reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Bez opłaty za brak sieci zbierania pojazdów za 2016 r.

Bez opłaty za brak sieci zbierania pojazdów za 2016 r.

Wprowadzający pojazdy, którzy nie zapewnili sieci zbierania pojazdów w 2016 r., nie muszą płacić opłaty za brak takiej sieci. Nie muszą też składać sprawozdania o wysokości tej opłaty. Jak stwierdzono w komunikacie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, wynika to z braku możliwości obliczenia opłaty za brak sieci za 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. przez wprowadzającego pojazd należy rozumieć przedsiębiorcę będącego producentem pojazdu lub przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu pojazdu. Tacy wprowadzający pojazdy mają obowiązek zapewnienia sieci zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Wprowadzający pojazd zapewnia sieć wyłącznie przez własne stacje demontażu i punkty zbierania pojazdów lub na podstawie umów z przedsiębiorcami prowadzącymi stacje demontażu.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Jeżeli wprowadzający pojazdy nie wywiążą się z tego obowiązku, są zobowiązani wnieść opłatę składającą się z:

  1. opłaty stałej za brak sieci zbierania pojazdów – w wysokości 12 000 zł i
  2. opłaty za brak sieci zbierania pojazdów – obliczanej według stawki 12 zł za brak jednej stacji demontażu lub jednego punktu zbierania pojazdów w ciągu roku kalendarzowego za każdy pojazd wprowadzony na terytorium kraju w tym roku kalendarzowym.

Takie stawki przewiduje rozporządzenie Ministra Środowiska z 14 grudnia 2016 r. w sprawie wysokości opłaty za brak sieci zbierania pojazdów (Dz.U. poz. 2085). Rozporządzenie to obowiązuje od 1 stycznia 2017 r. Tymczasem przepisy ustawy o recyklingu pojazdów przewidują, że obowiązek obliczenia opłaty za brak sieci powstaje na koniec roku kalendarzowego (art. 16 ust. 1 ustawy). Wprowadzający pojazdy, którzy nie zapewnili sieci w 2016 r., nie mieli zatem możliwości obliczenia opłaty za jej brak i złożenia sprawozdania w tej sprawie. Tym samym za 2016 r. opłaty tej się nie nalicza i nie odprowadza. Pierwszym rozliczanym okresem będzie rok 2017.

Opłata za brak sieci jest wpłacana na rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 31 marca roku następującego po roku, którego opłata dotyczy (art. 16 ust. 2 ww. ustawy). Zatem wprowadzający pojazdy, którzy nie zapewnili sieci, będą tę opłatę uiszczać po raz pierwszy 31 marca 2018 r. i opłata ta będzie dotyczyła tylko 2017 r.

Czytaj więcej w artykule: "Przedsiębiorcy nie muszą wnosić opłaty za brak sieci zbierania pojazdów za 2016 r." >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama