| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > "Pranie brudnych pieniędzy" a oszustwa podatkowe

"Pranie brudnych pieniędzy" a oszustwa podatkowe

Pranie "brudnych pieniędzy" współcześnie towarzyszy głównie przestępczości o charakterze ekonomicznym i oszustwom podatkowym, więc walka z tym procederem wymaga szczególnej wiedzy - wskazywali uczestnicy debaty zorganizowanej w środę 11 marca 2015 r. przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Grozi za to kara do 8 lat pozbawienia wolności.

"Pranie pieniędzy to przestępstwo bez ofiar, niemniej jednak dotyka ono wszystkich obywateli, gdyż uderza w prawidłowy obrót gospodarczy i porządek prawny" - powiedział zastępca dyrektora zespołu krajowego mechanizmu prewencji RPO Marcin Mazur. Dodał, że organy ścigania większą wagę powinny przywiązywać do kwestii przepadku środków uzyskanych z tego typu przestępstwa.

Jako "pranie pieniędzy" określane są działania służące ukrywaniu nielegalnych źródeł środków finansowych i nadawaniu im pozorów legalności w celu ich ponownego zainwestowania w legalnym obrocie gospodarczym. Osobie podejmującej czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia takich środków grozi do 8 lat więzienia. W takich sprawach trzeba także potwierdzić zaistnienie tzw. przestępstwa bazowego, czyli czynu z którego pochodzą nielegalne środki.

Według danych Prokuratury Generalnej w latach 2008-2013 w sprawach dotyczących prania pieniędzy zapadły 142 wyroki, które objęły 302 skazanych. Prokuratorzy przyznają, że sprawy te należą do jednych z najbardziej skomplikowanych, z jakimi stykają się organy ścigania.

100 pytań o samochód w firmie + CD

Jak wskazano podczas debaty, w potocznym rozumieniu pranie pieniędzy jest kojarzone z legalizacją dochodów z handlu narkotykami, bronią lub organizacji prostytucji. Tymczasem, jak zaznaczono, analizy Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF) wskazują na to, że w 70 proc. spraw dotyczących prania pieniędzy środki te pochodzą z przestępstw skarbowych, dotyczących uszczupleń podatkowych.

"Jedynie 30 proc. spraw, to były sprawy, w których przestępstwami bazowymi były inne czyny zabronione, np. narkotykowe" - powiedział prok. Paweł Kołodziejski z Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

"Uszczuplenia podatkowe są olbrzymim problemem (...) według nieoficjalnych szacunków luka podatkowa w 2013 r. mogła wynieść nawet 58,5 mld zł. To była różnica pomiędzy kwotą podatków, które faktycznie wpłynęły do budżetu, a kwotą która powinna być zapłacona. Nie można tego utożsamiać wyłącznie z uszczupleniami podatkowymi, ale wiele zachowań można zakwalifikować jako czyny zabronione" - dodał prokurator.

Podatki 2015 - komplet

Zaznaczył, że obecnie słabością walki z taką przestępczością jest często brak monitorowania sprawców przestępstw, którzy uzyskali korzyści majątkowe. "Takie osoby powinny być raportowane do GIIF przez sądy i przez najbliższe lata, do czasu przedawnienia możliwości ściągnięcia od nich środków, monitorowane w instytucjach obowiązanych" - powiedział.

Środowa debata w siedzibie RPO z udziałem naukowców, sędziów, prokuratorów oraz pracowników biura RPO dotycząca różnych aspektów prawa karnego, w tym zwalczania przestępstwa prania pieniędzy, poświęcona była pamięci dr. Janusza Kochanowskiego. Rzecznik praw obywatelskich w latach 2006-2010 zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Obecna RPO Irena Lipowicz, otwierając środową dyskusję przypomniała, że Janusza Kochanowskiego wyróżniała troska o dobry stan polskiej legislacji i wysoką jakość stanowionego prawa. Dlatego debatę dotyczącą ulepszenia przepisów poświęcono jego pamięci. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »