| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Z PIT zwalnia nawet meldunek sprzed lat

Z PIT zwalnia nawet meldunek sprzed lat

Jeśli podatnik chce przy sprzedaży domu skorzystać z ulgi meldunkowej, musi być w nim zameldowany przez 12 miesięcy. Okres zameldowania nie musi być liczony wstecz od momentu zbycia - uważa Izba Skarbowa w Warszawie. Taka interpretacja pozwoli uniknąć PIT wszystkim osobom, które kiedyś były zameldowane w sprzedawanej nieruchomości.

Zdaniem izby 12-miesięczny okres zameldowania odnosi się do daty zbycia nieruchomości. Żaden przepis nie uzależnia też obowiązku zameldowania od posiadania tytułu własności do lokalu. Nie jest więc konieczne, by podatnik był właścicielem nieruchomości przez cały wymagany okres. Istotny jest tu tylko sam fakt zameldowania na pobyt stały w danym lokalu czy budynku, natomiast istniejące stosunki własnościowe przypadające na okres 12 miesięcy pozostają bez wpływu na możliwość skorzystania ze zwolnienia.

W omawianym przypadku podatnik był zameldowany na pobyt stały przez 24 lata oraz w terminie 14 dni od dnia sprzedaży nieruchomości złożył w urzędzie skarbowym oświadczenie o zbyciu lokalu. W związku z tym przychód uzyskany przez podatnika ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 2007 roku będzie korzystał ze zwolnienia od 19-proc. PIT.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

OPINIE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Hanna Filipczyk, menedżer w Accreo Taxand

HANNA FILIPCZYK

menedżer w Accreo Taxand

W interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (działając w imieniu ministra finansów) uznał, że dla zastosowania ulgi meldunkowej nie jest wymagane, by okres zameldowania wypadał bezpośrednio przed sprzedażą. Istotnie, taki warunek nie wynika z treści art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT. Tymczasem w ogólnej interpretacji minister finansów wskazał, że okres, o którym mowa w przepisie ustawy, obejmuje (co najmniej) 12 miesięcy wstecz od daty zbycia. Można wnioskować, że stanowisko ministra jest tu bardziej restrykcyjne: jego zdaniem wymagany okres zameldowania musi trwać nieprzerwanie aż do dnia zbycia mieszkania. Należy pamiętać, że właściwy problem, do jakiego odnosił się minister w swojej interpretacji, był inny od omawianego obecnie (chodziło o datę początkową zameldowania). Niewykluczone więc, że przytoczone sformułowanie należy potraktować po prostu jako nieścisłość. Co istotne, podatnik, który otrzymał korzystną dla siebie interpretację indywidualną, może na niej polegać niezależnie od ogólnego poglądu ministerstwa.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tomasz Socha, konsultant w Ernst & Young

TOMASZ SOCHA

konsultant w Ernst & Young

Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie potwierdza korzystną linię orzecznictwa, i tym samym możliwość zastosowania zwolnienia od PIT w stosunku do przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 2007 roku, pod warunkiem, że podatnik: był zameldowany w nieruchomości na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia oraz w terminie 14 dni od dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości złoży w urzędzie skarbowym oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia.

Dyrektor izby wskazał, że ustawa nie nakłada konieczności bycia zameldowanym w lokalu w momencie jego sprzedaży. Warunek ten pozostaje spełniony, jeżeli okres zameldowania przypadał na jakikolwiek 12-miesięczny okres przed datą zbycia nieruchomości. Istotny pozostaje sam fakt zameldowania na pobyt stały w danym lokalu czy budynku, natomiast istniejące stosunki własnościowe przypadające na okres 12 miesięcy pozostają bez wpływu na możliwość skorzystania ze zwolnienia. Tym samym spełnienie tych warunków sprawi, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 2007 roku będzie korzystał ze zwolnienia z 19-proc. podatku.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »