Bez opłaty za brak sieci zbierania pojazdów za 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Od 1 stycznia 2016 r. przez wprowadzającego pojazd należy rozumieć przedsiębiorcę będącego producentem pojazdu lub przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu pojazdu. Tacy wprowadzający pojazdy mają obowiązek zapewnienia sieci zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji.
REKLAMA
Wprowadzający pojazd zapewnia sieć wyłącznie przez własne stacje demontażu i punkty zbierania pojazdów lub na podstawie umów z przedsiębiorcami prowadzącymi stacje demontażu.
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
Jeżeli wprowadzający pojazdy nie wywiążą się z tego obowiązku, są zobowiązani wnieść opłatę składającą się z:
- opłaty stałej za brak sieci zbierania pojazdów – w wysokości 12 000 zł i
- opłaty za brak sieci zbierania pojazdów – obliczanej według stawki 12 zł za brak jednej stacji demontażu lub jednego punktu zbierania pojazdów w ciągu roku kalendarzowego za każdy pojazd wprowadzony na terytorium kraju w tym roku kalendarzowym.
Takie stawki przewiduje rozporządzenie Ministra Środowiska z 14 grudnia 2016 r. w sprawie wysokości opłaty za brak sieci zbierania pojazdów (Dz.U. poz. 2085). Rozporządzenie to obowiązuje od 1 stycznia 2017 r. Tymczasem przepisy ustawy o recyklingu pojazdów przewidują, że obowiązek obliczenia opłaty za brak sieci powstaje na koniec roku kalendarzowego (art. 16 ust. 1 ustawy). Wprowadzający pojazdy, którzy nie zapewnili sieci w 2016 r., nie mieli zatem możliwości obliczenia opłaty za jej brak i złożenia sprawozdania w tej sprawie. Tym samym za 2016 r. opłaty tej się nie nalicza i nie odprowadza. Pierwszym rozliczanym okresem będzie rok 2017.
Opłata za brak sieci jest wpłacana na rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 31 marca roku następującego po roku, którego opłata dotyczy (art. 16 ust. 2 ww. ustawy). Zatem wprowadzający pojazdy, którzy nie zapewnili sieci, będą tę opłatę uiszczać po raz pierwszy 31 marca 2018 r. i opłata ta będzie dotyczyła tylko 2017 r.
Czytaj więcej w artykule: "Przedsiębiorcy nie muszą wnosić opłaty za brak sieci zbierania pojazdów za 2016 r." >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat