REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grexit bez wpływu na sytuację gospodarczą i finansową Polski?

Grexit bez wpływu na sytuację gospodarczą i finansową Polski?
Grexit bez wpływu na sytuację gospodarczą i finansową Polski?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Nie ma istotnych zagrożeń dla naszego wzrostu gospodarczego" – skomentował wpływ potencjalnego wyjścia Grecji ze strefy euro na nasz kraj wiceminister finansów Artur Radziwiłł podczas briefingu, który odbył się w Ministerstwie Finansów 29 czerwca 2015 r.

„Polska nie ma bezpośrednich związków finansowych, gospodarczych czy kredytowych z Grecją, dlatego bezpośrednie przełożenie tego, co się dzieje w Grecji na sytuację w naszym kraju jest praktycznie zerowe" – powiedział Artur Radziwiłł i podkreślił wysoką stabilność polskich finansów publicznych, potwierdzoną niedawną decyzją Komisji Europejskiej o zdjęciu z Polski procedury nadmiernego deficytu. Także polski system bankowy jest dobrze zabezpieczony kapitałowo i zapewnia wysoką odporność na szoki makroekonomiczne, rynkowe i płynnościowe, co potwierdzają wyniki przeprowadzanych przez KNF i NBP testów warunków skrajnych. Większość banków w przypadku realizacji scenariusza szokowego zachowałaby nadwyżkę funduszy regulacyjnych, która  pozwoli na spełnienie przyjętych kryteriów adekwatności kapitałowej oraz rozwój działalności.

Autopromocja

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Wiceminister Radziwiłł wskazał również na spokojną reakcję rynków finansowych na perspektywę wyjścia Grecji ze strefy euro. „Polska jest zaliczana do grupy krajów o najbardziej stabilnej gospodarce" – przypomniał wiceminister Radziwiłł. Świadczy o tym m.in. fakt sfinansowania ponad 70 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych i wysoki stan środków budżetowych – ponad 60 mld zł w postaci rezerwy środków walutowych i złotowych na rachunkach budżetowych. Pozwala to na elastyczne reagowanie na ewentualną podwyższoną zmienność na rynkach finansowych. Posiadane środki pozwalają realizować plany budżetowe bez zaciągania nowego długu rynkowego przez wiele miesięcy. Dodatkowym zabezpieczeniem finansowania potrzeb budżetowych jest dostęp do Elastycznej Linii Kredytowej (Flexible Credit Line - FCL) o wartości ponad 22 mld USD. Warto dodać, że ewentualne nadmierne wahania kursowe mogą być ograniczone przez środki walutowe w dyspozycji Ministerstwa Finansów (46 mld zł), bądź NBP (rezerwy walutowe w wysokości 93,9 mld  euro wg stanu na koniec maja br.).

Rząd prowadzi stały monitoring sytuacji w Grecji i jej ewentualnego wpływu na polską gospodarkę, a odpowiednie instytucje, w szczególności MF, NBP i KNF pozostają w gotowości do podjęcia działań, gdyby okazało się to niezbędne. Dzięki wzmocnieniu instrumentów i instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego ich reakcja będzie mogła być szybka i efektywna. Wdrożenie zmian zawartych w nowelizacji ustawy o BFG i NBP dostarczy instrumentów pozwalających na jeszcze lepsze reagowanie na zagrożenia stabilności systemu finansowego.

Jednocześnie w obecnej sytuacji wszelkie działania w zakresie polityki gospodarczej – w szczególności wydatkowej – powinny mieć na uwadze minimalizację ryzyka wzrostu deficytu finansów publicznych oraz ryzyka podważenia wiarygodności Polski. Obecne problemy w strefie euro wskazują bowiem, jak negatywne są konsekwencje nieodpowiedzialnej polityki fiskalnej a także modelu wzrostu opartego o nieprzemyślane zwiększanie wydatków. Tak rozumiana „antysystemowość" prowadzi do kryzysu ekonomicznego i finansowego, a w rezultacie do uzależnienia państw od postawy i wymagań ich kredytobiorców. Dlatego Polska musi kontynuować model rozwoju oparty na wzroście wydajności płac i zatrudnienia oraz przestrzegać równocześnie istniejących reguł gwarantujących stabilność finansów publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

REKLAMA