| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Europejskie Poświadczenie Spadkowe

Europejskie Poświadczenie Spadkowe

Implementację europejskiego rozporządzenia ws. spadków, w myśl którego powstać ma wspólne Europejskie Poświadczenie Spadkowe, zakłada projekt nowelizacji procedury cywilnej i prawa o notariacie. Niebawem rozpatrzy go rząd.

Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, Prawa o notariacie oraz niektórych innych ustaw przygotowało ministerstwo sprawiedliwości.

Nowelizacja - jak wyjaśniono w uzasadnieniu - ma odpowiadać na wyzwania współczesności, która przyniosła większą mobilność Polaków zamieszkujących różne państwa UE. Prawny wymiar tej kwestii polega na tym, że nasi obywatele dorabiają się majątków również poza granicami RP, a po śmierci właścicieli majątek ten dziedziczą ich spadkobiercy. Europejski ustawodawca podjął próbę ujednolicenia zasady, na podstawie której prowadzi się postępowanie spadkowe - dotąd odrębne w każdym kraju.

Od lipca 2012 r. obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE ws. jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych i dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia. Wskazuje ono, że podstawowym łącznikiem dla ustalania jurysdykcji będzie miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy w chwili jego śmierci, wypracowuje wspólne normy kolizyjne, w oparciu o które ustala się prawo właściwe dla rozstrzygania spraw spadkowych (tu też decyduje miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy w chwili śmierci - chyba że spadkodawca sam wskaże prawo innego państwa UE, ale musi być jego obywatelem), wspólne zasady uznawania i wykonywania orzeczeń oraz ugód sądowych lub innych analogicznych dokumentów urzędowych ws. spadków. Rozporządzenie mówi też o Europejskim Poświadczeniu Spadkowym (EPS) – jednolitym w skali całej UE dokumencie, który ma ułatwić wykazywanie praw do spadku we wszystkich państwach członkowskich.

Projekt polskiej nowelizacji stanowi, że powództwo z tytułu dziedziczenia, zachowku lub innych roszczeń testamentowych ma być wytaczane przed sądem ostatniego miejsca zwykłego pobytu (a więc nieczasowego) spadkodawcy, a jeśli tego miejsca nie da się ustalić - to przed sądem miejsca, w którym znajduje się choćby część majątku stanowiącego spadek. Sąd ten w ramach wyroku wydawałby EPS, honorowane w pozostałych państwach wspólnoty.

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF

Czynności w postępowaniu dotyczącym EPS mogliby też podejmować polscy notariusze. Chodzi m.in. o przepisy dotyczące wydawania przez nich poświadczenia dziedziczenia - EPS ma je uzupełnić w wymiarze spadków transgranicznych. Czynności w postępowaniu dotyczącym EPS - jeśli chodzi o będący częścią spadku majątek obywatela polskiego, pozostawiony w innym kraju UE - mogliby też wykonywać nasi konsulowie w tych państwach. W projekcie zapisano szczegółowo, w jakich okolicznościach notariusz może wydać takie poświadczenie i kiedy wolno mu tego odmówić oraz jaką formułę ma przybrać taka odmowa.

Unijne rozporządzenie o EPS to efekt intensywnych negocjacji międzynarodowych z czasów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, za czasów której końca dobiegły trzyletnie międzynarodowe uzgodnienia na ten temat. Ułatwienia w transgranicznych postępowaniach spadkowych mają objąć około 450 tys. rodzin każdego roku mających do czynienia z tego typu sprawami. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK