| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wraca pomysł wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania

Wraca pomysł wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania

Rada Ministrów zapoznała się z informacją na temat proponowanych projektów ustaw. Jedna z przedstawionych propozycji zakłada powrót do projektu ustawy o ordynacji podatkowej w zakresie zapobiegania unikania opodatkowania.

We wtorek (4 stycznia) Rada Ministrów zapoznała się z informacją nt. planowanych do rozpatrzenia projektów ustaw. Wśród projektów ustaw umieszczonych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) znalazły się m.in. projekt ustawy o ordynacji podatkowej, ustawa o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, projekt zmian ustawy o podatku od towarów i usług, czy zmiana ustawy o Prawie celnym.

W projekcie dot. ordynacji podatkowej - jak czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej - proponuje się powrót do koncepcji wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, razem z funkcją niezależnego nadzoru ekspercko-społecznego. Minister finansów Paweł Szałamacha mówił w grudniu PAP, że "wzorem innych jurysdykcji podatkowych będzie powołany organ - rada ds. unikania opodatkowania, która będzie tworzyła jednolitą linię interpretacji w tym względzie".

Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika od 1 stycznia 2016 r.

Projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług ma zostać przyjęty do końca I kwartału 2016 r. Wprowadza on zmiany, które przyczynią się do ograniczenia skali nadużyć w podatku VAT. W celu ograniczeń skali nadużyć Ministerstwo Finansów zaproponowało szereg rozwiązań m.in. likwidację możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych w podatku VAT, czy obowiązek składania przez niektórych podatników deklaracji dla podatku VAT wyłącznie drogą elektroniczną

Zmiany w ustawie o VAT w pierwszym kwartale 2016 r.

Do końca I kwartału 2016 roku Rada Ministrów zamierza też przyjąć projekt dot. zmian w Prawie celnym. Zmiana tej ustawy wynika z konieczności dostosowania przepisów krajowych do przepisów Unijnego Kodeksu Celnego.

Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi ma doprowadzić do zredukowania zużycia toreb z tworzywa sztucznego. Chodzi m.in. o to, by torby foliowe nie były oferowane w sklepach za darmo. Zgodnie z założeniami projektu możliwe będzie np. wprowadzenie tzw. "opłaty recyklingowej" płaconej przez klientów za każdą torbę. Konieczność zmian w prawie wynika z nałożonych przez Unię Europejską ograniczeń ws. toreb foliowych. Zmiana ta weszła w życie w dniu 26 maja 2015 r. Od tego czasu kraje członkowskie mają 18 miesięcy na wdrożenie nowych przepisów do prawodawstwa krajowego - Rząd zakłada przyjęcie tego projektu do końca II kwartału 2016 roku.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Pełny wykaz prac legislacyjnych rządu jest na bieżąco aktualizowany w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów.

Podczas posiedzenia rządu ministrowie przyjęli też założenia polskiej polityki zagranicznej na 2016 r. (dokument rozpatrywano w trybie zastrzeżonym). (PAP)

kfk/ as/

Odsetki od zaległości podatkowych – zmiany 2016

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK