REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogólnopolski Finał Konkursu Wiedzy o Podatkach już 13 kwietnia

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
Ogólnopolski Finał Konkursu Wiedzy o Podatkach już 13 kwietnia
Ogólnopolski Finał Konkursu Wiedzy o Podatkach już 13 kwietnia

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Rada Doradców Podatkowych oraz Oddziały Regionalne Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą wiele działań krzewiących wiedzę podatkową wśród młodzieży. Flagowym projektem w tym zakresie jest bez wątpienia Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach. To już ósma edycja tego Konkursu, w który zaangażowało się 8 Oddziałów Regionalnych KIDP. Finał Konkursu odbędzie się 13 kwietnia br. w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Idea Konkursu zrodziła się w Śląskim Oddziale KIDP. Następnie przystępowały do projektu poszczególne Oddziały KIDP. Pierwszy Śląski Konkurs odbył się w 2009 r. Natomiast I Ogólnopolski Finał Konkursu miał miejsce w 2011 r. W Śląskim Konkursie co roku bierze udział około 100 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, natomiast biorąc pod uwagę całą Polskę, liczba ta sięgała nawet 1230 uczniów.

Autopromocja

Akcja ma charakter cykliczny. Do tegorocznej edycji Konkursu przystąpiły następujące Oddziały KIDP: Dolnośląski, Lubuski, Łódzki, Podkarpacki, Pomorski, Śląski, Warmińsko-Mazurski i Zachodniopomorski.

Podstawową misją Konkursu i jego celem jest szerzenie wiedzy prawno-podatkowej wśród uczniów i nauczycieli oraz propagowanie obowiązujących przepisów prawno-podatkowych. Ponadto wydarzenie ma na celu promowanie wiedzy o zawodzie oraz budowanie pozytywnego wizerunku zawodu doradcy podatkowego a także promowanie samorządu zawodowego doradców podatkowych jako organizacji aktywnie działającej na rzecz edukacji w zakresie podatków.

W szkołach organizowane są spotkania z młodzieżą, pogadanki dla nauczycieli prowadzone przez doradców podatkowych.

Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konkursu jest pani Iwona Wojsław, doradca podatkowy ze Śląskiego Oddziału KIDP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Patronat honorowy nad Konkursem objął Śląski Kurator Oświaty.

W dniu 15 marca 2018 r. na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się X Śląski Konkurs Wiedzy o Podatkach, w którym wzięło udział 92 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego.

Teraz czas na III etap ogólnopolski.

III etap Konkursu składa się z części pisemnej oraz ustnej. Część pisemna polega na przeprowadzeniu zamkniętego testu wielokrotnego wyboru, który trwa 30 minut i obejmuje 20 pytań. Do części ustnej przechodzi do 25 uczniów, którzy uzyskali największą liczbę punktów z testu. Cześć ustna polega na udzieleniu odpowiedzi na 3 pytania.

Informacje o Konkursie znajdują się na stronach poszczególnych Oddziałów KIDP uczestniczących w wydarzeniu, portalach społecznościowych oraz na stronie Silesia.kidp.pl.

Przykładowo, Lubuski Konkurs Wiedzy o Podatkach z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodzieży. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu, który został objęty patronatem honorowym przez Lubuskiego Kuratora Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim oraz patronatem medialnym przez Gazetę Lubuską, była „Swoboda działalności gospodarczej”. W finale wojewódzkim, który odbył się dnia 15 marca 2018 roku, udział wzięło 21 uczniów. Z ramienia Lubuskiego Kuratorium Oświaty do udziału w II etapie Konkursu wydelegowano Panią Katarzynę Dąbrowę – Starszego wizytatora z Delegatury w Zielonej Górze. Uczniowie biorący udział w II etapie III Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach otrzymali zaświadczenia, finaliści dyplomy, natomiast nauczyciele podziękowania za pomoc w przygotowaniu młodzieży do udziału w Konkursie. Laureatami tegorocznego konkursu zostali:

- Tomasz Świątek z I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie (I miejsce),

- Joanna Węglewska z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach (II miejsce),

- Arkadiusz Porzucek z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach (III miejsce).

W Konkurs zaangażował się też Oddział Warmińsko-Mazurski. W dniu 15 marca 2018 r. w salach Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się VIII edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Podatkach dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Patronat honorowy nad Konkursem objął Pan Prof. dr hab. Jerzy Kasprzak, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Kurator Oświaty w Olsztynie Pan Krzysztof Marek Nowacki. Laureatami tegorocznego konkursu zostali:

I miejsce – Pani Aleksandra Bludau, Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie

II miejsce – Pan Łukasz Łużyński, Zespół Szkół w Lubawie

III miejsce – Pan Damian Tuszyński, Zespół Szkół w Lubawie

IV miejsce – Pani Zuzanna Kołecka, Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie

V miejsce – Pani Sylwia Pruchniewska, Zespół Szkół w Lubawie

Zwycięzcy konkursów zakwalifikowali się do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się dnia 13 kwietnia 2018 roku w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zarówno Krajowa Rada Doradców Podatkowych, jak i Oddziały Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą także  wiele innych działań, współpracując  z uczelniami oraz kołami studenckimi.

Przykładowo, Wielkopolski Oddział KIDP aktywnie wspiera edukację studentów, a także propagowanie wiedzy prawno-podatkowej, współpracując z uczelniami wyższymi takimi jak Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, a także
ze studenckimi stowarzyszeniami i kołami naukowymi między innymi z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań, Studenckim Kołem Naukowym Finansów Przedsiębiorstw „Kapitał" oraz z Kołem Naukowym Prawa Finansowego „Pecunia”.

W ramach wieloletniej współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań od marca do maja 2018 r. wspólnie realizowane są trzy projekty. W dniach 19-21.03.2018 r. odbyły się Ogólnopolskie Dni Praktyk Prawniczych. W kwietniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawa Nieruchomości: Prawo w przestrzeni biznesu” natomiast w maju  Dni Prawnika.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych także wspiera inicjatywy studenckich kół naukowych, obejmując je patronatem i udzielając wsparcia merytorycznego.

Oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

REKLAMA