| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umowy o dzieło dla cudzoziemców

Umowy o dzieło dla cudzoziemców

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyraziło zaniepokojenie dużą liczbą umów o dzieło jako podstaw zatrudnienia cudzoziemców i skierowało do partnerów społecznych list w tej sprawie.

Z danych resortu pracy wynika, iż 32% wszystkich zarejestrowanych w 2016 r. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi dotyczyło umów o dzieło. Resort zwraca uwagę na charakter umowy o dzieło i konieczność rozróżnienia umów o dzieło od umowy zlecenia czy umów o świadczenie usług.

Ministerstwo zwraca uwagę, iż „przedmiotem umowy o dzieło jest zobowiązanie do wykonania oznaczonego dzieła rozumianego jako osiągniecie określonego, zindywidualizowanego rezultatu w postaci materialnej lub niematerialnej. Wykonanie dzieła najczęściej przybiera więc postać wytworzenia rzeczy, lecz może także  polegać na dokonaniu  zmian  w  rzeczy  już  istniejącej,  jej  naprawieniu,  przerobieniu  lub uzupełnieniu  albo  na  rozbudowie  rzeczy,  połączeniu  z  innymi  rzeczami,  dodaniu części  składowych  lub  przynależności (...). Przyjmuje się, ze rezultat, o którym umawiają się strony, powinien mieć być samoistny, obiektywnie osiągalny i pewny. Nie powinno być uznane za dzieło coś, co nie odróżnia się w żaden sposób od innych występujących na danym rynku pracy rezultatów pracy, gdyż wówczas zatraciłoby swój indywidualny charakter dzieła (...). Dzieło powinno być wyrazem kreatywności i umiejętności. W przypadku umowy o dzieło istnieje możliwość poddania umówionego rezultatu sprawdzianowi na istnienie wad fizycznych (...)".

Resort pracy zwraca również uwagę, że charakter prawny umowy określa nie tylko sama nazwa umowy, ale przede wszystkim jej treść, a także warunki i okoliczności towarzyszące jej wykonywaniu.

Dla zleceniobiorców obowiązkowe są ubezpieczenia: emerytalne i rentowe oraz wypadkowe. Ubezpieczenie chorobowe ma charakter dobrowolny. Przy wykonywaniu pracy na podstawie umowy o dzieło nie ma obowiązku ubezpieczeń społecznych.

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r. (książka)

„W przypadku, gdy płatnik nie dokona zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych osoby, z którą zawarł umowę o dzieło, a w toku postępowania wyjaśniającego, bądź kontroli zostanie stwierdzone, że faktycznie zwarta została umowa zlecenia albo umowa o świadczenia usług (...) , terenowa jednostka ZUS jest uprawniona do stwierdzenia obowiązku ubezpieczeń społecznych".

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kolmers Legal

Kancelaria prawna dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »