REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia do 2000 zł w 2017 roku wykluczy młodych z rynku pracy

Wzrost minimalnego wynagrodzenia do 2000 zł w 2017 roku wykluczy młodych z rynku pracy
Wzrost minimalnego wynagrodzenia do 2000 zł w 2017 roku wykluczy młodych z rynku pracy

REKLAMA

REKLAMA

Rząd zdecydował się na podwyższenie płacy minimalnej w 2017 r. do 2000 zł. Jednocześnie nowa ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, wprowadzająca m.in. godzinową stawkę płacy minimalnej, przewiduje również zniesienie możliwości wynagradzania osób o stażu pracy nieprzekraczającym 1 roku na poziomie 80 proc. płacy minimalnej.

– Połączenie tych dwóch rozwiązań sprawi, że minimalne wynagrodzenie obowiązujące absolwentów dopiero wchodzących na rynek pracy wzrośnie z obecnych 1480 zł aż do 2000 zł. Przełoży się to na wzrost kosztów pracy po stronie pracodawcy aż o ok. 627 zł miesięcznie. Innymi słowy, zatrudnianie młodych pracowników może w jednym momencie podrożeć o ponad 35 proc. Tak drastyczny wzrost może zablokować wielu młodym ludziom możliwość startu w życie zawodowe. Zamiast korzystać z możliwości zdobywania pierwszych doświadczeń oraz nabywania kompetencji będą oni skazani na bezrobocie – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Autopromocja

Opublikowane niedawno przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dane dotyczące wynagrodzeń absolwentów w pierwszym roku pracy, związane ze startem platformy absolwenci.nauka.gov.pl, które bazują na informacjach pobranych z ZUS, potwierdzają znaną od dawna prawidłowość, że młodzi Polacy zarabiają niewiele na starcie swojej kariery zawodowej.

Dotyczy to przede wszystkim mniejszych ośrodków. Np. w latach 2014-2015 średnie zarobki absolwentów studiów magisterskich Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach do roku od ukończenia studiów wynosiły 1664 zł, a prawie 60% z nich zarabiało mniej niż wynosiła obowiązująca w 2015 r. standardowa stawka płacy minimalnej. Sytuacja absolwentów wielu innych uczelni nie różniła się diametralnie od tej, jakiej doświadczają osoby, które niedawno ukończyły wspomnianą kielecką uczelnię. Można szacować, że w skali całej Polski poniżej 100-procentowej stawki miesięcznego minimalnego wynagrodzenia zarabia ok. 1/3 absolwentów polskich szkół wyższych.

Skutki tej zmiany nie byłyby tak poważne, gdyby nie wprowadzano równolegle płacy minimalnej w odniesieniu do umów zleceń, która wynosiłaby po zwaloryzowaniu od razu 13 zł brutto za godzinę pracy, czyli – uśredniając liczbę godzin przepracowanych w poszczególnych miesiącach – mniej więcej 2184 zł. Zatrudniane niepracownicze, w oparciu o umowy cywilnoprawne, było w ostatnich latach niejednokrotnie nadużywane, jednak było ono zarazem elementem zapobiegającym wzrostowi bezrobocia na skutek podnoszenia płacy minimalnej. Teraz już takiej możliwości nie będzie.

Z tego powodu możemy spodziewać się, że znalezienie jakiejkolwiek pracy przez młode osoby będzie stawać się coraz trudniejsze. Ożywienie gospodarcze póki co ograniczać będzie ten efekt, z uwagi na to, iż obecnie każde ręce do pracy są na wagę złota, jednak w okresie dekoniunktury bezrobocie wśród młodych może ponownie osiągnąć niepokojąco duże wielkości, być może nawet przekraczając najwyższe poziomy z lat 2012–2013.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Tymczasem podwyższanie płacy minimalnej dla osób młodych ma najmniejszy sens ekonomiczny. Tacy pracownicy bardzo szybko nabywają doświadczenie i kompetencje zawodowe, podnosząc w ten sposób w dynamicznym tempie swoją wartość na rynku pracy oraz poziom zarobków, na które mogą liczyć. Najtrudniejszy jest jednak sam start w życie zawodowe, kiedy ich umiejętności nie są jeszcze sprawdzone i udowodnione, a pracodawca musi inwestować w ich szkolenie, jednocześnie uzyskując w tym okresie relatywnie niewielkie korzyści z zatrudniania takich osób. Rozwiązanie dopuszczające wynagradzanie młodych pracowników zdobywających pierwsze doświadczenia zawodowe na poziomie niższym od płacy minimalnej funkcjonuje z powodzeniem w wielu państwach rozwiniętych, w tym m.in. Australii, Irlandii, Luksemburgu, Holandii, Nowej Zelandii, Słowacji czy Wielkiej Brytanii.

Ustawodawstwo dotyczące minimalnego wynagrodzenia powinno przede wszystkim zapobiegać długotrwałemu tkwieniu w pułapce niskiego wynagrodzenia, a nie blokować szanse na rozpoczęcie pierwszej pracy i nabywanie kompetencji zawodowych. Nie można również wykluczać, że na skutek tych zmian jeszcze częściej spotykane będą całkowicie bezpłatne staże.

Źródło: Pracodawcy RP

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: InforFK
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA