę e-commerce. Jakie skutki Europie i Polsce?

Na platformach e-commerce typu marketplace dokonywanych jest ok. 35% globalnych zakupów online, a według wyliczeń ChannelX w 2027 r. będzie to już 60% ogółu e-handlu. W Chinach 80% całkowitej e-sprzedaży to transakcje w serwisach działających właśnie w tym modelu. Azjatyckie platformy szturmem zdobyły Europę napędzając przy tym sektor logistyczny, także w Polsce.

Korekta składki zdrowotnej – ostateczny termin mija 1 lipca [komunikat ZUS]

ZUS informuje, że za każdy miesiąc prowadzenia działalności w 2023 r. płatnicy składek mieli obowiązek złożyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe z ustaloną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Korektę dokumentów, w których wskazali podstawy wymiaru i należne składki mogli przekazać do ZUS do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaty. Jeśli nie złożyli takiego wniosku, to korekty mogą dostarczyć najpóźniej do 1 lipca.

REKLAMA

Wyższe preferencyjne składki ZUS od 1 lipca 2024 r. Zapłacą niektórzy przedsiębiorcy [tzw. Mały ZUS]

Od 1 lipca 2024 r. wzrosną preferencyjne składki ZUS przedsiębiorców (tzw. Mały ZUS), których podstawa nie może być niższa od 30% minimalnego wynagrodzenia. Spowodowane jest to wzrostem minimalnego wynagrodzenia od 1 lipca br. do kwoty 4300 zł brutto.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

REKLAMA