| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Nieodpłatny dowóz pracowników do firmy a VAT

IFK poleca: Nieodpłatny dowóz pracowników do firmy a VAT

Bezpłatny dowóz pracowników nie podlega VAT, gdy ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania firmy. Jeśli takie działanie ma zaspokoić cele osobiste pracowników, podlega opodatkowaniu. W praktyce pracodawcy mają często problem z ustaleniem, kiedy zachodzi dany przypadek.

Nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Według tych regulacji za odpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Oznacza to, że nieodpłatne świadczenie usług na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika każdorazowo podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy podkreślić, że opodatkowanie to nie jest warunkowane przysługującym podatnikowi prawem do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W tym przypadku istnieją wątpliwości co do możliwości odliczania VAT od wydatków związanych ze świadczeniem usług na cele osobiste pracowników. Organy podatkowe odmawiają podatnikom prawa do odliczenia VAT naliczonego od tych wydatków.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Nie możemy mówić o celach osobistych, w których dojazd lub powrót pracowników z miejsca pracy jest w znacznym stopniu utrudniony, najczęściej ze względu na lokalizację danej firmy. Jako przykład można wskazać chociażby pracowników firm budowlanych, często świadczących usługi w miejscach, gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury. Podobne problemy z dojazdem mają pracownicy firm zlokalizowanych w specjalnych strefach ekonomicznych. Strefy takie zasadniczo tworzone są na obrzeżach miast i dojazd do nich środkami komunikacji publicznej również jest problematyczny. Utrudnienia obejmują też pracowników zatrudnianych w systemie zmianowym. W określonych godzinach dojazd lub powrót z miejsca pracy z wykorzystaniem środków transportu publicznego może okazać się niemożliwy.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

We wskazanych przypadkach dowóz pracowników do miejsca zatrudnienia i z powrotem w pewnym stopniu nadal będzie zaspokajał ich potrzeby osobiste, jednak przede wszystkim ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania firmy. W konsekwencji nieodpłatne świadczenie realizowane na rzecz pracowników, jako służące prowadzonej przez pracodawcę działalności gospodarczej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy. Przedsiębiorca powinien jednak każdorazowo rozważyć, czy w danej sytuacji nieodpłatne świadczenie realizowane na rzecz pracowników będzie dotyczyło jego działalności gospodarczej.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Czy nieodpłatny dowóz pracowników do firmy podlega opodatkowaniu VAT" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »