Ulgi na działalność badawczo-rozwojową od 1 stycznia 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Jak zaznaczył prezydent, nowa ustawa dotyczy rozwoju w Polsce innowacyjności, "podniesienia poziomu innowacyjności, a tym samym - poprawy funkcjonowania polskiej gospodarki, poprawy funkcjonowania polskiej nauki, a przede wszystkim - poprawy naszej pozycji na świecie, jeżeli chodzi o wydatki inwestycyjne w działalność i jej skutki o charakterze innowacyjnym".
REKLAMA
W uroczystości w Pałacu Prezydenckim bierze udział m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz zespoły badawcze, których projekty są współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
W 2017 r. ulga podatkowa na badania i rozwój będzie bardziej atrakcyjna dla przedsiębiorstw
Głos w dyskusji o „Konstytucji biznesu”
Rządowa nowelizacja niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, przygotowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) - nazywana małą, czy też pierwszą ustawą o innowacyjności - wprowadza system instrumentów premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej.
Ustawa przewiduje zniesienie od 1 stycznia 2017 r. podatku dochodowego od własności intelektualnej wnoszonej do spółki. Nowe przepisy zakładają też możliwość odliczenia od podatku kosztów uzyskania patentu przez małe i średnie przedsiębiorstwa.
Ponadto ustawa zwiększa kwoty kosztów kwalifikowanych wydatków na badania i rozwój, które można odliczyć od podatku. Dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm odliczenia te wyniosą do 50 proc. Duże firmy będą mogły z kolei odliczyć nawet 50 proc. wydatków osobowych i 30 proc. pozostałych kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową.
Nowe przepisy wydłużają z trzech do sześciu lat okres, w jakim przedsiębiorca będzie mógł odliczyć koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową.
Polecamy: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)
W nowelizacji przewidziano również, że nowo powstające przedsiębiorstwa (tzw. start-upy) prowadzące działalność badawczo-rozwojową mogą się ubiegać o zwrot gotówkowy w wysokości 18 lub 19 proc. potencjalnego, ale niewykorzystanego odliczenia.
Ustawa zawiera poza tym pakiet przepisów dla naukowców - m.in. modyfikuje zasady nabywania przez naukowców praw majątkowych do wynalazków. Poza tym nowe przepisy usuwają ograniczenia czasu (obecnie maksymalnie pięć lat), w jakim wynalazcom pracującym na uczelniach przysługiwały udziały w korzyściach z komercjalizacji. (PAP)
lt/ zan/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat