REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogólnopolski Finał Konkursu Wiedzy o Podatkach już 13 kwietnia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
Ogólnopolski Finał Konkursu Wiedzy o Podatkach już 13 kwietnia
Ogólnopolski Finał Konkursu Wiedzy o Podatkach już 13 kwietnia

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Rada Doradców Podatkowych oraz Oddziały Regionalne Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą wiele działań krzewiących wiedzę podatkową wśród młodzieży. Flagowym projektem w tym zakresie jest bez wątpienia Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach. To już ósma edycja tego Konkursu, w który zaangażowało się 8 Oddziałów Regionalnych KIDP. Finał Konkursu odbędzie się 13 kwietnia br. w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Idea Konkursu zrodziła się w Śląskim Oddziale KIDP. Następnie przystępowały do projektu poszczególne Oddziały KIDP. Pierwszy Śląski Konkurs odbył się w 2009 r. Natomiast I Ogólnopolski Finał Konkursu miał miejsce w 2011 r. W Śląskim Konkursie co roku bierze udział około 100 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, natomiast biorąc pod uwagę całą Polskę, liczba ta sięgała nawet 1230 uczniów.

REKLAMA

Autopromocja

Akcja ma charakter cykliczny. Do tegorocznej edycji Konkursu przystąpiły następujące Oddziały KIDP: Dolnośląski, Lubuski, Łódzki, Podkarpacki, Pomorski, Śląski, Warmińsko-Mazurski i Zachodniopomorski.

Podstawową misją Konkursu i jego celem jest szerzenie wiedzy prawno-podatkowej wśród uczniów i nauczycieli oraz propagowanie obowiązujących przepisów prawno-podatkowych. Ponadto wydarzenie ma na celu promowanie wiedzy o zawodzie oraz budowanie pozytywnego wizerunku zawodu doradcy podatkowego a także promowanie samorządu zawodowego doradców podatkowych jako organizacji aktywnie działającej na rzecz edukacji w zakresie podatków.

W szkołach organizowane są spotkania z młodzieżą, pogadanki dla nauczycieli prowadzone przez doradców podatkowych.

Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konkursu jest pani Iwona Wojsław, doradca podatkowy ze Śląskiego Oddziału KIDP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Patronat honorowy nad Konkursem objął Śląski Kurator Oświaty.

W dniu 15 marca 2018 r. na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się X Śląski Konkurs Wiedzy o Podatkach, w którym wzięło udział 92 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego.

Teraz czas na III etap ogólnopolski.

III etap Konkursu składa się z części pisemnej oraz ustnej. Część pisemna polega na przeprowadzeniu zamkniętego testu wielokrotnego wyboru, który trwa 30 minut i obejmuje 20 pytań. Do części ustnej przechodzi do 25 uczniów, którzy uzyskali największą liczbę punktów z testu. Cześć ustna polega na udzieleniu odpowiedzi na 3 pytania.

Informacje o Konkursie znajdują się na stronach poszczególnych Oddziałów KIDP uczestniczących w wydarzeniu, portalach społecznościowych oraz na stronie Silesia.kidp.pl.

Przykładowo, Lubuski Konkurs Wiedzy o Podatkach z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodzieży. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu, który został objęty patronatem honorowym przez Lubuskiego Kuratora Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim oraz patronatem medialnym przez Gazetę Lubuską, była „Swoboda działalności gospodarczej”. W finale wojewódzkim, który odbył się dnia 15 marca 2018 roku, udział wzięło 21 uczniów. Z ramienia Lubuskiego Kuratorium Oświaty do udziału w II etapie Konkursu wydelegowano Panią Katarzynę Dąbrowę – Starszego wizytatora z Delegatury w Zielonej Górze. Uczniowie biorący udział w II etapie III Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach otrzymali zaświadczenia, finaliści dyplomy, natomiast nauczyciele podziękowania za pomoc w przygotowaniu młodzieży do udziału w Konkursie. Laureatami tegorocznego konkursu zostali:

- Tomasz Świątek z I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie (I miejsce),

- Joanna Węglewska z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach (II miejsce),

- Arkadiusz Porzucek z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach (III miejsce).

W Konkurs zaangażował się też Oddział Warmińsko-Mazurski. W dniu 15 marca 2018 r. w salach Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się VIII edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Podatkach dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Patronat honorowy nad Konkursem objął Pan Prof. dr hab. Jerzy Kasprzak, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Kurator Oświaty w Olsztynie Pan Krzysztof Marek Nowacki. Laureatami tegorocznego konkursu zostali:

I miejsce – Pani Aleksandra Bludau, Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie

II miejsce – Pan Łukasz Łużyński, Zespół Szkół w Lubawie

III miejsce – Pan Damian Tuszyński, Zespół Szkół w Lubawie

IV miejsce – Pani Zuzanna Kołecka, Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie

V miejsce – Pani Sylwia Pruchniewska, Zespół Szkół w Lubawie

Zwycięzcy konkursów zakwalifikowali się do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się dnia 13 kwietnia 2018 roku w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zarówno Krajowa Rada Doradców Podatkowych, jak i Oddziały Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą także  wiele innych działań, współpracując  z uczelniami oraz kołami studenckimi.

REKLAMA

Przykładowo, Wielkopolski Oddział KIDP aktywnie wspiera edukację studentów, a także propagowanie wiedzy prawno-podatkowej, współpracując z uczelniami wyższymi takimi jak Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, a także
ze studenckimi stowarzyszeniami i kołami naukowymi między innymi z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań, Studenckim Kołem Naukowym Finansów Przedsiębiorstw „Kapitał" oraz z Kołem Naukowym Prawa Finansowego „Pecunia”.

W ramach wieloletniej współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań od marca do maja 2018 r. wspólnie realizowane są trzy projekty. W dniach 19-21.03.2018 r. odbyły się Ogólnopolskie Dni Praktyk Prawniczych. W kwietniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawa Nieruchomości: Prawo w przestrzeni biznesu” natomiast w maju  Dni Prawnika.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych także wspiera inicjatywy studenckich kół naukowych, obejmując je patronatem i udzielając wsparcia merytorycznego.

Oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowy KSeF 2026: Prof. W. Modzelewski: Dlaczego trzeba wywrócić do góry nogami obecny system fakturowania? Sprzeczności w kolejnej wersji nowelizacji ustawy o VAT

Obecny system fakturowania w bólach rodził się przed trzydziestu laty – dlaczego teraz trzeba go wywrócić do góry nogami, wprowadzając obowiązkowy model KSeF? Pyta prof. dr hab. Witold Modzelewski. I jednocześnie zauważa, że po uważnej lekturze kolejnej wersji przepisów dot. obowiązkowego KSeF, można dojść do wniosku, że oczywiste sprzeczności w nich zawarte uniemożliwiają ich legalne zastosowanie.

Obowiązki podatkowe pracowników transgranicznych - zasady, terminy, reguła 183 dni, rezydencja podatkowa

W dobie rosnącej mobilności zawodowej coraz więcej osób podejmuje zatrudnienie poza granicami swojego kraju. W niniejszym artykule omawiamy kluczowe zagadnienia dotyczące obowiązków podatkowych pracowników transgranicznych, którzy zdecydowali się podjąć zatrudnienie w Polsce.

Jaka inflacja w Polsce w 2025, 2026 i 2027 roku - prognozy NBP

Inflacja CPI w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2025 r. w przedziale 3,5-4,4 proc., w 2026 r. w przedziale 1,7-4,5 proc., a w 2027 r. w przedziale 0,9-3,8 proc. - tak wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP z lipca 2025 r. Projekcja ta uwzględnia dane dostępne do 9 czerwca br.

Podatek od prezentu ślubnego - kiedy trzeba zapłacić. Prawo rozróżnia 3 kategorie darczyńców i 3 limity wartości darowizn

Dla nowożeńców – prezent, dla Urzędu Skarbowego – podstawa opodatkowania. Fiskus przewidział dla darowizn konkretne przepisy prawa podatkowego i lepiej je znać, zanim wpędzimy się w kłopoty, zostawiając grube rysy na pięknych ślubnych wspomnieniach. Szczególnie kłopotliwa może być gotówka. Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl i fillup.pl tłumaczy, co zrobić z weselnymi kopertami i kosztownymi podarunkami.

REKLAMA

Stopy procentowe NBP 2025: w lipcu obniżka o 0,25 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 lipca 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosić będzie od 3 lipca 2025 r. 5,00 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zaskoczeniem dla większości analityków finansowych i ekonomistów, którzy oczekiwali braku zmian w lipcu.

Jak legalnie wypłacić pieniądze ze spółki z o.o. Zasady i skutki podatkowe. Adwokat wyjaśnia wszystkie najważniejsze sposoby

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to popularna forma prowadzenia biznesu w Polsce, ceniona za ograniczenie ryzyka osobistego wspólników. Niesie ona jednak ze sobą szczególną cechę – tzw. podwójne opodatkowanie zysków. Oznacza to, że najpierw sama spółka płaci podatek CIT od swojego dochodu (9% lub 19%), a następnie, gdy zysk jest wypłacany wspólnikom, wspólnik musi zapłacić podatek dochodowy PIT od otrzymanych środków. Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to duże zaskoczenie, ponieważ w jednoosobowej działalności gospodarczej można swobodnie dysponować zyskiem i płaci się podatek tylko raz. W spółce z o.o. majątek spółki jest odrębny od majątku prywatnego właścicieli, więc każda wypłata pieniędzy ze spółki na rzecz wspólnika lub członka zarządu musi mieć podstawę prawną. Poniżej przedstawiamy wszystkie legalne metody „wyjęcia” środków ze spółki z o.o., wraz z krótkim omówieniem zasad ich stosowania oraz konsekwencji podatkowych i ewentualnych ryzyk.

Odpowiedzialność członków zarządu za długi i niezapłacone podatki spółki z o.o. Kiedy powstaje i jakie są sankcje? Jak ograniczyć ryzyko?

W świadomości wielu przedsiębiorców panuje przekonanie, że założenie spółki z o.o. jest swoistym „bezpiecznikiem” – że prowadząc działalność w tej formie, nie odpowiadają oni osobiście za zobowiązania. I rzeczywiście – to spółka, jako osoba prawna, ponosi odpowiedzialność za swoje długi. Jednak ta zasada ma wyjątki. Najważniejszym z nich jest art. 299 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), który otwiera drogę do pociągnięcia członków zarządu do odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki.

Zakładanie spółki z o.o. w 2025 roku. Adwokat radzi jak to zrobić krok po kroku i bez błędów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje jednym z najczęściej wybieranych modeli prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W 2025 roku proces rejestracji jest w pełni cyfrowy, a pozorne uproszczenie procedury sprawia, że wielu przedsiębiorców zakłada spółki „od ręki”, nie przewidując potencjalnych konsekwencji. Niestety, błędy popełnione na starcie mogą skutkować realnymi problemami organizacyjnymi, podatkowymi i prawnymi, które ujawniają się dopiero po miesiącach – lub latach.

REKLAMA

Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF 2026: Ministerstwo Finansów publikuje harmonogram, dokumentację API KSeF 2.0 oraz strukturę logiczną FA(3)

W dniu 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną w zakresie implementacji Krajowego Systemu e-Faktur z narzędziami wspierającymi integrację. Od dziś firmy oraz dostawcy oprogramowania do wystawiania faktur mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Materiały są dostępne pod adresem: ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/wsparcie-dla-integratorow. W przypadku pytań w zakresie udostępnionej dokumentacji API KSeF 2.0 Ministerstwo Finansów prosi o kontakt za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: ksef.podatki.gov.pl/formularz.

REKLAMA