reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Obowiązek podwójnej rejestracji zostanie zlikwidowany

Obowiązek podwójnej rejestracji zostanie zlikwidowany

Jedna rejestracja VAT powinna umożliwić podatnikom dokonywanie zarówno transakcji krajowych, jak ich wewnątrzunijnych - uważa Komisja Przyjazne Państwo.


ZMIANA PRAWA

Na wczorajszym posiedzeniu sejmowej Komisji Przyjazne Państwo omówione zostały kolejne inicjatywy ustawodawcze w zakresie zmian w ustawie o VAT. Komisja zdecydowała o skierowaniu do Sejmu projektu zakładającego likwidację obowiązku oddzielnej rejestracji VAT dla transakcji krajowych i wewnątrzunijnych.

Zgodnie z proponowaną zmianą podatnik będzie zobowiązany do złożenia tylko jednego zgłoszenia rejestracyjnego, bez konieczności składania dodatkowego zgłoszenia w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Zmiana miałaby wejść w życie 1 stycznia 2010 r.

Komisja przyjęła także propozycję zmian w przepisach regulujących rozliczenie VAT w odniesieniu do długów nieściągalnych. Projektowane zmiany pozwalają na zmniejszenie kosztów ponoszonych przez podatników w związku z tzw. złymi długami. Jednocześnie koszty podatku mają zostać przerzucone na podmioty uchylające się od zapłaty należności.

Komisja rozpatrzyła również projekt zakładający likwidację obowiązku składania deklaracji podatkowych za okresy, w których podatnik nie dokonywał żadnych transakcji podlegających opodatkowaniu VAT oraz nie zamierza odliczać podatku naliczonego. Inna omawiana wczoraj nowelizacja umożliwia podatnikom odliczanie podatku naliczonego w okresie roku od powstania tego prawa, a nie jak obecnie w ciągu dwóch miesięcy. Ze względu na wady legislacyjne obu projektów Komisja nie zdecydowała się wczoraj na skierowanie ich do Sejmu.

Ważne!

Zgodnie z proponowaną zmianą podatnik będzie zobowiązany do złożenia tylko jednego zgłoszenia rejestracyjnego

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama