reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sądy administracyjne jako ostatni bastion obrony praw podatników

Sądy administracyjne jako ostatni bastion obrony praw podatników

Zdaniem prof. Adama Mariańskiego, Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych, tylko sądy administracyjne mogą stanowić ostatni bastion obrony i stać się jedyną, rzeczywistą nadzieją dla podatników.

Na XII Konferencji Naukowej „Ordynacja podatkowa w teorii i praktyce” w Augustowie, organizowanej przez Uniwersytet w Białymstoku, prof. dr hab. Adam Mariański przedstawił referat „Rola sądów administracyjnych w zachowaniu równowagi praw i obowiązków stron postępowań podatkowych”.

Bezpośrednią przyczyną wystąpienia było orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2017 (SK 48/15), dotyczące, co prawda, podatku od nieruchomości, ale w rzeczywistości stanowiące bardzo mocny przekaz o roli sądów administracyjnych, która nie jest realizowana.

„Szczególnie istotne są wywody Trybunału Konstytucyjnego w zakresie braku stosowania zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika (in dubio pro tributario). Przykład braku stosowania tej zasady przez sądy administracyjne wskazuje na konieczność istotnej rewizji podejścia tych sądów do prawa podatkowego, zasad jego wykładni, ale także naruszania prawa proceduralnego przez organy podatkowe” – podkreślił prof. Adam Mariański, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

„Bez takiej zmiany nie pomoże uchwalenie nowej Ordynacji podatkowej i wprowadzenie kolejnych zasad ograniczających samowolę organów podatkowych. Potraktujmy kolejny wyrok Trybunału Konstytucyjnego jako ostateczne wezwanie do zmiany destruktywnego orzekania. Miejmy nadzieję, iż sędziowie sięgną po konstytucyjne zasady określone w art. 84 i art. 217 Konstytucji. Jest to istotne zwłaszcza wobec rosnącego fiskalizmu Państwa i tworzonych przez niego przepisów. Tylko sądy administracyjne mogą stanowić ostatni bastion obrony i stać się jedyną, rzeczywistą nadzieją dla podatników” – argumentował prof. dr hab. Adam Mariański.

To kolejny przykład aktywności Krajowej Rady Doradców Podatkowych w obronie praw podatników. Samorząd doradców podatkowych podejmuje wiele działań w tym zakresie, wykazując troskę o jakość prawa podatkowego i uwarunkowania prawne prowadzenia biznesu.

Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama