| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulgi dla firm tworzących żłobki lub przedszkola - zmiany w PIT i CIT w 2016 r.

Ulgi dla firm tworzących żłobki lub przedszkola - zmiany w PIT i CIT w 2016 r.

Ministerstwo Finansów w projekcie nowelizacji ustawy o PIT i CIT proponuje ułatwienia dla przedsiębiorstw tworzących żłobki lub przedszkola dla dzieci swoich pracowników. Dla pracowników korzystających z oferty pracodawców przewidziano zwolnienia podatkowe. MF zakłada, że zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.

Poza tym pracodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki w kwocie nie większej niż 300 zł miesięcznie na każde dziecko z tytułu prowadzonego żłobka, czy dopłat dla pracowników, których dzieci chodzą do innych przedszkoli. Ministerstwo Finansów planuje, że zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.

Resort oszacował w Ocenie Skutków Regulacji, że koszt utworzenia nowego miejsca dla jednego dziecka w żłobku to ok. 50 tys. zł, a w przedszkolu ok. 30 tys. zł. W ten sposób wyliczono, że w ciągu najbliższych pięciu lat zmiany będą kosztować budżet w sumie ok. 914 mln zł, a samorząd terytorialny 332 mln zł.

Uproszczenia w rachunkowości małych firm

"Planowane rozwiązania powinny pozytywnie wpłynąć na rynek pracy. Tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach przyzakładowych wiązać się będzie z koniecznością zatrudnienia odpowiedniego personelu. Ponadto zapewnienie instytucjonalnej opieki nad dziećmi powinno wpłynąć pozytywnie na aktywizację zawodową młodych osób, ułatwiając im możliwość łączenia pracy zawodowej z wychowaniem dziecka. (PAP)

mmu/ son/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »