REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Pranie brudnych pieniędzy" a oszustwa podatkowe

"Pranie brudnych pieniędzy" a oszustwa podatkowe
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pranie "brudnych pieniędzy" współcześnie towarzyszy głównie przestępczości o charakterze ekonomicznym i oszustwom podatkowym, więc walka z tym procederem wymaga szczególnej wiedzy - wskazywali uczestnicy debaty zorganizowanej w środę 11 marca 2015 r. przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Grozi za to kara do 8 lat pozbawienia wolności.

"Pranie pieniędzy to przestępstwo bez ofiar, niemniej jednak dotyka ono wszystkich obywateli, gdyż uderza w prawidłowy obrót gospodarczy i porządek prawny" - powiedział zastępca dyrektora zespołu krajowego mechanizmu prewencji RPO Marcin Mazur. Dodał, że organy ścigania większą wagę powinny przywiązywać do kwestii przepadku środków uzyskanych z tego typu przestępstwa.

REKLAMA

Autopromocja

Jako "pranie pieniędzy" określane są działania służące ukrywaniu nielegalnych źródeł środków finansowych i nadawaniu im pozorów legalności w celu ich ponownego zainwestowania w legalnym obrocie gospodarczym. Osobie podejmującej czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia takich środków grozi do 8 lat więzienia. W takich sprawach trzeba także potwierdzić zaistnienie tzw. przestępstwa bazowego, czyli czynu z którego pochodzą nielegalne środki.

Według danych Prokuratury Generalnej w latach 2008-2013 w sprawach dotyczących prania pieniędzy zapadły 142 wyroki, które objęły 302 skazanych. Prokuratorzy przyznają, że sprawy te należą do jednych z najbardziej skomplikowanych, z jakimi stykają się organy ścigania.

100 pytań o samochód w firmie + CD

Jak wskazano podczas debaty, w potocznym rozumieniu pranie pieniędzy jest kojarzone z legalizacją dochodów z handlu narkotykami, bronią lub organizacji prostytucji. Tymczasem, jak zaznaczono, analizy Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF) wskazują na to, że w 70 proc. spraw dotyczących prania pieniędzy środki te pochodzą z przestępstw skarbowych, dotyczących uszczupleń podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Jedynie 30 proc. spraw, to były sprawy, w których przestępstwami bazowymi były inne czyny zabronione, np. narkotykowe" - powiedział prok. Paweł Kołodziejski z Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

"Uszczuplenia podatkowe są olbrzymim problemem (...) według nieoficjalnych szacunków luka podatkowa w 2013 r. mogła wynieść nawet 58,5 mld zł. To była różnica pomiędzy kwotą podatków, które faktycznie wpłynęły do budżetu, a kwotą która powinna być zapłacona. Nie można tego utożsamiać wyłącznie z uszczupleniami podatkowymi, ale wiele zachowań można zakwalifikować jako czyny zabronione" - dodał prokurator.

Podatki 2015 - komplet

Zaznaczył, że obecnie słabością walki z taką przestępczością jest często brak monitorowania sprawców przestępstw, którzy uzyskali korzyści majątkowe. "Takie osoby powinny być raportowane do GIIF przez sądy i przez najbliższe lata, do czasu przedawnienia możliwości ściągnięcia od nich środków, monitorowane w instytucjach obowiązanych" - powiedział.

Środowa debata w siedzibie RPO z udziałem naukowców, sędziów, prokuratorów oraz pracowników biura RPO dotycząca różnych aspektów prawa karnego, w tym zwalczania przestępstwa prania pieniędzy, poświęcona była pamięci dr. Janusza Kochanowskiego. Rzecznik praw obywatelskich w latach 2006-2010 zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Obecna RPO Irena Lipowicz, otwierając środową dyskusję przypomniała, że Janusza Kochanowskiego wyróżniała troska o dobry stan polskiej legislacji i wysoką jakość stanowionego prawa. Dlatego debatę dotyczącą ulepszenia przepisów poświęcono jego pamięci. (PAP)

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

REKLAMA

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

REKLAMA

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

Obligacje skarbowe - luty 2025 r. Oprocentowanie do 6,80% w skali roku. Oferta obligacji nowych emisji

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 27 stycznia 2025 r. przekazało informacje o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lutym 20245 r. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmienią się w porównaniu do oferowanych w styczniu br. Od 28 stycznia br. można nabywać nowe (lutowe) emisje obligacji skarbowych w drodze zamiany z niewielkim dyskontem. 

REKLAMA