reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sprzedający mieszkanie ma czas do końca kwietnia

Sprzedający mieszkanie ma czas do końca kwietnia

Osoby, które w 2007 roku sprzedały mieszkanie i były w nim zameldowane przez co najmniej 12 miesięcy, nie zapłacą podatku dochodowego, jeśli do końca kwietnia złożą do urzędu skarbowego odpowiednie oświadczenie.

Chodzi o oświadczenie dotyczące okresu zameldowania, które pozwala na skorzystanie z ulgi podatkowej. Niedawno weszło w życie rozporządzenie ministra finansów, które przedłuża termin składania takich oświadczeń.


Ministerstwo Finansów przypomina, że od 1 stycznia 2007 roku obowiązują nowe przepisy o podatku dochodowym. Zakładają one, że osoba sprzedająca mieszkanie płaci 19 proc. podatku od dochodu ze sprzedaży. Dotyczy to sytuacji, gdy sprzedamy lokal przed upływem pięciu lat od jego nabycia. Czas ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło kupno lub wybudowanie lokalu.


Jednak z podatku zwolniona jest osoba, która przez co najmniej 12 miesięcy przed sprzedażą była zameldowana w mieszkaniu na pobyt stały.


Minister finansów doprecyzował w wydanej 19 lutego br. interpretacji, że do 12-miesięcznego okresu zameldowania wlicza się zarówno okres zameldowania przed datą 1 stycznia 2007 roku, jak i przed datą nabycia nieruchomości lub lokalu. Sprawa ta budziła wcześniej wątpliwości.


Według resortu, przed wydaniem tej interpretacji, czyli od 1 stycznia 2007 roku do 19 lutego 2008 roku, część podatników mogła nie złożyć w urzędzie skarbowym w wymaganym terminie stosownych oświadczeń, pomimo iż spełniali warunek do zwolnienia z podatku.


Dlatego ministerstwo zdecydowało się przedłużyć termin na składanie oświadczeń do końca kwietnia 2008 roku. Wcześniej przepisy mówiły, że należy to zrobić w terminie 14 dni od sprzedaży.


Natomiast osoby, które sprzedadzą lokal w 2008 roku, będą mogły złożyć stosowne oświadczenie do 30 kwietnia 2009 r.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Dobrzycka

Wykładowca Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, gdzie prowadzi zajęcia z autorskiego przedmiotu “Dyplomacja w służbach publicznych”

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama