REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karuzela podatkowa z udziałem "znikających podatników"

Karuzela podatkowa z udziałem
Karuzela podatkowa z udziałem "znikających podatników"
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Prokuratura Krajowa poinformowała 19 kwietnia 2018 r. o zatrzymaniu 13 osób podejrzanych o udział międzynarodowej grupie przestępczej osiągającej korzyści z przestępstw związanych z importem folii stretch. Wśród zatrzymanych jest m.in. właściciel biura rachunkowego, biegły sądowy i policjant. Ujawnione przestępstwa polegały na wprowadzaniu do obrotu w Polsce folii stretch bez uiszczenia VAT, co następowało za pośrednictwem zorganizowanej sieci spółek, tzw. „znikających podatników”.

Wydział II do Spraw Przestępczości Finansowo – Skarbowej Prokuratury Regionalnej w Warszawie nadzoruje śledztwo prowadzone z Delegaturą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie, Mazowieckim Urzędem Celno – Skarbowym w Warszawie oraz Biurem Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji Wydział w Gdańsku, które dotyczy działania międzynarodowej grupy przestępczej, osiągającej korzyści majątkowe z przestępstw karnych oraz karnych skarbowych związanych z importem folii stretch. Ujawnione przestępstwa polegały na wprowadzaniu do obrotu na terenie kraju folii stretch bez zapłacenia należnego podatku VAT w stawce 23%, co następowało za pośrednictwem zorganizowanej sieci spółek, tzw. „znikających podatników”.

REKLAMA

Autopromocja

Sieć spółek wykorzystywana do przestępstwa

Zatrzymania nastąpiły na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz przy udziale funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno – Skarbowego w Warszawie. Czynności te przeprowadzono w różnych miejscach w Polsce – w tym w Warszawie, Mińsku Mazowieckim, Pruszkowie, Gdańsku i Pruszczu Gdańskim.

Prokuratura zarzuca zatrzymanym między innymi organizowanie na terenie Polski sieci spółek wykorzystywanych w ramach ujawnionego procederu jako podmioty pozorujące udział w obrocie gospodarczym, rekrutowanie osób, nadzorowanie ich pracy i zaopatrywanie w sprzęt komputerowy, koordynowanie i kontrolowanie transportu towarów na terenie Polski, organizowanie zaplecza biurowo - magazynowego dla składowania towaru a także nawiązywanie kontaktów handlowych z odbiorcami folii.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród zatrzymanych właściciel biura rachunkowego i biegły sądowy, a także policjant

REKLAMA

Wśród zatrzymanych jest między innymi właściciel biura rachunkowego, który był odpowiedzialny za finansowo – podatkowe rozliczenia podmiotów gospodarczych wykorzystywanych przez grupę; mężczyzna odpowiedzialny za obsługę informatyczną grupy; pracownik biura rachunkowego, sprawujący nadzór nad płatnościami, kontaktami z firmami logistycznymi i urzędami skarbowymi, a także osoby, które zajmowały się transportem i magazynowaniem towarów, pracownicy biurowi i handlowcy.

Jednym z zatrzymanych jest biegły z listy dwóch Sądów Okręgowych w Warszawie, tj. Sądu Okręgowego w Warszawie i Sądu Okręgowego dla Warszawy - Pragi w Warszawie w zakresie finansów, badania planów przekształceń podmiotów gospodarczych, a także rachunkowości – w tym spółek prawa handlowego, będący zarazem biegłym rewidentem.

Wśród podejrzanych jest także funkcjonariusz Policji, któremu zarzucono przekroczenie uprawnień służbowych, polegające na bezpodstawnym przeszukaniu zasobów bazy danych PESEL, w zakresie danych określonych osób, które przekazał osobie nieuprawnionej do ich uzyskania.

Skarb Państwa mógł stracić ponad 18 milionów złotych

Podejrzanym przedstawiono zarzuty podania nieprawdy w deklaracjach VAT-7k i VAT-7, a także w korektach tych deklaracji złożonych przez ustalone podmioty gospodarcze w Urzędach Skarbowych, w których ujęto kwoty podatku naliczonego, wynikającego z kilkuset nierzetelnych faktur VAT, wystawionych między innymi przez podmioty pełniące rolę tzw. „znikającego podatnika”. W wyniku tych działań narażono na uszczuplenie podatek VAT w wielkiej wartości, tj. w łącznej kwocie ponad 18 mln zł.

Mechanizm działania międzynarodowej grupy

Grupa działała w okresie od kwietnia 2014 roku do końca lutego 2016 roku w Warszawie, Gdańsku, Pruszczu Gdańskim, Wrześni, a także w innych miejscach na terenie Polski jak też Łotwy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Kontrolowała sieć powiązanych ze sobą podmiotów zajmujących się importem i obrotem na terytorium Polski folii stretch, które wykorzystano w procederze tzw. „karuzeli podatkowej”.

Folia była kupowana od podmiotów z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a następnie wprowadzana do obrotu w Polsce, co następowało przy wykorzystaniu mechanizmu fikcyjnych transakcji, do których miało dochodzić pomiędzy podmiotami pełniącymi rolę tzw. „znikających podatników”.

Folię transportowano do Europy drogą morską, gdzie była przedmiotem odprawy celnej w Niemczech i w Holandii z zastosowaniem procedury, która pozwala na przywóz towaru spoza Unii Europejskiej oraz jego dostarczenie do innego państwa członkowskiego Unii w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej, zwalniającej z zapłaty podatku VAT w momencie odprawy celnej. Podmioty nabywające towar w postaci folii stretch zobowiązane były do rozliczenia zakupów w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych, jednak pomimo tego obowiązku, pierwsi nabywcy folii, którzy pełnili funkcję tzw. „znikających podatników”, spółek „słupów”, nie ujawniali transakcji wewnątrzwspólnotowych, co powodowało wprowadzenie na terytorium kraju towaru bez zapłacenia podatku VAT.

Bezpośrednio po odprawie celnej, folię transportowano do magazynów w Pruszczu Gdańskim oraz Gdyni, skąd trafiała do finalnych odbiorców krajowych będących kontrahentami ustalonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadającej siedzibę w Warszawie, która odgrywała kluczową rolę w badanym procederze.

Śledztwo wykazało, że towar sprowadzany z krajów arabskich był w rzeczywistości nabywany przez jedną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością działającą na terenie Polski, która sprzedawała go krajowym odbiorcom, natomiast łańcuch powstałych podmiotów gospodarczych kontrolowanych przez grupę przestępczą oraz wytworzona nierzetelna dokumentacja, służyła wykazaniu, że w transakcjach brały udział inne spółki. Nabycie towaru następowało bez uiszczenia należnego podatku VAT oraz z wykorzystaniem sieci spółek pełniących rolę „znikających podatników”. Inkryminowane działania służyły wprowadzeniu w błąd organów skarbowych dla ukrycia rzeczywistego pochodzenia przedmiotu transakcji w postaci folii stretch oraz wykazaniu, że zapłacenie należnego podatku VAT nastąpiło na wcześniejszym etapie obrotu.


Obywatelka Łotwy i obywatel Turcji kierownikami grupy

Na podstawie obszernego materiału dowodowego ustalono hierarchiczną strukturę grupy, głównych jej organizatorów oraz członków, a także istniejący w niej podział ról i zadań. Osobami kierującymi grupą na terenie Polski i zarazem jej głównymi organizatorami była obywatelka Łotwy oraz obywatel Tunezji, którzy wydawali polecenia innym członkom grupy, zajmującym hierarchicznie niższe miejsce w jej strukturze. Zgromadzone dowody pozwoliły na ustalenie, że kierujący grupą kontrolowali między innymi płatności, cenę i dostawy towaru z zagranicznych źródeł oraz jego dystrybucję na terenie Polski.

Członkami grupy byli obywatele Łotwy, Egiptu, Ukrainy, Tunezji oraz Polski, spośród których część posługiwała się nieprawdziwymi danymi osobowymi. Osoby te były odpowiedzialne za realizację poleceń wydawanych przez kierujących grupą, tj. powoływanie nowych podmiotów gospodarczych, organizowanie magazynów, sprzedaż towaru, rekrutację pracowników oraz utrzymywanie kontaktów z centrami logistycznymi i kontrahentami.

11 podejrzanych tymczasowo aresztowanych

Wobec 11 podejrzanych prokuratura wystąpiła do Sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania, natomiast w stosunku do dwóch podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci zakazu opuszczania kraju, dozoru Policji i zakazu kontaktowania się między sobą.

Wnioski Prokuratury o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 11 podejrzanych zostały uwzględnione przez Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie na posiedzeniach w dniach 13 i 18 kwietnia 2018 roku, przy czym wobec 4 osób Sąd orzekł tzw. areszt warunkowy, który ulegnie zmianie na środek zapobiegawczy o charakterze wolnościowym w przypadku wpłacenia określonych kwot pieniędzy z tytułu poręczenia majątkowego.

Wobec jednej z podejrzanych prokurator odstąpił od czynności zatrzymania oraz przesłuchania z uwagi na stan zdrowia.

Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności od roku do lat 10 oraz karą grzywny.

Śledztwo ma rozwojowy charakter, nadal uzyskiwane są dowody, które pozwolą na ustalanie kolejnych osób i podmiotów gospodarczych związanych z badanymi przestępstwami.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ zjt/ amac/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA