| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gminy będą mogły nie wprowadzać opłat: targowej, miejscowej i uzdrowiskowej

Gminy będą mogły nie wprowadzać opłat: targowej, miejscowej i uzdrowiskowej

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie zasady fakultatywnego poboru przez gminy opłat lokalnych: targowej, miejscowej i uzdrowiskowej. Na wzór rozwiązania przyjętego od 2007 roku w zakresie opłaty od psów gminy mogłyby więc w danym roku nie wprowadzać tych opłat.

Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych – nadać ma nowe brzmienie odpowiednio: art. 15 ust. 1 oraz art. 17 ust. 1 i 1a, które wprowadza możliwość fakultatywnego poboru przez gminy opłat lokalnych: targowej, miejscowej i uzdrowiskowej.

W niektórych gminach opłaty te mają marginalne znaczenie, mimo to gminy są zobowiązane do ich poboru, co często generuje koszty (pobór ww. opłat najczęściej odbywa się w drodze inkasa). Rozwiązanie przyjęte od 2007 r. polegające na zastąpieniu podatku od posiadania psów fakultatywną opłatą zadowoliło zarówno gminy, które chciały ją pobierać, jak i gminy, które zrezygnowały z jej poboru.

Zdaniem rządu zasadne zatem wydaje się rozszerzenie zasady fakultatywności wprowadzenia opłat na pozostałe opłaty lokalne. Należy podkreślić, że wpływy z tych opłat nie są brane pod uwagę przy wyliczaniu kwot subwencji ogólnej dla gmin.

Ponadto proponuje się doprecyzowanie przepisów dotyczących poboru opłaty uzdrowiskowej i miejscowej, tak, aby opłaty te były pobierane za każdą rozpoczętą dobę pobytu, przy utrzymaniu zasady, że pobiera się je od osób fizycznych przebywających w danej miejscowości dłużej niż dobę.

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Trudno obecnie określić termin uchwalenia tej nowelizacji i wejścia w życie omawianych zmian. Projekt ustawy wpłynął do Sejmu 25 lipca 2014 roku, a 29 sierpnia 2014 r. odbyło się jego pierwsze czytanie. Potem projekt został skierowany do komisji sejmowych i nadal (luty 2015) pozostaje na tym etapie prac legislacyjnych.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw - przebieg procedury legislacyjnej

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK