REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karuzela podatkowa z udziałem "znikających podatników"

Subskrybuj nas na Youtube
Karuzela podatkowa z udziałem
Karuzela podatkowa z udziałem "znikających podatników"
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Prokuratura Krajowa poinformowała 19 kwietnia 2018 r. o zatrzymaniu 13 osób podejrzanych o udział międzynarodowej grupie przestępczej osiągającej korzyści z przestępstw związanych z importem folii stretch. Wśród zatrzymanych jest m.in. właściciel biura rachunkowego, biegły sądowy i policjant. Ujawnione przestępstwa polegały na wprowadzaniu do obrotu w Polsce folii stretch bez uiszczenia VAT, co następowało za pośrednictwem zorganizowanej sieci spółek, tzw. „znikających podatników”.

Wydział II do Spraw Przestępczości Finansowo – Skarbowej Prokuratury Regionalnej w Warszawie nadzoruje śledztwo prowadzone z Delegaturą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie, Mazowieckim Urzędem Celno – Skarbowym w Warszawie oraz Biurem Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji Wydział w Gdańsku, które dotyczy działania międzynarodowej grupy przestępczej, osiągającej korzyści majątkowe z przestępstw karnych oraz karnych skarbowych związanych z importem folii stretch. Ujawnione przestępstwa polegały na wprowadzaniu do obrotu na terenie kraju folii stretch bez zapłacenia należnego podatku VAT w stawce 23%, co następowało za pośrednictwem zorganizowanej sieci spółek, tzw. „znikających podatników”.

REKLAMA

Autopromocja

Sieć spółek wykorzystywana do przestępstwa

Zatrzymania nastąpiły na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz przy udziale funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno – Skarbowego w Warszawie. Czynności te przeprowadzono w różnych miejscach w Polsce – w tym w Warszawie, Mińsku Mazowieckim, Pruszkowie, Gdańsku i Pruszczu Gdańskim.

Prokuratura zarzuca zatrzymanym między innymi organizowanie na terenie Polski sieci spółek wykorzystywanych w ramach ujawnionego procederu jako podmioty pozorujące udział w obrocie gospodarczym, rekrutowanie osób, nadzorowanie ich pracy i zaopatrywanie w sprzęt komputerowy, koordynowanie i kontrolowanie transportu towarów na terenie Polski, organizowanie zaplecza biurowo - magazynowego dla składowania towaru a także nawiązywanie kontaktów handlowych z odbiorcami folii.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród zatrzymanych właściciel biura rachunkowego i biegły sądowy, a także policjant

Wśród zatrzymanych jest między innymi właściciel biura rachunkowego, który był odpowiedzialny za finansowo – podatkowe rozliczenia podmiotów gospodarczych wykorzystywanych przez grupę; mężczyzna odpowiedzialny za obsługę informatyczną grupy; pracownik biura rachunkowego, sprawujący nadzór nad płatnościami, kontaktami z firmami logistycznymi i urzędami skarbowymi, a także osoby, które zajmowały się transportem i magazynowaniem towarów, pracownicy biurowi i handlowcy.

Jednym z zatrzymanych jest biegły z listy dwóch Sądów Okręgowych w Warszawie, tj. Sądu Okręgowego w Warszawie i Sądu Okręgowego dla Warszawy - Pragi w Warszawie w zakresie finansów, badania planów przekształceń podmiotów gospodarczych, a także rachunkowości – w tym spółek prawa handlowego, będący zarazem biegłym rewidentem.

Wśród podejrzanych jest także funkcjonariusz Policji, któremu zarzucono przekroczenie uprawnień służbowych, polegające na bezpodstawnym przeszukaniu zasobów bazy danych PESEL, w zakresie danych określonych osób, które przekazał osobie nieuprawnionej do ich uzyskania.

Skarb Państwa mógł stracić ponad 18 milionów złotych

Podejrzanym przedstawiono zarzuty podania nieprawdy w deklaracjach VAT-7k i VAT-7, a także w korektach tych deklaracji złożonych przez ustalone podmioty gospodarcze w Urzędach Skarbowych, w których ujęto kwoty podatku naliczonego, wynikającego z kilkuset nierzetelnych faktur VAT, wystawionych między innymi przez podmioty pełniące rolę tzw. „znikającego podatnika”. W wyniku tych działań narażono na uszczuplenie podatek VAT w wielkiej wartości, tj. w łącznej kwocie ponad 18 mln zł.

Mechanizm działania międzynarodowej grupy

Grupa działała w okresie od kwietnia 2014 roku do końca lutego 2016 roku w Warszawie, Gdańsku, Pruszczu Gdańskim, Wrześni, a także w innych miejscach na terenie Polski jak też Łotwy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Kontrolowała sieć powiązanych ze sobą podmiotów zajmujących się importem i obrotem na terytorium Polski folii stretch, które wykorzystano w procederze tzw. „karuzeli podatkowej”.

Folia była kupowana od podmiotów z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a następnie wprowadzana do obrotu w Polsce, co następowało przy wykorzystaniu mechanizmu fikcyjnych transakcji, do których miało dochodzić pomiędzy podmiotami pełniącymi rolę tzw. „znikających podatników”.

Folię transportowano do Europy drogą morską, gdzie była przedmiotem odprawy celnej w Niemczech i w Holandii z zastosowaniem procedury, która pozwala na przywóz towaru spoza Unii Europejskiej oraz jego dostarczenie do innego państwa członkowskiego Unii w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej, zwalniającej z zapłaty podatku VAT w momencie odprawy celnej. Podmioty nabywające towar w postaci folii stretch zobowiązane były do rozliczenia zakupów w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych, jednak pomimo tego obowiązku, pierwsi nabywcy folii, którzy pełnili funkcję tzw. „znikających podatników”, spółek „słupów”, nie ujawniali transakcji wewnątrzwspólnotowych, co powodowało wprowadzenie na terytorium kraju towaru bez zapłacenia podatku VAT.

Bezpośrednio po odprawie celnej, folię transportowano do magazynów w Pruszczu Gdańskim oraz Gdyni, skąd trafiała do finalnych odbiorców krajowych będących kontrahentami ustalonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadającej siedzibę w Warszawie, która odgrywała kluczową rolę w badanym procederze.

Śledztwo wykazało, że towar sprowadzany z krajów arabskich był w rzeczywistości nabywany przez jedną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością działającą na terenie Polski, która sprzedawała go krajowym odbiorcom, natomiast łańcuch powstałych podmiotów gospodarczych kontrolowanych przez grupę przestępczą oraz wytworzona nierzetelna dokumentacja, służyła wykazaniu, że w transakcjach brały udział inne spółki. Nabycie towaru następowało bez uiszczenia należnego podatku VAT oraz z wykorzystaniem sieci spółek pełniących rolę „znikających podatników”. Inkryminowane działania służyły wprowadzeniu w błąd organów skarbowych dla ukrycia rzeczywistego pochodzenia przedmiotu transakcji w postaci folii stretch oraz wykazaniu, że zapłacenie należnego podatku VAT nastąpiło na wcześniejszym etapie obrotu.


Obywatelka Łotwy i obywatel Turcji kierownikami grupy

Na podstawie obszernego materiału dowodowego ustalono hierarchiczną strukturę grupy, głównych jej organizatorów oraz członków, a także istniejący w niej podział ról i zadań. Osobami kierującymi grupą na terenie Polski i zarazem jej głównymi organizatorami była obywatelka Łotwy oraz obywatel Tunezji, którzy wydawali polecenia innym członkom grupy, zajmującym hierarchicznie niższe miejsce w jej strukturze. Zgromadzone dowody pozwoliły na ustalenie, że kierujący grupą kontrolowali między innymi płatności, cenę i dostawy towaru z zagranicznych źródeł oraz jego dystrybucję na terenie Polski.

Członkami grupy byli obywatele Łotwy, Egiptu, Ukrainy, Tunezji oraz Polski, spośród których część posługiwała się nieprawdziwymi danymi osobowymi. Osoby te były odpowiedzialne za realizację poleceń wydawanych przez kierujących grupą, tj. powoływanie nowych podmiotów gospodarczych, organizowanie magazynów, sprzedaż towaru, rekrutację pracowników oraz utrzymywanie kontaktów z centrami logistycznymi i kontrahentami.

11 podejrzanych tymczasowo aresztowanych

Wobec 11 podejrzanych prokuratura wystąpiła do Sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania, natomiast w stosunku do dwóch podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci zakazu opuszczania kraju, dozoru Policji i zakazu kontaktowania się między sobą.

Wnioski Prokuratury o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 11 podejrzanych zostały uwzględnione przez Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie na posiedzeniach w dniach 13 i 18 kwietnia 2018 roku, przy czym wobec 4 osób Sąd orzekł tzw. areszt warunkowy, który ulegnie zmianie na środek zapobiegawczy o charakterze wolnościowym w przypadku wpłacenia określonych kwot pieniędzy z tytułu poręczenia majątkowego.

Wobec jednej z podejrzanych prokurator odstąpił od czynności zatrzymania oraz przesłuchania z uwagi na stan zdrowia.

Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności od roku do lat 10 oraz karą grzywny.

Śledztwo ma rozwojowy charakter, nadal uzyskiwane są dowody, które pozwolą na ustalanie kolejnych osób i podmiotów gospodarczych związanych z badanymi przestępstwami.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ zjt/ amac/

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA