Automatyczna wymiana informacji o podatnikach - ustalenia Rady ECOFIN
REKLAMA
REKLAMA
Państwa członkowskie powinny wprowadzić nowe rozwiązania do końca 2015 r. Termin pierwszego przesyłania danych to wrzesień 2017 r.
REKLAMA
Ministrowie rozmawiali również na temat wsparcia tych inwestycji w Europie, które mają kluczowe znaczenie dla promowania wzrostu i konkurencyjności. Z zadowoleniem przyjęli utworzenie specjalnej grupy roboczej mającej przygotować listę projektów inwestycyjnych zwiększających wzrost gospodarczy w UE, analizę barier dla ich dotychczasowego wdrożenia oraz przedstawienie możliwości rozwiązań. Wyniki prac grupy będą stanowić podstawę do decyzji ws. dalszych działań na rzecz promocji inwestycji pobudzających wzrost gospodarczy w Europie, która ma zostać podjęta w grudniu 2014 r.
Członkowie ECOFIN zapoznali się także z komunikatem Komisji Europejskiej ws. badań naukowych i innowacji, w którym podkreślono ich w nim znaczenie dla pobudzenia wzrostu gospodarczego. Komisja wskazała ponadto na reformy poprawiające jakość, efektywność i rezultaty wydatków publicznych na badania naukowe i innowacje, co jest szczególnie istotne z uwagi na realizowaną w państwach członkowskich konsolidację budżetową i ograniczone środki budżetowe.
Automatyczna wymiana informacji podatkowych między Polską a USA – standard FACTA
REKLAMA
W trakcie posiedzenia Rady ministrowie przedyskutowali ponadto propozycje dotyczące zmian w opodatkowaniu produktów energetycznych i elektryczności, które mają prowadzić do dostosowania tego opodatkowania do unijnych celów energetycznych i klimatycznych. Jak wynika z dyskusji, obecnie nie ma możliwości uzgodnienia nowych zasad opodatkowania energii z uwagi na rozbieżność stanowisk między państwami członkowskimi.
Polska konsekwentnie sprzeciwia się włączeniu do opodatkowania produktów energetycznych i energii elementu CO2, podniesieniu stawek na paliwa opałowe, w szczególności węgiel i gaz ziemny, a także powiązaniu opodatkowania energii z Europejskim Systemem Handlu Emisjami (Emission Trading Scheme, ETS). W opinii Polski nowe zasady zaburzą konkurencyjność poszczególnych państw członkowskich i całej UE oraz osłabią proces tworzenia wspólnego rynku energii w UE.
W związku z posiedzeniem Rady ECOFIN odbyło się spotkanie z państwami EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria) nt. aktualnej sytuacji gospodarczej, nadzoru finansowego oraz zrównoważonego wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.
Podpisano także wspólne oświadczenie państw członkowskich UE i Szwajcarii. Odwołuje się ono do standardów OECD i kryteriów UE dot. zwalczania i przeciwdziałania stosowaniu szkodliwych środków i praktyk podatkowych oraz ma służyć promowaniu zasad uczciwej konkurencji i równych szans w obszarze opodatkowania przedsiębiorstw.
Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer
Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Rada do spraw ekonomicznych i finansowych (ang. Economic and Financial Affairs, ECOFIN)
Rada ECOFIN jest jedną z 10 formacji Rady UE, jednocześnie jedną z 3 najstarszych konfiguracji (obok Rady do spraw rolnictwa i Rady do spraw ogólnych). Członkami Rady ECOFIN są przedstawiciele państw członkowskich UE w randze ministrów konstytucyjnych do spraw finansowych lub gospodarczych. W Polsce ministrem właściwym do udziału i prezentowania wiążącego stanowiska na posiedzeniach tej formacji Rady jest minister finansów.
W zakresie właściwości Rady ECOFIN są kwestie związane z koordynacją polityk gospodarczych państw członkowskich UE. Rada ECOFIN zajmuje się także monitorowaniem polityk budżetowych i finansów publicznych tych państw, w tym podejmuje decyzje w ramach procedury nadmiernego deficytu. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie unii gospodarczej i walutowej oraz przyjmuje stosowne środki w odniesieniu do wspólnej waluty jaką jest euro. W tym ostatnim zakresie prawo głosu przysługuje jedynie państwom strefy euro. Rada ECOFIN posiada także kompetencje w zakresie usług finansowych i podatków oraz budżetu UE.
Rada ECOFIN podejmuje decyzje głównie większością kwalifikowaną, po konsultacji lub w ramach współdecydowania z Parlamentem Europejskim. Wyjątek stanowią kwestie dotyczące podatków, gdzie decyzje Rady ECOFIN zapadają jednomyślnie.
Posiedzenia Rady ECOFIN odbywają się raz w miesiącu w Brukseli, z wyjątkiem kwietnia, czerwca, września i października. W czerwcu i październiku, zgodnie z protokołem 6 stanowiącym załącznik do Traktatów, ministrowie obradują w Luksemburgu. Natomiast, zwykle w kwietniu i wrześniu posiedzenia Rady ECOFIN mają charakter nieformalny i są organizowane przez i w państwie sprawującym przewodnictwo w Radzie UE w danym półroczu. W przeddzień posiedzenia Rady ECOFIN odbywają się spotkania ministrów finansów w ramach Eurogrupy - forum dyskusji państw strefy euro.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat