reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można przekazać 1 proc. podatku wybranemu dziecku?

Można przekazać 1 proc. podatku wybranemu dziecku?

W sukurs rodzicom walczącym o pieniądze z 1 proc. podatku na leczenie swoich dzieci przyszedł departament pożytku publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej - informuje
"Gazeta Wyborcza".


Rodzice walczą o przywrócenie możliwości przekazywania do fundacji 1 proc. podatku fundacjom na ich konkretnych podopiecznych. Po zmianie przepisów z początku 2007 r. możliwości takiego przekazywania pieniędzy nie ma. Rodzice interweniowali już u premiera, posłów, rzecznika praw obywatelskich.


W formularzach podatkowych jest rubryka, którą można wykorzystać do wskazania podopiecznego fundacji, którego leczenie osoba wypełniająca PIT chce wspomóc niewielką częścią swojego podatku. Urząd musiałby tylko poinformować fundację, ile pieniędzy, na którego chorego, przekazali podatnicy.


Część działaczy pozarządowych krytykuje te pomysły. Dowodzą, że psują one system, że 1 proc. powinien być przekazywany na organizację pożytku publicznego, i to ona powinna decydować, jak go wykorzystać w zgodzie ze swoim statutem.


Głos w tym sporze zabrał teraz departament pożytku publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej. W opinii opublikowanej na stronie internetowej resortu pracy napisał m.in., że „możliwość wskazania przez podatnika celu szczegółowego odpisu w deklaracji podatkowej” byłaby „rozsądnym kompromisem”. Podatnik mógłby wybrać, czy chce wesprzeć 1 proc. fundację bądź stowarzyszenie tak, by one same zdecydowały, jak wydać te pieniądze, czy też woli wskazać konkretnego podopiecznego fundacji.


Do tego rozwiązania przychyla się i Ministerstwo Finansów. Ciągle jednak pracuje nad tym, by „zautomatyzować proces przekazywania do fundacji informacji o wpływach z 1 proc. podatku na ich konkretnych podopiecznych”.

Źródło: gazeta.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

gazeta.pl
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama