IFK poleca: Czynny żal uchroni przed karą
REKLAMA
REKLAMA
Czynny żal reguluje art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego:
REKLAMA
Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.
Polecamy: Ściągi księgowego – PDF
UWAGA!
Nie ma potrzeby składania czynnego żalu w przypadku dokonywania korekty deklaracji. Prawidłowo dokonana korekta wystarcza dla uniknięcia ewentualnej odpowiedzialności karnej skarbowej (art. 16a k.k.s.).
Czynny żal może złożyć sprawca, czyli każdy, kto popełnił skarbowy czyn zabroniony. Z czynnego żalu nie może jednak skorzystać sprawca, który:
● kierował wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego,
● wykorzystując uzależnienie od siebie innej osoby, polecił jej wykonanie ujawnionego czynu zabronionego,
● zorganizował grupę albo związek mający na celu popełnienie przestępstwa skarbowego albo taką grupą lub związkiem kierował, chyba że zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego dokonał ze wszystkimi członkami grupy lub związku,
● nakłaniał inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego w celu skierowania przeciwko niej postępowania o ten czyn zabroniony (art. 16 § 6 k.k.s.).
Na czym polega czynny żal podatnika i jak z niego skorzystać?
Czynny żal można złożyć, jeżeli zostaną łącznie spełnione następujące warunki:
● czynny żal zawiera zawiadomienie organu powołanego do ścigania o popełnieniu czynu i ujawnienie jego istotnych okoliczności – zwłaszcza osób współdziałających w jego popełnieniu,
● czynny żal został złożony przed uzyskaniem przez organ ścigania wyraźnie udokumentowanej wiadomości o popełnieniu danego przestępstwa lub wykroczenia skarbowego,
● uiszczono w całości wymaganą należność publicznoprawną, uszczuploną popełnionym czynem zabronionym, w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Czynny żal – instrukcja składania ze wzorem" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat