Umowy o dzieło dla cudzoziemców
REKLAMA
REKLAMA
Z danych resortu pracy wynika, iż 32% wszystkich zarejestrowanych w 2016 r. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi dotyczyło umów o dzieło. Resort zwraca uwagę na charakter umowy o dzieło i konieczność rozróżnienia umów o dzieło od umowy zlecenia czy umów o świadczenie usług.
REKLAMA
Ministerstwo zwraca uwagę, iż „przedmiotem umowy o dzieło jest zobowiązanie do wykonania oznaczonego dzieła rozumianego jako osiągniecie określonego, zindywidualizowanego rezultatu w postaci materialnej lub niematerialnej. Wykonanie dzieła najczęściej przybiera więc postać wytworzenia rzeczy, lecz może także polegać na dokonaniu zmian w rzeczy już istniejącej, jej naprawieniu, przerobieniu lub uzupełnieniu albo na rozbudowie rzeczy, połączeniu z innymi rzeczami, dodaniu części składowych lub przynależności (...). Przyjmuje się, ze rezultat, o którym umawiają się strony, powinien mieć być samoistny, obiektywnie osiągalny i pewny. Nie powinno być uznane za dzieło coś, co nie odróżnia się w żaden sposób od innych występujących na danym rynku pracy rezultatów pracy, gdyż wówczas zatraciłoby swój indywidualny charakter dzieła (...). Dzieło powinno być wyrazem kreatywności i umiejętności. W przypadku umowy o dzieło istnieje możliwość poddania umówionego rezultatu sprawdzianowi na istnienie wad fizycznych (...)".
Resort pracy zwraca również uwagę, że charakter prawny umowy określa nie tylko sama nazwa umowy, ale przede wszystkim jej treść, a także warunki i okoliczności towarzyszące jej wykonywaniu.
Dla zleceniobiorców obowiązkowe są ubezpieczenia: emerytalne i rentowe oraz wypadkowe. Ubezpieczenie chorobowe ma charakter dobrowolny. Przy wykonywaniu pracy na podstawie umowy o dzieło nie ma obowiązku ubezpieczeń społecznych.
Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r. (książka)
„W przypadku, gdy płatnik nie dokona zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych osoby, z którą zawarł umowę o dzieło, a w toku postępowania wyjaśniającego, bądź kontroli zostanie stwierdzone, że faktycznie zwarta została umowa zlecenia albo umowa o świadczenia usług (...) , terenowa jednostka ZUS jest uprawniona do stwierdzenia obowiązku ubezpieczeń społecznych".
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat