IFK poleca: Korekta zatrudnienia przy ustalaniu II raty odpisu na zfśs
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Ten sam sposób obliczania przeciętnego zatrudnienia należy stosować również wtedy, gdy pracodawca działał w okresie krótszym niż jeden rok kalendarzowy albo naliczał odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na niepełny rok kalendarzowy (§ 3 rozporządzenia z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych).
Dofinansowanie wycieczki z ZFŚS bez PIT po stronie pracownika
W 2015 r. odpisu na zfśs (zarówno podstawowego, jak i fakultatywnego) dokonuje się od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w drugim półroczu 2010 r., tj. od 2917,14 zł. Zatem jest to ta sama kwota, która stanowiła podstawę odpisu w 2014 r.
Przepisy ustawy o zfśs nakładają na zakład pracy, który tworzy fundusz obligatoryjnie, obowiązek przekazywania odpisu ustalonego na dany rok w dwóch ratach, w terminach i w wysokości odpowiednio:
● do 31 maja – co najmniej 75% odpisów podstawowych,
● do 30 września – pozostałą część odpisów podstawowych i tzw. odpisy zwiększające.
Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem
Przekazanie środków na zfśs przez pracodawców zobowiązanych do utworzenia zfśs po wyznaczonym terminie, np. po 30 września, nie powoduje powstania po stronie pracodawcy zobowiązania do odprowadzenia odsetek z tego tytułu (wyrok Sądu Najwyższego z 11 kwietnia 2012 r., III PK 66/11).
Pracodawcy niezobowiązani do utworzenia zfśs, którzy zrobili to dobrowolnie, ustalają odpis na fundusz w dowolnej wysokości i przekazują środki w ustalonym przez siebie terminie.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: " "Czy można skorygować przeciętne zatrudnienie przy ustalaniu wysokości II raty odpisu na zfśs w 2015 r." >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat