Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju

REKLAMA
Jakie kierunki działań?
Reindustrializacja ma wzmocnić gospodarkę. Rząd podkreśla, że przemysł jest źródłem komercyjnych wydatków na badania i rozwój oraz naturalnym środowiskiem innowacji, także dla firm sektora usługowego.
Rząd chce postawić także na rozwój innowacyjnych firm. Chodzi o pomoc przedsiębiorcom, aby małe firmy mogły stawać się średnimi, średnie dużymi, a duże osiągały zdolność do globalnej konkurencji. Zdaniem rządu można to osiągnąć poprzez eliminację regulacyjnych i biurokratycznych barier w codziennym funkcjonowaniu polskich przedsiębiorstw. Ułatwi to tworzenie innowacji przez firmy.
Ulga podatkowa na innowacje i ułatwienia w zakładaniu spółek celowych
Kolejnym celem rządu będzie zrównoważony rozwój społeczny i regionalny. W ramach tego rząd będzie kładł nacisk na prowadzenie skutecznej polityki regionalnej na rzecz spójności, przeciwdziałanie powstawaniu obszarów wykluczenia oraz niwelowanie różnic w dostępie mieszkańców Polski do usług publicznych i rynku pracy.
Co planuje rząd?
Główne przedsięwzięcia realizowane przez ministra rozwoju we współpracy z ministrami w ramach „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” polegają na stworzeniu systemu inteligentnych zamówień publicznych (m.in. odejście od kryterium najniższej ceny, uwzględnianie kosztów eksploatacji, ułatwienia dla małych i średnich firm, promocja stabilnych miejsc pracy, preferowanie rzetelnych dostawców). Wdrożony będzie także program Start in Poland, którego celem będzie stworzenie warunków do rozwoju polskich start-upów. Rząd chce także zintegrować instytucje wspierania rozwoju i stworzyć na ich bazie Polski Fundusz Rozwoju SA. Rząd chce zwiększyć możliwości pozyskiwania przede wszystkim za pośrednictwem Polskiego Funduszu Rozwoju – kapitału na inwestycje, oferowanego na preferencyjnych warunkach przez międzynarodowe instytucje finansowe, takie jak np. Bank Światowy, Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych.
Częścią „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” ma być przygotowanie przez ministra rozwoju, we współpracy z innymi ministrami, kompleksowych rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej, w szczególności przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Ponadto rząd chce wpierać ideę akcjonariatu pracowniczego.
Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku
Zapisz się na
Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku100 usprawnień dla firm - pierwszy pakiet proprzedsiębiorczy ministra rozwoju
Ministrowi: rozwoju i edukacji narodowej mają przygotować reformę szkolnictwa zawodowego, jak również podjąć działania na rzecz włączania przedstawicieli przemysłu w przygotowanie planu nauczania, a także poprawienia poziomu nauczania przedsiębiorczości i ekonomii w szkołach.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychAutorem jest: Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: