REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku
Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku

REKLAMA

REKLAMA

Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

Rada Fiskalna, czyli nowa instytucja opiniująca wydatki budżetu państwa

"Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose. To ciało będzie m.in. opiniowało założenia do budżetu państwa. Przy projektowaniu modelu funkcjonowania Rady korzystamy z doświadczeń Banku Światowego. Planujemy, że Rada zacznie obradować w 2026 r. Jeszcze w bieżącym roku przedstawimy projekt dotyczący Rady, jest to kwestia kilku miesięcy" - powiedział minister finansów Andrzej Domański.

Autopromocja

Przypomnijmy, że wprowadzenie tej nowej instytucji zapowiedział premier Donald Tusk w swoim expose w Sejmie. Wyjaśniał wówczas, że Rada Fiskalna będzie miała za zadanie monitorować i opiniować wydatki rządowe. Celem tej inicjatywy ma być zapewnienie, że wydatki budżetowe nie będą zagrażać stabilności finansowej kraju. Rada ma składać się z ekspertów finansowych, którzy mają działać w sposób neutralny i obiektywny.

Premier zaznaczył, że Polska pod jego rządami będzie dążyć do stania się modelowym państwem w Unii Europejskiej, które godzi potrzeby dobrobytu obywateli z pewnością i stabilnością finansową państwa. W tym kontekście, Rada Fiskalna ma odgrywać kluczową rolę m.in. w zapewnieniu, że hojna polityka społeczna rządu nie będzie miała negatywnego wpływu na stabilność finansową kraju.

"Wprowadzimy Radę Fiskalną ludzi neutralnych, którzy będą opiniowali wydatki w taki sposób, aby nasza możliwie szczodra, hojna polityka społeczna nie zagrażała w żaden sposób stabilności finansowej państwa" - powiedział Donald Tusk. "Polska stanie się modelowym Państwem w całej Unii Europejskiej, godzącym jedną i drugą potrzebę, a więc dobrobytu obywateli i pewności i stabilności państwa" - zapewniał premier.

Donald Tusk w swoim wystąpieniu w Sejmie podkreślił również, że nowy rząd będzie prowadził odpowiedzialną politykę fiskalną, mając na uwadze stabilność finansową państwa. Zapowiedział również, że rząd będzie ściśle monitorował finanse publiczne, jednocześnie wspierając polskich obywateli, zarówno tych aktywnych zawodowo, jak i tych, którzy nie mogą pracować i potrzebują wsparcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rentowności polskiego długu wzrosły

Ministerstwo finansów uplasowało na początku marca 5-, 10- i 30-letnie obligacje na łączną kwotę 8 mld USD. Była to największa emisja Polski na rynku dolara w historii. Wcześniej MF zarejestrowało dokumentację emisyjną w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (SEC), na mocy której może wyemitować obligacje do wartości 12 mld dol.

"W tej chwili koncentrujemy się na emisji w złotym. Widzimy duże zainteresowanie na przetargach. Rentowności polskiego długu wzrosły, ale to wynika z sytuacji na rynkach bazowych, gdzie również obserwowane są wyraźne wzrosty dochodowości" - wskazał minister Domański.

Procedura Nadmiernego Deficytu zostanie wobec Polski najprawdopodobniej wszczęta

Szef MF poinformował, że Procedura Nadmiernego Deficytu zostanie wobec Polski najprawdopodobniej wszczęta przez Komisję Europejską, tak jak wobec każdego kraju, którego deficyt sektora gg przekroczył w ub. roku 3 proc. PKB. Dla Polski było to -5,1 proc. PKB.

Dodał, że MF pozostaje w dialogu z Komisją i uważa, że Polska ma bardzo silne argumenty do tego, żeby przekonywać, że naruszenie unijnego progu wynika z sytuacji niezależnej, a nie od polityki prowadzonej przez rząd.

"Chodzi przede wszystkim o wojnę za wschodnią granicą Polski i wynikającą z niej konieczność wzrostu wydatków na obronę powyżej 4 proc. PKB oraz konieczność stabilizowania rynków energetycznych, co daje 1 pp. dla wyniku sektora" - wskazał szef MF.

Silny złoty wspiera ograniczanie inflacji

Domański ocenił, że silny złoty, co wynika m.in. ze zbliżającego się napływu środków unijnych, wspiera ograniczanie inflacji.

Polska waluta pozostaje w trendzie aprecjacyjnym do euro od września ub. roku. W poprzednim tygodniu kurs EUR/PLN wyznaczył 4-letnie minima w okolicy 4,255.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA