Rolnik będzie mógł sprzedać produkty do 40 tys. zł bez podatku
REKLAMA
REKLAMA
Projekt jest obecnie w trakcie konsultacji społecznych - poinformowało ministerstwo.
REKLAMA
Konsultacje publiczne, podczas których można zgłaszać uwagi i propozycje do przedstawionych w projekcie rozwiązań, potrwają do 18 maja 2016 r. Dokument został opublikowany na stronie resortu rolnictwa oraz Rządowego Centrum Legislacji pod adresem http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12284402.
Nowe przepisy mają stworzyć warunki do rozwoju produkcji i sprzedaży detalicznej, która rolnik będzie mógł sprzedawać bez udziału pośredników. Żywność musi być jednak wytworzona z produktów pochodzących w części lub w całości z ich własnej uprawy, chowu lub hodowli (tzw. rolniczy handel detaliczny).
Zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego zużywanego do produkcji rolnej w 2016 r.
Sprzedaż przetworów z własnej uprawy lub hodowli - zmiany w PIT od 1 stycznia 2016 r.
Na mocy projektowanej ustawy planuje się zdefiniowanie pojęcia "rolniczy handel detaliczny” (dotychczas na określenie takiej sprzedaży używało się pojęcia sprzedaż bezpośrednia-PAP).
Wskazane zostaną organy właściwe do sprawowania nadzoru nad bezpieczeństwem żywności produkowanej w ramach rolniczego handlu detalicznego (było to przy uchwalaniu obecnie obowiązującej ustawy o sprzedaży bezpośredniej przedmiotem sporu - PAP). W tym zakresie zaproponowano, aby nadzór nad bezpieczeństwem żywności w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego i żywności zawierającej jednocześnie produkty pochodzenia zwierzęcego i niezwierzęcego powierzony został Inspekcji Weterynaryjnej, a nadzór nad produkcją pochodzenia roślinnego sprawowała Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Polecamy: Jak rozliczyć VAT od sprzedaży dokonywanej przez rolników
Projekt ustawy przyznaje ministrowi rolnictwa kompetencje do określania w drodze rozporządzeń limitów ograniczających rozmiar działalności prowadzonej przez jeden podmiot w ramach rolniczego handlu detalicznego; wymagań higienicznych dla podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny oraz preferencji podatkowych w postaci zwolnień przedmiotowych dla przychodów uzyskiwanych z rolniczego handlu detalicznego - poinformował biuro prasowe resortu w komunikacie.
Kiedy zakup ziemi rolnej nie podlega PCC
Ministerstwo zakłada, że rolnik bez podatku będzie mógł sprzedać produkty do kwoty 40 tys. zł rocznie.
Planuje się, że przygotowywana ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
awy/ gma/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat