reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koncentracja wyspecjalizowanych urzędów skarbowych na kluczowych podatnikach

Koncentracja wyspecjalizowanych urzędów skarbowych na kluczowych podatnikach

Jacek Kapica, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w dniu 25 marca 2015 r. zatwierdził dokument "Koncentracja wyspecjalizowanych urzędów skarbowych na kluczowych podatnikach", przedstawiający koncepcję i kierunki zmian w organizacji wyspecjalizowanych urzędów skarbowych. Jest to kolejny krok w ramach realizacji nowego Systemu Obsługi i Wsparcia Podatnika.

W dzisiejszym stanie prawnym 20 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych obsługuje podmioty m.in. o rocznym obrocie powyżej 5 mln euro rocznie oraz podmioty z udziałem kapitału zagranicznego – również te, które prowadzą działalność gospodarczą niewielkich rozmiarów.

Zasadniczym celem projektowanych zmian jest zapewnienie lepszej obsługi podmiotom dokonującym skomplikowanych operacji gospodarczych.

W ramach podjętych prac w ramach Administracji Podatkowej zidentyfikowano kluczowe podmioty budujące potencjał gospodarczy państwa, które ze względu na skalę i stopień skomplikowania swoich operacji gospodarczych podlegających opodatkowaniu, wymagają obsługi przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe. Pod uwagę powinien być brany przede wszystkim potencjał gospodarczy podatnika (przychód netto), a nie status podatnika (osoba prawna, osoba fizyczna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej).

W wyniku projektowanych zmian, na bazie obecnie istniejących wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, planowane jest utworzenie Krajowego Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego z siedzibą w Warszawie, który obsługiwać będzie podmioty osiągające przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 50 mln euro, podatkowe grupy kapitałowe, banki (z wyłączeniem banków spółdzielczych), zakłady ubezpieczeń, jednostki działające na podstawie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych fundusze emerytalne.

System obsługi i wsparcia podatnika w Polsce i ustawa o administracji podatkowej

Pozostałe 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych skoncentruje się na obsłudze podmiotów, których przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług wynosić będzie równowartość co najmniej 3 mln euro.

W wyspecjalizowanych urzędach skarbowych zostaną wdrożone nowe formy wsparcia w indywidualnych sprawach dedykowane konkretnym grupom podatników, w tym opiekun podatnika – pracownik wchodzący w skład zespołu specjalistów z zakresu różnych podatków – którego zadaniem będzie zapewnienie kompleksowej obsługi wyodrębnionej grupie podatników w zakresie obsługi bezpośredniej.

"Koncentracja wyspecjalizowanych urzędów skarbowych na kluczowych podatnikach" (plik pdf  818 KB)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama