REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grexit bez wpływu na sytuację gospodarczą i finansową Polski?

Grexit bez wpływu na sytuację gospodarczą i finansową Polski?
Grexit bez wpływu na sytuację gospodarczą i finansową Polski?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Nie ma istotnych zagrożeń dla naszego wzrostu gospodarczego" – skomentował wpływ potencjalnego wyjścia Grecji ze strefy euro na nasz kraj wiceminister finansów Artur Radziwiłł podczas briefingu, który odbył się w Ministerstwie Finansów 29 czerwca 2015 r.

„Polska nie ma bezpośrednich związków finansowych, gospodarczych czy kredytowych z Grecją, dlatego bezpośrednie przełożenie tego, co się dzieje w Grecji na sytuację w naszym kraju jest praktycznie zerowe" – powiedział Artur Radziwiłł i podkreślił wysoką stabilność polskich finansów publicznych, potwierdzoną niedawną decyzją Komisji Europejskiej o zdjęciu z Polski procedury nadmiernego deficytu. Także polski system bankowy jest dobrze zabezpieczony kapitałowo i zapewnia wysoką odporność na szoki makroekonomiczne, rynkowe i płynnościowe, co potwierdzają wyniki przeprowadzanych przez KNF i NBP testów warunków skrajnych. Większość banków w przypadku realizacji scenariusza szokowego zachowałaby nadwyżkę funduszy regulacyjnych, która  pozwoli na spełnienie przyjętych kryteriów adekwatności kapitałowej oraz rozwój działalności.

Autopromocja

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Wiceminister Radziwiłł wskazał również na spokojną reakcję rynków finansowych na perspektywę wyjścia Grecji ze strefy euro. „Polska jest zaliczana do grupy krajów o najbardziej stabilnej gospodarce" – przypomniał wiceminister Radziwiłł. Świadczy o tym m.in. fakt sfinansowania ponad 70 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych i wysoki stan środków budżetowych – ponad 60 mld zł w postaci rezerwy środków walutowych i złotowych na rachunkach budżetowych. Pozwala to na elastyczne reagowanie na ewentualną podwyższoną zmienność na rynkach finansowych. Posiadane środki pozwalają realizować plany budżetowe bez zaciągania nowego długu rynkowego przez wiele miesięcy. Dodatkowym zabezpieczeniem finansowania potrzeb budżetowych jest dostęp do Elastycznej Linii Kredytowej (Flexible Credit Line - FCL) o wartości ponad 22 mld USD. Warto dodać, że ewentualne nadmierne wahania kursowe mogą być ograniczone przez środki walutowe w dyspozycji Ministerstwa Finansów (46 mld zł), bądź NBP (rezerwy walutowe w wysokości 93,9 mld  euro wg stanu na koniec maja br.).

Rząd prowadzi stały monitoring sytuacji w Grecji i jej ewentualnego wpływu na polską gospodarkę, a odpowiednie instytucje, w szczególności MF, NBP i KNF pozostają w gotowości do podjęcia działań, gdyby okazało się to niezbędne. Dzięki wzmocnieniu instrumentów i instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego ich reakcja będzie mogła być szybka i efektywna. Wdrożenie zmian zawartych w nowelizacji ustawy o BFG i NBP dostarczy instrumentów pozwalających na jeszcze lepsze reagowanie na zagrożenia stabilności systemu finansowego.

Jednocześnie w obecnej sytuacji wszelkie działania w zakresie polityki gospodarczej – w szczególności wydatkowej – powinny mieć na uwadze minimalizację ryzyka wzrostu deficytu finansów publicznych oraz ryzyka podważenia wiarygodności Polski. Obecne problemy w strefie euro wskazują bowiem, jak negatywne są konsekwencje nieodpowiedzialnej polityki fiskalnej a także modelu wzrostu opartego o nieprzemyślane zwiększanie wydatków. Tak rozumiana „antysystemowość" prowadzi do kryzysu ekonomicznego i finansowego, a w rezultacie do uzależnienia państw od postawy i wymagań ich kredytobiorców. Dlatego Polska musi kontynuować model rozwoju oparty na wzroście wydajności płac i zatrudnienia oraz przestrzegać równocześnie istniejących reguł gwarantujących stabilność finansów publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA