| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wraca pomysł wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania

Wraca pomysł wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania

Rada Ministrów zapoznała się z informacją na temat proponowanych projektów ustaw. Jedna z przedstawionych propozycji zakłada powrót do projektu ustawy o ordynacji podatkowej w zakresie zapobiegania unikania opodatkowania.

We wtorek (4 stycznia) Rada Ministrów zapoznała się z informacją nt. planowanych do rozpatrzenia projektów ustaw. Wśród projektów ustaw umieszczonych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) znalazły się m.in. projekt ustawy o ordynacji podatkowej, ustawa o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, projekt zmian ustawy o podatku od towarów i usług, czy zmiana ustawy o Prawie celnym.

W projekcie dot. ordynacji podatkowej - jak czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej - proponuje się powrót do koncepcji wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, razem z funkcją niezależnego nadzoru ekspercko-społecznego. Minister finansów Paweł Szałamacha mówił w grudniu PAP, że "wzorem innych jurysdykcji podatkowych będzie powołany organ - rada ds. unikania opodatkowania, która będzie tworzyła jednolitą linię interpretacji w tym względzie".

Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika od 1 stycznia 2016 r.

Projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług ma zostać przyjęty do końca I kwartału 2016 r. Wprowadza on zmiany, które przyczynią się do ograniczenia skali nadużyć w podatku VAT. W celu ograniczeń skali nadużyć Ministerstwo Finansów zaproponowało szereg rozwiązań m.in. likwidację możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych w podatku VAT, czy obowiązek składania przez niektórych podatników deklaracji dla podatku VAT wyłącznie drogą elektroniczną

Zmiany w ustawie o VAT w pierwszym kwartale 2016 r.

Do końca I kwartału 2016 roku Rada Ministrów zamierza też przyjąć projekt dot. zmian w Prawie celnym. Zmiana tej ustawy wynika z konieczności dostosowania przepisów krajowych do przepisów Unijnego Kodeksu Celnego.

Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi ma doprowadzić do zredukowania zużycia toreb z tworzywa sztucznego. Chodzi m.in. o to, by torby foliowe nie były oferowane w sklepach za darmo. Zgodnie z założeniami projektu możliwe będzie np. wprowadzenie tzw. "opłaty recyklingowej" płaconej przez klientów za każdą torbę. Konieczność zmian w prawie wynika z nałożonych przez Unię Europejską ograniczeń ws. toreb foliowych. Zmiana ta weszła w życie w dniu 26 maja 2015 r. Od tego czasu kraje członkowskie mają 18 miesięcy na wdrożenie nowych przepisów do prawodawstwa krajowego - Rząd zakłada przyjęcie tego projektu do końca II kwartału 2016 roku.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Pełny wykaz prac legislacyjnych rządu jest na bieżąco aktualizowany w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów.

Podczas posiedzenia rządu ministrowie przyjęli też założenia polskiej polityki zagranicznej na 2016 r. (dokument rozpatrywano w trybie zastrzeżonym). (PAP)

kfk/ as/

Odsetki od zaległości podatkowych – zmiany 2016

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »