| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gminy będą mogły nie wprowadzać opłat: targowej, miejscowej i uzdrowiskowej

Gminy będą mogły nie wprowadzać opłat: targowej, miejscowej i uzdrowiskowej

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie zasady fakultatywnego poboru przez gminy opłat lokalnych: targowej, miejscowej i uzdrowiskowej. Na wzór rozwiązania przyjętego od 2007 roku w zakresie opłaty od psów gminy mogłyby więc w danym roku nie wprowadzać tych opłat.

Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych – nadać ma nowe brzmienie odpowiednio: art. 15 ust. 1 oraz art. 17 ust. 1 i 1a, które wprowadza możliwość fakultatywnego poboru przez gminy opłat lokalnych: targowej, miejscowej i uzdrowiskowej.

W niektórych gminach opłaty te mają marginalne znaczenie, mimo to gminy są zobowiązane do ich poboru, co często generuje koszty (pobór ww. opłat najczęściej odbywa się w drodze inkasa). Rozwiązanie przyjęte od 2007 r. polegające na zastąpieniu podatku od posiadania psów fakultatywną opłatą zadowoliło zarówno gminy, które chciały ją pobierać, jak i gminy, które zrezygnowały z jej poboru.

Zdaniem rządu zasadne zatem wydaje się rozszerzenie zasady fakultatywności wprowadzenia opłat na pozostałe opłaty lokalne. Należy podkreślić, że wpływy z tych opłat nie są brane pod uwagę przy wyliczaniu kwot subwencji ogólnej dla gmin.

Ponadto proponuje się doprecyzowanie przepisów dotyczących poboru opłaty uzdrowiskowej i miejscowej, tak, aby opłaty te były pobierane za każdą rozpoczętą dobę pobytu, przy utrzymaniu zasady, że pobiera się je od osób fizycznych przebywających w danej miejscowości dłużej niż dobę.

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Trudno obecnie określić termin uchwalenia tej nowelizacji i wejścia w życie omawianych zmian. Projekt ustawy wpłynął do Sejmu 25 lipca 2014 roku, a 29 sierpnia 2014 r. odbyło się jego pierwsze czytanie. Potem projekt został skierowany do komisji sejmowych i nadal (luty 2015) pozostaje na tym etapie prac legislacyjnych.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw - przebieg procedury legislacyjnej

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »