REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Twój e-PIT: Jak szybko rozliczyć roczny PIT i otrzymać zwrot podatku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Twój e-PIT już jest! Jak szybko rozliczyć PIT i otrzymać zwrot podatku?
Twój e-PIT już jest! Jak szybko rozliczyć PIT i otrzymać zwrot podatku?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Usługa Twój e-PIT ruszyła 15 lutego 2025 roku rusza. To najprostszy sposób na szybkie i wygodne rozliczenie podatku PIT za 2024 rok. Sprawdź, jakie nowości wprowadzono w tym roku i jak złożyć zeznanie w kilka kliknięć, by nie czekać na zwrot podatku!
rozwiń >

Za pomocą usługi Twój e-PIT już od 15 lutego podatnicy mogą składać zeznania podatkowe PIT za 2024 rok. To najprostszy sposób na szybkie i bezproblemowe rozliczenie podatku – bez wychodzenia z domu i z możliwością błyskawicznego zwrotu nadpłaty. W tym roku Ministerstwo Finansów wprowadziło kolejne udogodnienia, w tym dostęp do e-Urzędu Skarbowego przez aplikację mobilną. Sprawdź, jak skorzystać z usługi, jakie ulgi Ci przysługują i do kiedy musisz złożyć deklarację, by uniknąć problemów!

REKLAMA

Autopromocja

Twój e-PIT 2025: od 15 lutego podatnicy mogą składać zeznania podatkowe PIT za rok 2024

"Okres składania zeznań podatkowych należy do najgorętszych okresów w pracy resortu finansów” – powiedziała wiceminister finansów i zastępczyni Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok. Wyjaśniła, że przygotowania zaczynają się już w poprzednim roku, ale jednak w czasie przyjmowania zeznań administracja skarbowa działa na podwyższonych obrotach.

„Ponieważ większość PIT-ów jest składana elektronicznie, to w okresie składania zeznań służby informatyczne są postawione w stan najwyższej gotowości, podobnie zresztą jak cały zespół ministerstwa. Mamy także bardzo dużo osób w terenie, które biorą bardzo aktywny udział w całej akcji – mamy osoby w urzędach, które przyjmują deklaracje, udzielają wyjaśnień, rejestrują podatników i udzielają informacji. W akcję włączona jest oczywiście Krajowa Informacja Skarbowa, która też udziela informacji na infolinii. Teraz mamy jedną infolinię KAS, którą monitorujemy na bieżąco i będziemy analizować, jak dużo jest zapytań i w razie potrzeby będziemy wspierali dodatkowo ten kanał telefoniczny. Podobnie planujemy postępować w przypadku dużego wzrostu zainteresowania kontaktem bezpośrednim z urzędnikami – jeśli będzie to konieczne, to także będziemy wzmacniać poszczególne kanały w miejscach, w których jest taka potrzeba” – zapewniła Małgorzata Krok.

Skarbowy pomoże przy rozliczeniach PIT za 2024 rok

W trakcie okresu, kiedy należy złożyć zeznania, MF często wprowadza dodatkowe dyżury, na przykład urzędy skarbowe pracują dodatkowo w soboty. I w tym roku, według wiceszefowej KAS, nie jest to wykluczone. „Przygotowujemy się do tego. Będziemy bacznie monitorować przebieg akcji składania zeznań od jej rozpoczęcia. Pozwoli to nam ocenić, jakie będzie zainteresowanie, jakie obłożenie urzędów czy infolinii. I adekwatnie do tego zapewnimy sprawną obsługę całego procesu, z dodatkowymi ewentualnymi dyżurami w urzędach albo na infolinii. Wówczas, kiedy będziemy mieli kalendarz takich wydarzeń, będziemy o tym informować” – powiedziała wiceminister.

Jednocześnie podkreśliła, że większe skupienie na zbieraniu zeznań podatkowych nie oznacza, że podatnicy zainteresowani innymi problemami powinni unikać administracji podatkowej. „To nie jest tak, że wszyscy w urzędzie zajmują się obsługą akcji PIT. Owszem, pytań dotyczących PIT jest naturalnie więcej. Natomiast można przyjść z każdym problemem podatkowym i na wszystkie też odpowiadamy. Zarówno w urzędzie, jak i na infolinii, na którą zapraszam, bo można uzyskać informację bez wychodzenia z domu” – powiedziała wiceszefowa KAS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreśliła, że KAS zachęca wszystkich podatników do korzystania ze zdalnych kanałów, takich jak choćby e-Urząd Skarbowy oraz do składania zeznań za pośrednictwem takich właśnie rozwiązań. „Po pierwsze - to jest bardzo proste i wymaga kilku kliknięć. Jeżeli ktoś potrzebuje uzupełnić informacje/dane, mamy podpowiedzi, które to ułatwią. Jest kreator, który w bardzo intuicyjny sposób prowadzi nas przez całą deklarację. Jeżeli ktoś ma pytania dotyczące rozliczenia, to w pierwszej kolejności zachęcamy do skorzystania z naszej infolinii. Infolinia KAS jest dostępna, obsługują ją zarówno pracownicy urzędów, jak i pracownicy Krajowej Informacji Skarbowej. Zakres informacji jakie można uzyskać na infolinii KAS jest bardzo szeroki, możemy również liczyć na kompleksową informację w swojej indywidualnej sprawie” – stwierdziła wiceminister finansów. Przypomniała, że obecnie na infolinii można uzyskać także informacje objęte tajemnicą skarbową. Są one udzielane po uwierzytelnieniu telePINem, który można ustawić w e-Urzędzie Skarbowym.

Roczne rozliczenie PIT za pomocą serwisu e-Urząd Skarbowy

„W efekcie, bez problemu kwestię rozliczenia podatkowego można zamknąć korzystając z serwisu e-Urząd Skarbowy oraz – ewentualnie w razie potrzeby – konsultacji w kanale telefonicznym. Oczywiście urzędy skarbowe pomogą podatnikom, którzy je odwiedzą, natomiast w trosce o czas i wygodę naszych podatników, kanał elektroniczny i telefoniczny wydaje się najlepszym rozwiązaniem, z jakiego można skorzystać. Przypominamy, że KAS wspiera się również voicebotami i chatbotami pomocnymi przy rozliczeniu. Osoby, które chciałyby jednak przyjść do urzędu skarbowego zachęcam do zarezerwowania wcześniej terminu poprzez usługę umów wizytę w urzędzie skarbowym ” – powiedziała Małgorzata Krok.

Ministerstwo Finansów informuje o usłudze Twój e-PIT: zwrot podatku już po 24 godzinach

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) już po raz siódmy udostępniły usługę Twój e-PIT. To jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W tym roku usługa Twój e-PIT będzie dostępna również z poziomu aplikacji mobilnej e-Urzędu Skarbowego. "Usługa Twój e-PIT cieszy się dużym zaufaniem naszych podatników, o czym świadczy coraz większa liczba zeznań złożonych za jej pomocą. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych podatników i wspieramy ich w wielu obszarach, które są dostępne w serwisie e-Urząd Skarbowy." - podkreśla szef KAS Marcin Łoboda.

"Dzięki rozliczeniu drogą elektroniczną ustawowy termin zwrotu nadpłaconego podatku wynosi 45 dni. Staramy się to robić szybciej, aby podatnicy jak najkrócej czekali na zwrot pieniędzy. W zeszłym roku średni czas oczekiwania na zwrot wyniósł jedynie 15 dni, a niektórzy otrzymali go już po 24 godzinach." – powiedziała zastępca szefa KAS Małgorzata Krok. "Od zeszłego roku za pomocą usługi Twój e-PIT mogą rozliczyć się również przedsiębiorcy. W tym roku wprowadziliśmy kolejne udogodnienie w postaci aplikacji mobilnej. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom podatników, sprawiając, że rozliczenie podatków jest nie tylko proste, ale również szybkie i wygodne." - dodaje Małgorzata Krok.

Od 15 lutego 2025 r. w usłudze Twój e-PIT na podatników czekają zeznania podatkowe za 2024 rok, wypełnione na podstawie danych, które posiada KAS. W zeznaniach przygotowanych w usłudze uwzględnione są m. in. informacje od płatników, w tym również zwolnienia z PIT dla osób do 26 roku życia, dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów, dla osób powracających z zagranicy, odliczenia z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych.

Dla kogo jest usługa Twój e-PIT?

W usłudze Twój e-PIT zostaną udostępnione zeznania podatkowe zarówno dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, jak i dla przedsiębiorców:

  • PIT-37 – dla osób, które uzyskały przychody m.in. z umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło, z emerytur i rent,
  • PIT-38 – dla osób, które uzyskały przychody kapitałowe,
  • PIT-28 – dla osób rozliczających przychody z najmu również z działalności gospodarczej i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, opodatkowanej ryczałtem,
  • PIT-36 – dla osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, również z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych,
  • PIT-36L – dla osób rozliczających przychody z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
  • oświadczenia PIT-OP – dla osób, które osiągnęły jedynie przychody z tytułu rent i emerytur na podstawie jednego rozliczenia PIT-40A,
  • informacje PIT-DZ o danych dzieci uprawniających do skorzystania z ulgi – dla osób, które korzystają z ulgi dla rodzin 4+.

Jak można korzystać z usługi Twój e-PIT?

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi jest możliwy w e-Urzędzie Skarbowym. Do e-US można zalogować się poprzez platformę login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Podatnicy, którzy zalogują się za pomocą jednej z tych metod mają dostęp do wszystkich e-usług w serwisie e-Urząd Skarbowy. Mogą wtedy korzystać np. z usługi Rozliczenia, która ułatwia przedsiębiorcom prawidłowe wypełnienie PIT-36, czy weryfikacji statusu zwrotu podatku.

W tym roku usługa Twój e-PIT będzie dostępna również z poziomu aplikacji mobilnej e-US. Oznacza to łatwy dostęp po uwierzytelnieniu się PIN-em lub przy użyciu logowania danymi biometrycznymi. Użytkownicy aplikacji nie muszą każdorazowo uwierzytelniać się z poziomu platformy login.gov.pl, by korzystać z usługi Twój e-PIT. Do samej usługi Twój e-PIT można zalogować się także danymi podatkowymi.

Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2024 r., to z upływem 30 kwietna zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Zeznania PIT-28, PIT-36 i PIT-36L nie będą automatycznie akceptowane w usłudze Twój e-PIT. Podatnik musi je uzupełnić i zaakceptować.

Pozostałe formy składania rocznych deklaracji PIT

Zeznanie podatkowe w formie elektronicznej można również złożyć korzystając z formularzy online pozwalających pełnomocnikom składać deklaracje w imieniu mocodawców. Formularze online są dostępne w e-Urzędzie Skarbowym, gdzie nie wymagają podpisu, a także na stronie podatki.gov.pl – bez konieczności logowania. Deklarację PIT można także wypełnić w formie papierowej i wysłać pocztą lub złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Ważne

Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w terminie do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy.

Ulgi i odliczenia w rozliczeniu PIT

Rozliczając podatek PIT można skorzystać z przysługujących odliczeń i ulg podatkowych. W zeznaniach udostępnionych w usłudze Twój e-PIT znajdują się:

  • ulga na dzieci,
  • ulga dla osób do 26 roku życia,
  • ulga dla pracujących seniorów, jeśli została wykazana w informacji od płatnika na podstawie złożonego oświadczenia,
  • ulga na powrót, jeśli została wykazana w informacji od płatnika na podstawie złożonego oświadczenia,
  • ulga dla rodzin 4+, jeśli została wykazana w informacji od płatnika na podstawie złożonego oświadczenia.

Co istotne! Pozostałe przysługujące ulgi i odliczenia należy samemu wskazać podczas rozliczenia w systemie.

Jak zapłacić podatek z rozliczenia PIT?

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy, tak by wygodnie dokonać płatności online, również za pomocą BLIKa. Na przełomie marca i kwietnia br. użytkownicy e-Urzędu Skarbowego i usługi Twój e-PIT zyskają dodatkowo możliwość realizacji płatności podatkowych online przy użyciu kart płatniczych. W przypadku gdy zeznanie, z którego wynika podatek do zapłaty, zostanie zaakceptowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT, urząd skarbowy w terminie miesiąca od dnia automatycznej akceptacji zeznania (30 kwietnia 2025 r.), wyśle podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty.

Jak przekazać 1,5% podatku dla OPP z rocznego PIT?

Podatnicy mogą zadeklarować przekazanie 1,5% swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2024 r. w 2025 r. Podatnik rozliczający się w usłudze Twój e-PIT, który korzystał z tej możliwości w roku ubiegłym będzie miał wstawiony w zeznaniu PIT za 2024 r. nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierał (o ile jest ona nadal uprawiona do otrzymywania 1,5% podatku), ale może tę organizację zmienić.

Wsparcie skarbówki dla podatników PIT

Podatnicy, którzy mają wątpliwości jak rozliczyć podatek mogą m.in. zadzwonić na ogólnopolską infolinię KAS na numer (+48) 22 330 03 30 i wybrać tonowo 0. Pracownicy urzędów skarbowych mogą bezpiecznie udzielać przez telefon także informacji w indywidualnych sprawach, objętych tajemnicą skarbową. Ochronę danych umożliwia uwierzytelnianie specjalnym indywidualnym kodem telePIN, który szybko i łatwo można ustawić w e-Urzędzie Skarbowym. Szczegółowe informacje na temat rozliczenia PIT podatnicy znajdą na stronie podatki.gov.pl.

Wsparcie dla osób rozliczających PIT zapewniają też urzędy skarbowe. Podatnicy mogą m.in. elektronicznie zarezerwować wizytę w wybranym urzędzie, w konkretnym dniu i o wybranej godzinie na stronie wizyta.podatki.gov.pl. Mogą również telefonicznie zarezerwować termin wizyty, dzwoniąc na infolinię KAS i wybierając tonowo 1, a następnie 8.

Twój e-PIT 2025

Twój e-PIT 2025

Twój e-PIT 2025

Ministerstwo Finansów

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA